Blog ifirma.pl

Czym różni się najem prywatny od najmu w działalności gospodarczej?

|
|
2 minut czytania
Zastanawiasz się, czy jest różnica pomiędzy najmem prywatnym a w działalności gospodarczej? Przeczytaj artykuł na ten temat.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Różnice między najmem prywatnym a najmem w działalności gospodarczej

 

Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że jest wiele różnic pomiędzy rozliczaniem najmu prywatnego i w działalności gospodarczej. W dzisiejszej publikacji wskażemy i opiszemy te najbardziej istotne z punktu widzenia rozliczeń podatkowych.

Najem prywatny od najmu w działalności gospodarczej?

Jakie są różnice pomiędzy najmem prywatnym a w działalności gospodarczej zaprezentowano w tabeli poniżej:

Najem
Prywatny
W działalności gospodarczej
Rozlicza się przychód otrzymany, a więc zapłacony Rozlicza się przychód należny, nawet jeżeli nie został zapłacony
Wybór opodatkowania najmu nie musi być zgłoszony do urzędu skarbowego w formie pisemnej. Jednak jeżeli będziemy wybierali ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, ważny będzie opis pierwszej zaliczki od najmu wpłacanej do urzędu skarbowego. Musi z niego jasno wynikać, że jest to ryczałt od najmu. Jeżeli pierwszy przychód z najmu został uzyskany w grudniu, to należy złożyć PIT-28.
W przeciwnym wypadku najem będzie opodatkowany na zasadach ogólnych według skali podatkowej.
Najem i działalność gospodarcza muszą być opodatkowane tak samo. Każda zmiana formy opodatkowania wymaga zgłoszenia do urzędu skarbowego poprzez złożenie oświadczenia o wyborze określonej formy opodatkowania przychodów/dochodów do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyskano pierwszy przychód z działalności gospodarczej w danym roku podatkowym. Jeżeli to będzie miało miejsce w grudniu, to oświadczenie składamy do końca grudnia.
Nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji. Jest obowiązek prowadzenia PKPiR lub ewidencji przychodów w ryczałcie.
Nie opłacamy składek ZUS od najmu. Mamy obowiązek zapłaty składek ZUS od całości działalności gospodarczej.
Zasada ewidencjonowania na kasie fiskalnej jest taka samo zarówno dla najmu prywatnego, jak i w działalności gospodarczej. Więcej szczegółów na ten temat można przeczytać w podlinkowanej publikacji. Ewidencjonowanie na kasie fiskalnej na takich samych zasadach, jak przy najmie prywatnym.
Najem na cele mieszkaniowe korzysta ze zwolnienia z VAT.
Najem na cele użytkowe i krótkotrwałego zakwaterowania podlega pod zwolnienie podmiotowe do 200.000 zł.
Rozliczanie najmu w podatku VAT będzie wyglądało inaczej u podatnika VAT czynnego i korzystającego ze zwolnienia od podatku. Więcej informacji można znaleźć w podlinkowanej publikacji.

Jak wynika z przeprowadzonej analizy jest sporo dość istotnych różnic pomiędzy rozliczaniem najmu prywatnie a w działalności gospodarczej, o czym powinni pamiętać zarówno obecni, jak i przyszli wynajmujący.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie

  Ułatwienia dla e‑commerce

  Wygodne integracje
  Wygodne integracje

  Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

  Sprawdź wszystkie integracje →

  Wygodne integracje
  Płatności w jednym miejscu

  ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

  Wygodne integracje
  Łatwe generowanie faktur

  Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

  allegro integracja ecommerce
  woocommerce integracja ecommerce
  shoper integracja ecommerce
  prestashop integracja ecommerce
  shoplo integracja ecommerce
  magento integracja ecommerce