Blog ifirma.pl

Korekta związana z niezapłaconymi wydatkami a likwidacja działalności gospodarczej

|
|
2 minut czytania
Chcesz zlikwidować działalność gospodarczą? Sprawdź, jak powinieneś postąpić w przypadku nie opłacenia wszystkich kosztów.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Z różnych przyczyn przedsiębiorca może podjąć decyzję o likwidacji działalności gospodarczej. Ten etap wiąże się również z dopełnieniem szeregu formalności. Wątpliwości może wzbudzać korekta związana z niezapłaconymi wydatkami do dnia likwidacji. Ten temat będzie przedmiotem naszych dzisiejszych rozważań.

Ulga na złe długi w podatku dochodowym

Ulga na złe długi została wprowadzona do podatku dochodowego od 1 stycznia 2020 r. Zasada działania jest podobna, jak w przypadku podatku od towarów i usług. Zastosowanie ulgi na złe długi jest przywilejem dla sprzedawcy a obowiązkiem dla nabywcy. Każdy przedsiębiorca, który w terminie 90 dni od dnia upływu terminu zapłaty określonego na fakturze/rachunku lub w umowie nie dokona zapłaty za faktury kosztowe ma obowiązek zwiększenia podstawy opodatkowania o wartość nieuregulowanej płatności.

Likwidacja działalności gospodarczej a niezapłacone wydatki

Przepisy ustawy o podatku dochodowym odnoszą się wprost do sytuacji, w jaki sposób należy postąpić z korektą kosztów uzyskania przychodów po likwidacji działalności gospodarczej. Zgodnie z nimi obowiązek zwiększenia podstawy do opodatkowania powstaje w zeznaniu podatkowym składanym za rok podatkowy, w którym nastąpiła likwidacja tej działalności.

Przykład:

Przedsiębiorca zakończył działalność gospodarczą w miesiącu październiku 2020 roku. Z uwagi na zatory płatnicze nie zapłacił faktur kosztowych na kwotę 10.000 zł. W takim przypadku w zeznaniu rocznym składanym w 2021 rok będzie obowiązany zmniejszyć koszty uzyskania przychodów o kwotę 10.000 zł. Tym samym w podstawa do naliczania zobowiązania podatkowego za rok 2020 zostanie zwiększona o tę kwotę i przedsiębiorca zapłaci wyższy podatek dochodowy.

Każdy przedsiębiorca musi pamiętać, że brak zapłaty za faktury kosztowe w ciągu 90 dni od terminu płatności rodzi dla niego określone obowiązki na gruncie podatku dochodowego. Dotyczy to firm, które wybrały opodatkowanie swoich dochodów na zasadach ogólnych, podatkiem liniowym i zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie