Osoby, które posiadają orzeczenie o niepełnosprawności, jeżeli ponoszą wydatki na cele rehabilitacyjne mają prawo do odliczenia od swoich dochodów/przychodów określonej kategorii kosztów. W ustawie o Polskim Ładzie wprowadzono również zmiany w zakresie ulgi rehabilitacyjnej i w dzisiejszej publikacji będziemy na ten temat pisać.
Ulga rehabilitacyjna 2022 – co zmienia Polski Ład?
W ramach ulgi rehabilitacyjnej rozszerzony został zakres wydatków, które mogą być odliczone w zeznaniu rocznym osoby niepełnosprawnej, a należą do nich w szczególności:
- Odliczenie wydatków na wypożyczenie, najem, naprawę sprzętu rehabilitacyjnego, urządzeń i narzędzi ułatwiających rehabilitację i wykonywanie czynności życiowych znajdujących się na wykazie wyrobów medycznych, jak i indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi niewymienionych w wykazie. Przed zmianą przepisów możliwość uwzględnienia w wydatkach dotyczyła jedynie zakupu. Poniesione wydatki nie są objęte żadnym limitem kwotowym.
- Zakup pieluchomajtek, pieluch anatomicznych, chłonnych majtek, podkładów i wkładów anatomicznych. Wydatki będą limitowane kwotowo, w roku podatkowym będzie to kwota 2.280 zł. Przed zmianą nie było możliwości skorzystania z odliczenia w ramach ulgi.
- Odpłatność za pobyt w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego, zakładzie rehabilitacji leczniczej, zakładzie opiekuńczo-leczniczym, zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym również za opiekuna osoby niepełnosprawnej. Przed zmianą odliczenia można było dokonać tylko na osobę niepełnosprawna. Wydatki nie są limitowane kwotowo.
- Odpłatność za zabiegi rehabilitacyjne lub leczniczo-rehabilitacyjne, które nie muszą być realizowane jedynie w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego, rehabilitacji leczniczej, opiekuńczo-leczniczym, pielęgnacyjno-opiekuńczym. Nie ma określonych limitów kwotowych na tego typu wydatki.
- Odpłatność za przewóz osoby niepełnosprawnej bez względu na cel, któremu ten przewóz ma służyć. Przed zmianą można było odliczyć jedynie wydatki za przewóz na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne. W zależności od posiadanego stopnia niepełnosprawności może to dotyczyć przewozu karetką transportu sanitarnego lub innymi środkami transportu. W przepisach nie zostały określone limity kwotowe dla takich wydatków.