Czym różni się najem prywatny od najmu w działalności gospodarczej?

najem prywatny a najem w dzialalności

Zastanawiasz się, czy jest różnica pomiędzy najmem prywatnym a w działalności gospodarczej? Przeczytaj artykuł na ten temat.

Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że jest wiele różnic pomiędzy rozliczaniem najmu prywatnego i w działalności gospodarczej. W dzisiejszej publikacji wskażemy i opiszemy te najbardziej istotne z punktu widzenia rozliczeń podatkowych.

Najem prywatny od najmu w działalności gospodarczej?

Jakie są różnice pomiędzy najmem prywatnym a w działalności gospodarczej zaprezentowano w tabeli poniżej:

Najem
Prywatny
W działalności gospodarczej
Rozlicza się przychód otrzymany, a więc zapłacony Rozlicza się przychód należny, nawet jeżeli nie został zapłacony
Wybór opodatkowania najmu nie musi być zgłoszony do urzędu skarbowego w formie pisemnej. Jednak jeżeli będziemy wybierali ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, ważny będzie opis pierwszej zaliczki od najmu wpłacanej do urzędu skarbowego. Musi z niego jasno wynikać, że jest to ryczałt od najmu. Jeżeli pierwszy przychód z najmu został uzyskany w grudniu, to należy złożyć PIT-28.
W przeciwnym wypadku najem będzie opodatkowany na zasadach ogólnych według skali podatkowej.
Najem i działalność gospodarcza muszą być opodatkowane tak samo. Każda zmiana formy opodatkowania wymaga zgłoszenia do urzędu skarbowego poprzez złożenie oświadczenia o wyborze określonej formy opodatkowania przychodów/dochodów do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyskano pierwszy przychód z działalności gospodarczej w danym roku podatkowym. Jeżeli to będzie miało miejsce w grudniu, to oświadczenie składamy do końca grudnia.
Nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji. Jest obowiązek prowadzenia PKPiR lub ewidencji przychodów w ryczałcie.
Nie opłacamy składek ZUS od najmu. Mamy obowiązek zapłaty składek ZUS od całości działalności gospodarczej.
Zasada ewidencjonowania na kasie fiskalnej jest taka samo zarówno dla najmu prywatnego, jak i w działalności gospodarczej. Więcej szczegółów na ten temat można przeczytać w podlinkowanej publikacji. Ewidencjonowanie na kasie fiskalnej na takich samych zasadach, jak przy najmie prywatnym.
Najem na cele mieszkaniowe korzysta ze zwolnienia z VAT.
Najem na cele użytkowe i krótkotrwałego zakwaterowania podlega pod zwolnienie podmiotowe do 200.000 zł.
Rozliczanie najmu w podatku VAT będzie wyglądało inaczej u podatnika VAT czynnego i korzystającego ze zwolnienia od podatku. Więcej informacji można znaleźć w podlinkowanej publikacji.

Jak wynika z przeprowadzonej analizy jest sporo dość istotnych różnic pomiędzy rozliczaniem najmu prywatnie a w działalności gospodarczej, o czym powinni pamiętać zarówno obecni, jak i przyszli wynajmujący.

Różnice między najmem prywatnym a najmem w działalności gospodarczej – materiał youtube

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Wygodne
integracje i ułatwienia

Sprawdź wszystkie integracje

Program do faktur ifirma.pl w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e-commerce, jak Shoper, Shoplo czy PrestaShop.

Ifirma.pl łączy się również z urządzeniami fiskalnymi oraz pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur - wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.