Blog ifirma.pl

Ryczałt a składka zdrowotna ustalana na podstawie przychodu z roku poprzedniego – Polski Ład

|
|
3 minut czytania
Jesteś na ryczałcie? Sprawdź, jak będzie ustalana składka zdrowotna na podstawie przychodu z poprzedniego roku.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Przedsiębiorcy muszą się przyzwyczaić do nowej formuły rozliczania składki zdrowotnej w Polskim Ładzie. Pisaliśmy już na ten temat kilkakrotnie, ale i tak ponownie wracamy do tematu w innej szczegółowości. W dzisiejszej publikacji odniesiemy się do ustalania podstawy do naliczenia składki zdrowotnej na podstawie przychodów z roku poprzedniego.

Zasada obliczania składki zdrowotnej w ryczałcie w Polskim Ładzie

Składka zdrowotna opłacana przez osoby, które wybrały lub wybiorą ryczałt ewidencjonowany, będzie zależała od kwoty przychodów, jakie przedsiębiorca osiągnie w trakcie roku podatkowego.

Ryczałt a składka zdrowotna ustalana na podstawie przychodu z roku poprzedniego

Ustawodawca wprowadził również możliwość wyliczania miesięcznej składki zdrowotnej na podstawie przychodów uzyskanych w poprzednim roku kalendarzowym. W podstawie znajdzie się kwota przychodów pomniejszona o kwotę opłaconych w poprzednim roku składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe. Ustalona w ten sposób kwota będzie stanowiła miesięczną podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne w 2022 roku i będzie stosowana w tej samej wysokości przez cały rok kalendarzowy.

Po zakończonym roku kalendarzowym w terminie miesiąca od upływu terminu do złożenia zeznania rocznego PIT-28, przedsiębiorca wpłaca kwotę różnicy pomiędzy roczną składką na ubezpieczenie zdrowotne obliczoną od rocznej podstawy a sumą wpłaconych za poszczególne miesiące roku kalendarzowego składek na ubezpieczenie zdrowotne. Dopłata składki zdrowotnej powinna być dokonana w terminie do 31 marca kolejnego roku.

Przykład:

Przedsiębiorca wybrał opodatkowanie swoich przychodów w działalności gospodarczej ryczałtem. W związku ze zmianą opłacania składki zdrowotnej od 2022 roku podjął decyzję, że będzie opłacał składkę zdrowotną na podstawie przychodów osiągniętych w 2021 roku. Wysokość osiągniętych przychodów po pomniejszeniu o kwotę opłaconych składek na ubezpieczenia społeczne wyniosła za cały 2021 rok kwotę 200.000 zł. W takiej sytuacji przedsiębiorca zapłaci 540 zł składki zdrowotnej miesięcznie w 2022 roku, przy założeniu, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w IV kwartale 2021 roku wyniesie 6.000 zł.

Wysokość składki zdrowotnej
2022 rok
składka zdrowotna na podstawie przychodów 2021 roku
2022 rok
składka zdrowotna po zakończeniu roku, na podstawie faktycznie osiągniętych przychodów
540 zł/miesięcznie
6.480 zł/rocznie
972 zł/miesięcznie
11.664 zł/rocznie

Po zakończonym roku kalendarzowym, jeśli się okaże, że przedsiębiorca osiągnie za 2022 rok przychody w wysokości 310.000 zł, będzie zobowiązany do dopłaty składki zdrowotnej w kwocie 5.184 zł (11.664 zł – 6.480 zł) w terminie do 31 marca 2023 roku.

Przedsiębiorca ma prawo wyboru, w jaki sposób będzie opłacał składkę zdrowotną w ryczałcie. Ma dwie możliwości ustalania podstawy do naliczania składki zdrowotnej:

 • od kwoty przychodów osiągniętych od początku roku kalendarzowego lub
 • od kwoty przychodów z roku poprzedniego.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie