Podatki

Nowe oznaczenie IED – kiedy stosować?

Jeżeli chodzi o zmianę przepisów w podatku VAT, to chyba wszyscy się zgodzimy, że tutaj nie można się nudzić. Od dłuższego czasu czytamy i piszemy o głośnym pakiecie VAT e-commerce. Zmiana ustawy o podatku VAT została w końcu opublikowana w dniu 28.06.2021 r. i zaczyna obowiązywać od 1 lipca 2021 r. Wejście w życie nowych przepisów oznacza również nowe obowiązki dla niektórych przedsiębiorców. Dzisiaj opiszemy kiedy stosuje się oznaczenie IED.

Sprzedaż przez interfejsy elektroniczne

Pod pojęciem interfejsu elektronicznego kryje się dowolne urządzenie lub oprogramowanie pozwalające na nawiązanie kontaktu pomiędzy sprzedawcą a dokonującym zakupu. Jest to pojęcie bardzo szerokie i obejmuje m.in.:

  • strony internetowe,
  • portale elektroniczne,
  • platformy handlowe,
  • interfejsy oprogramowania aplikacji (API).

Zmiana od 1 lipca 2021 roku

Do 30 czerwca 2021 r. sprzedaż z kraju trzeciego przez interfejsy elektroniczne na rzecz konsumentów towarów o wartości nieprzekraczającej 150 euro nie była objęta obowiązkiem rozliczania podatku VAT. To się jednak zmieniło i od 1 lipca 2021 r. w przypadku dostawy towarów przez interfejsy elektroniczne będzie objęta obowiązkiem rozliczania podatku VAT. Ten obowiązek obejmie właścicieli interfejsów elektronicznych.

Oznaczenie IED w JPK_V7

Procedura oznaczania IED będzie obejmowała te podmioty, które ułatwiają korzystanie z interfejsu elektronicznego (IE) w celu umożliwienia kontaktu pomiędzy nabywcą i dostawcą, który oferuje towary na sprzedaż poprzez platformę i w konsekwencji dochodzi do transakcji sprzedaży przez IE. Oznaczenie IED będzie obejmowało podmioty:

  • które nie mają siedziby działalności gospodarczej w Unii Europejskiej,
  • dostawy towarów realizowane są na rzecz konsumentów w UE,
  • które nie są zarejestrowane do procedury IOSS lub OSS.

Jeżeli taka firma zarejestruje się do procedury szczególnej IOSS lub OSS w jakimkolwiek kraju unijnym, nie będzie miała obowiązku stosowania oznaczenia IED.

Oznaczenie IED dotyczy transakcji:

  • wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość (WSTO),
  • innej niż WSTO sprzedaży towarów.
Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Najnowsze artykuły

Działalność nierejestrowana w e-commerce – rozmowa z księgowym oraz ekspertem ds. e-commerce

O możliwościach jakie oferuje działalność nierejestrowana działając w e-commerce, ze szczególnym uwzględnieniem wszelkich ulg oraz…

2 dni temu

Kasowy PIT dla przedsiębiorcy

Kasowy PIT pozwala podatnikom na wykazanie przychodu w działalności dopiero wtedy, gdy przedsiębiorca faktycznie otrzyma…

2 dni temu

Wskaźnik VAT – wyliczanie wskaźnika VAT

Przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż mieszaną, mają obowiązek ustalania proporcji VAT. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak…

2 dni temu

Wspieranie nowych inwestycji – jak uzyskać decyzję?

Planujesz realizację zupełnie nowej inwestycji? Jeśli tak, to pamiętaj, że przepisy prawa przewidują pomoc w…

2 dni temu

Niższy VAT dla branży beauty – zmiany 2024

Jesteś właścicielem salonu kosmetycznego lub salonu piękności? Zobacz, jakie zmiany w VAT szykują się dla…

2 dni temu

Czy nazwa firmy jest niezbędna przy prowadzeniu działalności nierejestrowanej?

Wybór działalności nierejestrowanej niesie za sobą wiele ułatwień dla przedsiębiorców, którzy zyskują szansę na zmniejszenie…

3 dni temu