Praktycznie każdy przedsiębiorca potrzebuje i wykorzystuje samochód w firmie. Nie dla każdego jest jednak zakup za gotówkę, czy w leasingu. W dzisiejszej publikacji przybliżymy tematykę auta na abonament.
Co to jest auto-abonament?
Opłata abonamentu najczęściej kojarzy się nam z telefonem, internetem czy telewizją. Jak się jednak okazuje można również opłacać abonament za samochód. Jest to forma wynajęcia samochodu na określony czas. Firma zajmująca się tego typu transakcjami przygotowuje stosowną umowę, w której zapisane są szczegółowe informacje obejmujące m.in.:
- czas trwania umowy, który jest uzależniony od oferty, może to być np. tylko rok, ale niektórzy proponują kilka lat,
- sposób finansowania usług dodatkowych, takich jak: ubezpieczenia, obsługa serwisowa, przeglądy, likwidacja szkód, wymiana opon. W umowie musi być zapisane, czy wspomniane dodatkowe obciążenia będą wkalkulowane w abonament, czy będą to koszty ponoszone tylko przez usługobiorcę. Jeżeli będą w abonamencie należy dopytać, czy z udziałem własnym w naprawie szkody, czy bez,
- możliwość użytkowania przez innego kierowcę,
- dodatkowe opłaty w związku z rozwiązaniem umowy przed terminem,
- wykup samochodu po okresie użytkowania według aktualnej wartości rynkowej pojazdu.
Oferta auta na abonament skierowana jest dla sektora drobnych przedsiębiorców, ale również do samozatrudnionych i konsumentów.
Jakie wady i zalety ma auto na abonament?
Przed podjęciem decyzji o podpisaniu umowy na auto-abonament należy rozważyć w kontekście naszych potrzeb i oczekiwań następujące kwestie:
- wysokość opłaty abonamentowej w posiadanym wariancie,
- brak opłaty wstępnej,
- możliwość cyklicznej wymiany pojazdu na inny model,
- w umowie narzucony jest limit kilometrów w skali roku, od którego jest uzależniona wysokość opłaty abonamentowej,
- należy dbać o nienaganny stan pojazdu, ponieważ każde uszkodzenie, rysa czy usterka wiąże się z nałożeniem dodatkowej opłaty,
- bez względu na czas użytkowania usługobiorca nie stanie się właścicielem pojazdu, a wartość zakupu jest na poziomie wartości rynkowej.
Pozostaje teraz odpowiedź na pytanie, czy zdecydować się na samochód na abonament, czy jednak skorzystać ze zwykłego leasingu.