W jaki sposób ewidencjonować płatności bezgotówkowe na kasie wirtualnej

ewidencja płatności bezgotówkowych na kasie wirtualnej

Posiadasz kasę wirtualną? Sprawdź, w jaki sposób ewidencjonować na niej płatności.

Kasa wirtualna ma postać aplikacji, którą instaluje się na tablecie, smartfonie lub laptopie. Nie jest to więc typowe urządzenie, do którego się wszyscy przyzwyczaili, tylko ma postać oprogramowania. Zasady dotyczące ewidencjonowania są jednak takie same, jak w przypadku innych kas fiskalnych. Dzisiaj opiszemy, w jaki sposób ewidencjonować płatności bezgotówkowe na kasie wirtualnej.

Ewidencja płatności bezgotówkowych na kasie wirtualnej

Sprzedaż, za którą płatność nastąpiła za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo kredytowej może być problematyczna do zaewidencjonowania na przełomie miesięcy. Wpływ na rachunek bankowy dostawcy najczęściej ma miejsce dzień wcześniej niż informacja, jaką można pozyskać z banku o uznaniu rachunku. W takim przypadku, zgodnie z objaśnieniami:

Należy tego dokonać poprzez zmniejszenie wartości z raportu okresowego za miesiąc, w którym podatnik uzyskał informację o dokonanej wpłacie i zwiększenie o te same kwoty obrotów miesiąca, w którym wpłata wpłynęła na rachunek bankowy.

Przykład:

Przedsiębiorca otrzymał dnia 1 września informację o dokonanych wpłatach w kwocie 5.000 zł, które wpłynęły na rachunek 31 sierpnia. W takim przypadku ewidencjonuje on sprzedaż na kasie wirtualnej 1 września, zmniejsza obroty września o 5.000 zł i o taką sama kwotę zwiększa sprzedaż w miesiącu sierpniu.

W przypadku otrzymania zaliczki powinna ona być zaewidencjonowana na kasie z chwilą jej otrzymania lub bezpośrednio po uzyskaniu informacji o otrzymaniu. Powinien to być dzień następny lub pierwszy dzień po dniach, w których nie była wykonywana działalność gospodarcza.

Takie informacje znalazły się w objaśnieniach podatkowych Ministra Finansów w sprawie ulgi na zakup kasy wirtualnej.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Wygodne
integracje i ułatwienia

Sprawdź wszystkie integracje

Program do faktur ifirma.pl w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e-commerce, jak Shoper, Shoplo czy PrestaShop.

Ifirma.pl łączy się również z urządzeniami fiskalnymi oraz pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur - wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.