Danina solidarnościowa 2019 r.

W 2019 r. w przepisach Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pojawił się nowy podatek – danina solidarnościowa. Wpływy z niego uzyskane mają być wykorzystane na stworzenie Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, a obciążenie ma dotknąć wyłącznie najbogatszych.

Danina solidarnościowa – powyżej 1 mln zł

Generalnie nowo wprowadzone przepisy art. 30h i 30i Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczą wszystkich podatników PIT – jednak, jak wskazuje art. 30h ust. 2, podatek będzie pobierany od nadwyżki dochodu ponad kwotę 1.000.000 zł w danym roku podatkowym.

Podatnicy zobowiązani do odprowadzenia daniny solidarnościowej powinni złożyć w tej kwestii deklarację podatkową oraz opłacić podatek w terminie do 30 kwietnia kolejnego roku podatkowego. Oznacza to, że po raz pierwszy takiego rozliczenia dokonamy do 30 kwietnia 2020 r., przy rozliczaniu dochodów z 2019 r.

Chcesz dowiedzieć się więcej?
Pobierz dodatkowy materiał w pdf

TYLKO DLA ZALOGOWANYCH UŻYTKOWNIKÓW

Nie masz jeszcze konta?

ZAREJESTRUJ SIĘ

Danina solidarnościowa – podstawa wyliczenia

Rozliczenie roczne w zakresie podatku dochodowego wiąże się często z wykazaniem różnych źródeł przychodów. Czasem można je wszystkie ująć w jednej deklaracji (np. dochody z etatu i równoległej umowy zlecenia); zdarza się jednak, że wymaganych jest więcej deklaracji (np. dla etatu i zysków kapitałowych).

Dla daniny solidarnościowej nie ma to większego znaczenia – jak wskazują przepisy, należy tu zsumować uzyskane w danym roku dochody:

  • Opodatkowane na zasadzie skali podatkowej (art. 27 Ustawy o PIT), np. etat, emerytura, renta, umowy cywilnoprawne etc.,
  • Z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, pochodnych instrumentów finansowych, udziałów i akcji oraz z tytułu objęcia udziałów i akcji za aport (art. 30b Ustawy o PIT),
  • Z działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej, opodatkowanych w ramach podatku liniowego (art. 30c Ustawy o PIT),
  • Zagranicznej spółki kontrolowanej (art. 30f Ustawy o PIT).

Od uzyskanej wartości dochodu podatnik odejmuje kwotę opłaconych w danym roku podatkowym składek ZUS – tak, jak w przypadku standardowych rozliczeń podatkowych. Wątpliwości powstają jednak w zakresie pozostałych ulg i odliczeń, do których mogą być uprawnieni poszczególni podatnicy.

podatek solidarnościowy
 
Ważne!
 

Skomplikowane? Nadal nie wszystko jest jasne? Klienci księgowości internetowej mogą liczyć na wsparcie naszych specjalistów również w tym zakresie. Zarejestruj się i sprawdź sam.  

Przepisy nie wskazują wprost na możliwość uwzględnienia tego typu zmniejszeń przy wyliczeniu limitu bądź podstawy opodatkowania daniną solidarnościową. W tym zakresie konieczne zatem będzie śledzenie wyjaśnień Ministerstwa Finansów.

▲ wróć na początek

Odszkodowanie 2019 r. – sprawdź, jak zmieni się jego rozliczenie!

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
BezpiecznaKsiegowoscPan

Bezpieczna księgowość bez wychodzenia z domu

jesteś w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z dedykowaną księgową

*zapomnij o papierkowej robocie, wystaw faktury i zaksięguj koszty w aplikacji ifi

IFIRMA nowoczesna rzetelna księgowość #zostanwdomu

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ
Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań