Danina solidarnościowa 2019 r.

danina solidarnościowa

Od 2019 r. osoby fizyczne, których dochodowy przekroczą 1 mln zł, będą zobowiązane do opłacenia daniny solidarnościowej. Nowy podatek, w wysokości 4% różnicy między dochodem a kwotą 1 mln zł, ma wspomóc osoby niepełnosprawne.

W 2019 r. w przepisach Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pojawił się nowy podatek – danina solidarnościowa. Wpływy z niego uzyskane mają być wykorzystane na stworzenie Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, a obciążenie ma dotknąć wyłącznie najbogatszych.

Danina solidarnościowa – powyżej 1 mln zł

Generalnie nowo wprowadzone przepisy art. 30h i 30i Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczą wszystkich podatników PIT – jednak, jak wskazuje art. 30h ust. 2, podatek będzie pobierany od nadwyżki dochodu ponad kwotę 1.000.000 zł w danym roku podatkowym.

Podatnicy zobowiązani do odprowadzenia daniny solidarnościowej powinni złożyć w tej kwestii deklarację podatkową oraz opłacić podatek w terminie do 30 kwietnia kolejnego roku podatkowego. Oznacza to, że po raz pierwszy takiego rozliczenia dokonamy do 30 kwietnia 2020 r., przy rozliczaniu dochodów z 2019 r.

Danina solidarnościowa – podstawa wyliczenia

Rozliczenie roczne w zakresie podatku dochodowego wiąże się często z wykazaniem różnych źródeł przychodów. Czasem można je wszystkie ująć w jednej deklaracji (np. dochody z etatu i równoległej umowy zlecenia); zdarza się jednak, że wymaganych jest więcej deklaracji (np. dla etatu i zysków kapitałowych).

Dla daniny solidarnościowej nie ma to większego znaczenia – jak wskazują przepisy, należy tu zsumować uzyskane w danym roku dochody:

  • Opodatkowane na zasadzie skali podatkowej (art. 27 Ustawy o PIT), np. etat, emerytura, renta, umowy cywilnoprawne etc.,
  • Z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, pochodnych instrumentów finansowych, udziałów i akcji oraz z tytułu objęcia udziałów i akcji za aport (art. 30b Ustawy o PIT),
  • Z działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej, opodatkowanych w ramach podatku liniowego (art. 30c Ustawy o PIT),
  • Zagranicznej spółki kontrolowanej (art. 30f Ustawy o PIT).

Od uzyskanej wartości dochodu podatnik odejmuje kwotę opłaconych w danym roku podatkowym składek ZUS – tak, jak w przypadku standardowych rozliczeń podatkowych. Wątpliwości powstają jednak w zakresie pozostałych ulg i odliczeń, do których mogą być uprawnieni poszczególni podatnicy.

danina solidarnościowa

Danina solidarnościowa – kto zapłaci podatek?
Ważne!

Skomplikowane? Nadal nie wszystko jest jasne? Klienci księgowości internetowej mogą liczyć na wsparcie naszych specjalistów również w tym zakresie. Zarejestruj się i sprawdź sam.

Przepisy nie wskazują wprost na możliwość uwzględnienia tego typu zmniejszeń przy wyliczeniu limitu bądź podstawy opodatkowania daniną solidarnościową. W tym zakresie konieczne zatem będzie śledzenie wyjaśnień Ministerstwa Finansów.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość