Kiedy obowiązek zakupu kasy fiskalnej staje się faktem przedsiębiorca musi ponieść określone nakłady finansowe na ten cel. W dzisiejszej publikacji odpowiemy na pytanie, w jaki sposób uzyskać ulgę na kasę fiskalną online w przypadku nievatowca.
Co to jest ulga na kasę fiskalną?
Zakup kasy fiskalnej jest dodatkowym obciążeniem finansowym dla przedsiębiorcy. Ustawodawca w celu złagodzenia skutków wprowadził możliwość odliczenia ulgi na zakup kasy fiskalnej. Wynosi ona 90% ceny zakupu netto, nie więcej jednak niż 700 zł. Jeszcze do 30 kwietnia 2019 roku każdy przedsiębiorca mógł skorzystać z ulgi na zakup kasy fiskalnej. Obecnie z takiego odliczenia może skorzystać tylko określona grupa firm przy spełnieniu warunków określonych w przepisach.
Ulga na zakup kasy fiskalnej online przez nievatowca
Obowiązek posiadania kasy fiskalnej nie jest uzależniony od tego, czy przedsiębiorca jest czynnym podatnikiem VAT, czy też zwolnionym. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku jeżeli przepisy na to pozwalają można odliczyć ulgę na zakup kasy fiskalnej. Proces ubiegania się o zwrot ulgi należy rozpocząć od zapoznania się z przepisami w ustawie o podatku VAT i z objaśnieniami Ministra Finansów z 11.07.2019 r. Wynika to z faktu, że obecnie nie każdy przedsiębiorca może otrzymać taki zwrot.
O zwrot ulgi na zakup kasy online mogą się ubiegać przedsiębiorcy, u których:
- Powstał obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży i którzy w obowiązujących terminach rozpoczęli prowadzenie ewidencji sprzedaży.
- Nie powstał obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży i którzy rozpoczęli prowadzenie takiej ewidencji oraz dotychczas nie używali kas rejestrujących.
- Powstał obowiązek z mocy ustawy wymiany kasy na kasę online.
Zgodnie z ustawą o podatku VAT zwrot ulgi na zakup kasy online przez podatnika zwolnionego z podatku VAT będzie przebiegał w następujący sposób:
- Przedsiębiorca musi złożyć wniosek do właściwego naczelnika urzędu skarbowego.
- Wniosek może być złożony najwcześniej w miesiącu następującym po miesiącu, w którym rozpoczęto prowadzenie ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy online.
- Nie ma ustalonego wzoru wniosku, ważne jest żeby zawierał niezbędne dane m.in.: dane identyfikacyjne przedsiębiorcy, numer rachunku bankowego, na który należy dokonać zwrotu ulgi.
- Do wniosku należy dołączyć:
- kopię faktury zakupu kasy online,
- kopię dowodu zapłaty całej kwoty wynikającej z faktury,
- kopię raportu dobowego potwierdzającego rozpoczęcie pracy na kasie online,
- w przypadku przedsiębiorców świadczących usługi przewozu osób taksówkami – kopię świadectwa legalizacji ponownej taksometru.
Na podstawie prawidłowo złożonego wniosku przedsiębiorca otrzyma ulgę na kasę fiskalną online na wskazany rachunek bankowy.