Czy można zapłacić ZUS po dacie wysyłki deklaracji rozliczającej?

zapłata zus po dacie wysyłki

Zastanawiasz się, czy można zapłacić ZUS po wysyłce deklaracji rozliczeniowej? Przeczytaj informacje na ten temat.

Zmiana zasad rozliczania deklaracji ZUS od 2022 roku wprowadziła sporo zamieszania. Do tej pory przedsiębiorcy, którzy nie zatrudniali pracowników najczęściej musieli jedynie pamiętać o dokonaniu zapłaty składek ZUS. To się niestety zmieniło od 1 stycznia 2022 roku. W dzisiejszej publikacji napiszemy, czy można zapłacić ZUS po dacie wysyłki deklaracji rozliczeniowej.

W jakich terminach należy przesyłać deklaracje do ZUS?

Od 2022 roku zmieniły się zasady i terminy przekazywania deklaracji rozliczeniowych do ZUS. Obecnie każdy przedsiębiorca, bez względu na to, czy zatrudnia, czy nie zatrudnia pracowników musi co miesiąc przekazać deklarację do ZUS: ZUS DRA, ZUS RSA i ZUS RCA. Jest jeden wspólny termin dla pozostałych płatników na przesłanie dokumentów do 20 dnia następnego miesiąca. W tym też terminie powinna zostać uregulowana płatność należnej składki do ZUS. Inne terminy obowiązują jedynie osoby prawne i jednostki budżetowe.

Czy można zapłacić ZUS po dacie wysyłki deklaracji rozliczeniowej?

Składki ZUS należy wpłacać na indywidualny numer rachunku składkowego (NRS). Każdy przedsiębiorca, który rozpoczyna prowadzenie działalności gospodarczej otrzymuje takie konto do dokonywania wpłat.

Niekiedy można się spotkać z dość nietypowym stanowiskiem ZUS, a mianowicie, że data wysyłki deklaracji i data wpłaty powinny być takie same, a zapłata ZUS po wysłaniu dokumentów rozliczeniowych traktowana będzie, jako wpłata po terminie. Trudno zgodzić się z takim podejściem ZUS, skoro nie zostały wprowadzone żadne przepisy zmieniające w tym zakresie. Dlatego też, w celu rozwiania powstałych wątpliwości zwrócono się z zapytaniem w tej sprawie. W odpowiedzi ZUS poinformował, że wpłata składek dokonana do 20 dnia następnego miesiąca traktowana jest, że została dokonana w terminie. Dopiero po przekroczeniu tego terminu ZUS będzie naliczał odsetki za zwłokę. Oznacza to m.in., że nie ma przeciwwskazań, żeby deklaracja ZUS i wypłata należnych składek miały miejsce w różnym czasie. Zapłata może być również dokonana jeszcze przed wysłaniem deklaracji do ZUS.

Składki opłacane są w formie bezgotówkowej, a więc znaczący będzie dzień obciążenia rachunku bankowego płatnika lub rachunku płatnika w instytucji płatniczej, jeżeli płatność jest dokonywana z wykorzystaniem innego instrumentu płatniczego. W przypadku mikroprzedsiębiorcy płatności można również dokonywać przekazem pocztowym.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość