Blog ifirma.pl

Brak dochodów lub strata z działalności a składka zdrowotna

|
|
2 minut czytania
Wybrałeś zasady ogólne opodatkowania dochodów? Sprawdź, jaką zapłacisz składkę zdrowotną jeżeli nie będziesz miał dochodów lub poniesiesz stratę w trakcie roku podatkowego.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Zmiana sposobu naliczania składki zdrowotnej w działalności gospodarczej rodzi wiele pytań. Jednym z dylematów, jaki mogą mieć przedsiębiorcy może dotyczyć sytuacji, w której firma odnotowuje brak dochodów lub ponosi stratę. W dzisiejszej publikacji będziemy się odnosić właśnie do takich okoliczności.

Składka zdrowotna w Polskim Ładzie dla przedsiębiorcy na PKPiR

W działalności osób fizycznych pojęcie dochodu lub straty pojawia się w kontekście przedsiębiorców, którzy wybrali opodatkowanie swoich dochodów według skali podatkowej lub podatkiem liniowym.

Brak dochodów lub strata z działalności a składka zdrowotna

W Polskim Ładzie zostały zapisane założenia, w jaki sposób powinna być naliczana podstawa do składki zdrowotnej, jeżeli wystąpią następujące okoliczności:
 1. Przedsiębiorca nie osiągnie dochodu.
 2. Dochód będzie niższy od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, w 2022 roku jest to kwota 3.010 zł.
 3. Przedsiębiorca poniesie stratę w działalności gospodarczej – kwota kosztów uzyskania przychodów będzie wyższa od kwoty przychodów.

Zgodnie z przyjętymi przepisami w przypadku opisanych powyżej sytuacji, w podstawie do naliczenia składki zdrowotnej znajdzie się kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Wysokość miesięcznej składki zdrowotnej w 2022 roku:
Brak dochodu
Dochód poniżej minimalnego wynagrodzenia za pracę
Strata podatkowa
Kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę – 3.010 zł w 2022 roku
270,90 zł
270,90 zł
270,90 zł

Jak widać ustawodawca nie przewidział takiej sytuacji, w której przedsiębiorca nie miałby obowiązku zapłaty składki zdrowotnej, nawet jeżeli nie osiąga dochodów lub ponosi stratę.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Komentarze czytelników
  1. 20 grudnia 2021 o 19:11
   pbialk

   No dobra, a co w przypadku osoby który oprócz JDG pracuje na etacie? Czy musi zapłacić dodatkowo te 270,90 mimo, że i tak jego pracodawca odprowadza pełną składkę z tytułu etatu?

  2. 23 grudnia 2021 o 01:07
   Krzysztof

   Przy przewidywanym braku dochodów działalność można zawiesić, stałe koszty można dalej naliczać, składka zdrowotna już nie obowiązuje, a ubezpieczenie działa jeszcze przez miesiąc.

  3. 1 stycznia 2022 o 18:40
   emeryt

   Mam rentę i od niej płacę składkę zdrowotną i po raz drugi płacę z działalności.
   Korzystam ze świadczeń zdrowotnych pojedynczo a nie w dwóch osobach.
   Jak tego uniknąć???
   Tak żartem to w czasie pobytu w szpitalu czy przychodni nie widziałem zdublowanej opieki czy staranności.

  4. 26 stycznia 2022 o 13:18
   eme

   a co to ma za znaczenie, jak ktoś zarabia tylko na etacie np 100 000 zł a Ty masz rente i 5 zlecen i 3 firmy ale lacznie masz 5 000 to i tak duzo mniej placisz od tej jednej UOP. to chcialbys miec 9x lepsza opieke od niego?

  5. 2 marca 2022 o 00:51
   Bożena

   A co ma powiedzieć emerytka otrzymująca na rękę ok. 1600 zł emerytury i prowadząca drobną własną
   działalność gospodarczą, która w ostatnich 2 latach
   przynosi dochód rzędu 400-450 zł miesięcznie i z tej kwoty ma płacić drugą składkę zdrowotną 270 zł…..

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie