Podatki

Danina solidarnościowa 2019 r.

W 2019 r. w przepisach Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pojawił się nowy podatek – danina solidarnościowa. Wpływy z niego uzyskane mają być wykorzystane na stworzenie Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, a obciążenie ma dotknąć wyłącznie najbogatszych.

Danina solidarnościowa – powyżej 1 mln zł

Generalnie nowo wprowadzone przepisy art. 30h i 30i Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczą wszystkich podatników PIT – jednak, jak wskazuje art. 30h ust. 2, podatek będzie pobierany od nadwyżki dochodu ponad kwotę 1.000.000 zł w danym roku podatkowym.

Podatnicy zobowiązani do odprowadzenia daniny solidarnościowej powinni złożyć w tej kwestii deklarację podatkową oraz opłacić podatek w terminie do 30 kwietnia kolejnego roku podatkowego. Oznacza to, że po raz pierwszy takiego rozliczenia dokonamy do 30 kwietnia 2020 r., przy rozliczaniu dochodów z 2019 r.

Danina solidarnościowa – podstawa wyliczenia

Rozliczenie roczne w zakresie podatku dochodowego wiąże się często z wykazaniem różnych źródeł przychodów. Czasem można je wszystkie ująć w jednej deklaracji (np. dochody z etatu i równoległej umowy zlecenia); zdarza się jednak, że wymaganych jest więcej deklaracji (np. dla etatu i zysków kapitałowych).

Dla daniny solidarnościowej nie ma to większego znaczenia – jak wskazują przepisy, należy tu zsumować uzyskane w danym roku dochody:

  • Opodatkowane na zasadzie skali podatkowej (art. 27 Ustawy o PIT), np. etat, emerytura, renta, umowy cywilnoprawne etc.,
  • Z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, pochodnych instrumentów finansowych, udziałów i akcji oraz z tytułu objęcia udziałów i akcji za aport (art. 30b Ustawy o PIT),
  • Z działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej, opodatkowanych w ramach podatku liniowego (art. 30c Ustawy o PIT),
  • Zagranicznej spółki kontrolowanej (art. 30f Ustawy o PIT).

Od uzyskanej wartości dochodu podatnik odejmuje kwotę opłaconych w danym roku podatkowym składek ZUS – tak, jak w przypadku standardowych rozliczeń podatkowych. Wątpliwości powstają jednak w zakresie pozostałych ulg i odliczeń, do których mogą być uprawnieni poszczególni podatnicy.

Danina solidarnościowa – kto zapłaci podatek?
Ważne!

Skomplikowane? Nadal nie wszystko jest jasne? Klienci księgowości internetowej mogą liczyć na wsparcie naszych specjalistów również w tym zakresie. Zarejestruj się i sprawdź sam.

Przepisy nie wskazują wprost na możliwość uwzględnienia tego typu zmniejszeń przy wyliczeniu limitu bądź podstawy opodatkowania daniną solidarnościową. W tym zakresie konieczne zatem będzie śledzenie wyjaśnień Ministerstwa Finansów.

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Najnowsze artykuły

Podatek Belki — czy zostanie zniesiony?

W Ministerstwie Finansów obecnie są prowadzone prace nad zniesieniem podatku od zysków kapitałowych, czyli podatkiem…

7 godzin temu

Placówka oświatowa – w jaki sposób można założyć, taką działalność? Rozliczenia względem ZUS i US

Zastanawiasz się jak założyć placówkę oświatową? W dzisiejszym artykule napiszemy kilka słów na temat takich…

7 godzin temu

Analiza sentymentu z wykorzystaniem AI. Jak pomaga wprowadzić zmiany w biznesie?

W dobie cyfrowej transformacji firmy mają dostęp do niespotykanej dotąd ilości danych na temat swoich…

10 godzin temu

Wizualne przekazywanie emocji: moc obrazów w marketingu cyfrowym

Ludzie od zarania dziejów wykorzystywali obrazy w swojej komunikacji. Czy to malowidła w jaskiniach tworzone…

11 godzin temu

Wpłata na ZFŚS do 31 maja – kogo dotyczy?

Zastanawiasz się kogo dotyczy przekazywanie wpłat na ZFŚS do 31 maja? W dzisiejszym artykule odpowiemy…

4 dni temu

Dziedziczenie spółki z o.o. – jakie są zasady dziedziczenia udziałów w spółce?

Zasada stanowi, że udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością podlegają dziedziczeniu jak każdy inny składnik…

4 dni temu