Blog ifirma.pl

Deklaracje ZUS już się nie będą klonowały

|
|
3 minut czytania
Prowadzisz działalność gospodarczą? Sprawdź, jak trzeba będzie przekazywać deklaracje do ZUS w 2022 roku.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Przedsiębiorcy, którzy opłacają składki ZUS wyłącznie za siebie do końca 2021 roku nie musieli wysyłać co miesiąc deklaracji do ZUS. Z uwagi na ustawę Polski Ład, która zmieniła zasady obliczania i opłacania składki zdrowotnej przedsiębiorcy będą mieli nowe obowiązki związane również z przekazywaniem dokumentów rozliczeniowych do ZUS od 2022 roku. W dzisiejszej publikacji odniesiemy się do tego tematu.

Co to jest klonowanie deklaracji?

Do tej pory przedsiębiorcy, którzy nie zatrudniali pracowników nie byli zobowiązani do przekazywania deklaracji ZUS DRA w okresach miesięcznych. Zwolnienie to obowiązywało również w przypadku zmiany podstawy do naliczania składek społecznych i składki zdrowotnej z początkiem każdego roku. Jeżeli przedsiębiorca nie chorował i nie występowały żadne inne okoliczności mające wpływ na wysokość opłacanych składek ZUS, to deklaracje miesięczne były klonowane z automatu przez ZUS. Czyli na podstawie deklaracji złożonej przez przedsiębiorcę za pełen okres rozliczeniowy były dokonywane księgowania kolejnych deklaracji w trakcie roku podatkowego przez organ ZUS. Ostatnie klonowanie dokumentów ZUS DRA będzie dotyczyło grudnia 2021 r.

Dlaczego deklaracje ZUS nie będą już klonowane w 2022 roku?

Otóż jak już pisaliśmy na ten temat niejednokrotnie zmienia się zasada obliczania i zapłaty składek na ubezpieczenia zdrowotne. W zależności od wybranej formy opodatkowania składka zdrowotna będzie uzależniona od kwoty dochodu lub przychodu. Nie ma możliwości przewidzenia, jakie zostaną osiągnięte obroty w danym roku w prowadzonej działalności. W związku z tym zostaną zmienione deklaracje rozliczeniowe ZUS DRA, w których przedsiębiorca będzie wykazywał wybraną formę opodatkowania i osiągnięte kwoty przychodów/dochodów z danego miesiąca.

Czy wszyscy przedsiębiorcy mają obowiązek składania deklaracji ZUS co miesiąc?

Przedsiębiorcy, którzy wybrali opodatkowanie w działalności gospodarczej kartą podatkową lub podatkiem zryczałtowanym zastanawiają się, czy w ich przypadku będzie również konieczność składania miesięcznych deklaracji w ZUS. Jak można przeczytać w pytaniach i odpowiedziach na stronie ZUS za okres od stycznia 2022 r. osoby prowadzące działalność gospodarczą, które opłacają składki na własne ubezpieczenia lub osoby z nimi współpracujące, mają obowiązek comiesięcznego przekazywania dokumentów rozliczeniowych do ZUS. Dotyczy to wszystkich osób, bez względu na wskazaną formę opodatkowania.

W tej sytuacji począwszy od deklaracji rozliczeniowych składanych za miesiąc styczeń 2022 roku w terminie do 20 lutego przedsiębiorca będzie musiał wyliczyć, wypełnić i przekazać deklarację ZUS DRA. W roku 2022 termin ten przypada na 21 lutego, ponieważ 20-ty przypada w niedzielę. Deklaracje muszą być składane za każdy miesiąc 2022 roku odrębnie.

Zasady składania dokumentów rozliczeniowych nie ulegają zmianie. Płatnicy, którzy zatrudniają nie więcej niż 5 pracowników, w dalszym ciągu mogą składać dokumenty w formie papierowej. Można również wykorzystać kanał elektronicznego przekazu na platformie PUE ZUS.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie