Biuro Rachunkowe

od 89 zł miesięcznie

 • Obsługa JPK – bez dopłat.
 • Pełna odpowiedzialność za dokumentację.
 • Wygodne dostarczanie dokumentów.

ZLEĆ SWOJĄ KSIĘGOWOŚĆ

Porównaj ceny

Rozliczenia kwartalne VAT od stycznia 2017 r.

Rozliczenie kwartalne od stycznia 2017 r. będzie możliwe tylko dla małych podatników. Art. 2 pkt 25 ustawy VAT precyzuje, iż małym podatnikiem jest podatnik podatku od towarów i usług:

  a) u którego wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1.200.000 euro.
  Jeżeli wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku VAT) podatnika VAT nie przekroczy w 2016 r. kwoty 5.157.000 zł, to będzie mógł mieć status małego podatnika w 2017 roku
  b) prowadzącego przedsiębiorstwo maklerskie, zarządzającego funduszami inwestycyjnymi, zarządzającego alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi, będącego agentem, zleceniobiorcą lub inną osobą świadczącą usługi o podobnym charakterze, z wyjątkiem komisu – jeżeli kwota prowizji lub innych postaci wynagrodzenia za wykonane usługi (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 45.000 euro

Dodatkowe ograniczenia wprowadza art. 99 ust. 3a ustawy o podatku od towarów i usług, który nie zezwala na rozliczenia za okresy kwartalne dla małych podatników wymienionych poniżej.

1. Rejestrowanych przez naczelnika urzędu skarbowego jako podatnicy VAT czynni przez okres 12 miesięcy począwszy od miesiąca, w którym dokonana została rejestracja.
Przepisy przejściowe w tym zakresie odnoszą się również do podatników, którzy zostali zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni w IV kwartale 2016 r. (po 30 września 2016 r.). Podatnicy ci będą obowiązani do składania miesięcznych deklaracji VAT począwszy od pierwszego okresu rozliczeniowego 2017 r.

2. Podatników, którzy w danym kwartale lub w poprzedzających go 4 kwartałach dokonali dostawy towarów, o których mowa w załączniku nr 13 do ustawy (towary wrażliwe), chyba że łączna wartość tych dostaw bez kwoty podatku nie przekroczyła, w żadnym miesiącu z tych okresów, kwoty 50 000 zł.

Uwaga:
Jeszcze do końca 2016 r. podatnicy dokonujący dostaw towarów wrażliwych z załącznika 13 do ustawy o VAT, jeżeli wartość ich dostaw przekroczyła 50 000 zł miesięcznie i jednocześnie nie przekraczała wartości 1% sprzedaży podatnika mogli wybrać rozliczenie kwartalne. Od 1 stycznia 2017 roku bez znaczenia będzie jaki procent ogólnej sprzedaży podatnika stanowi wartość dostaw towarów wrażliwych. Warunkiem decydującym o możliwości rozliczenia kwartalnego stanie się kwota wartości dostaw towarów wrażliwych, która nie może zostać przekroczona by móc wybrać wskazany typ rozliczenia.

Wykaz towarów z załącznika nr 13 znajduje się na wskazanej stronie.

Rozliczenie kwartalne w 2017 r.
Mali podatnicy zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni po 30-09-2016 r. niemożliwe
Mali podatnicy zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni do 30- 09-2016 r. (włącznie)
możliwe
Mali podatnicy, którzy w danym kwartale lub w poprzedzających go 4 kwartałach dokonali dostawy towarów, o których mowa w załączniku nr 13 do ustawy, których łączna wartość tych dostaw bez kwoty podatku przekroczyła, w dowolnym miesiącu z tych okresów, kwotę 50 000 zł.
niemożliwe
Mali podatnicy, którzy w danym kwartale lub w poprzedzających go 4 kwartałach dokonali dostawy towarów, o których mowa w załączniku nr 13 do ustawy, których łączna wartość tych dostaw bez kwoty podatku nie przekroczyła, w żadnym miesiącu z tych okresów, kwoty 50 000 zł.
możliwe

Czy składać aktualizację VAT-R?

Podatnicy, którzy na skutek nowelizacji przestaną składać VAT-7D, nie muszą składać aktualizacji VAT-R. Podobnie jak rok wcześniej, gdy następowała z mocy przepisów ustawy zmiana właściwości urzędów skarbowych dla podatku od towarów i usług.

Natomiast w przypadku małych podatników zarejestrowanych do podatku VAT po 30.09.2016 r., składających za 4 kwartał VAT-7K, przepisy nie są w tej kwestii równie jasne. Krajowa Informacja Podatkowa stoi na stanowisku, że również w takim przypadku aktualizacja nie jest wymagana.


Autor: Monika Kobylak – ifirma.pl


UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

W ifirma.pl
pełna obsługaJPK

Nowy rok, nowe obowiązki dla przedsiębiorców.

Poznaj zmiany podatkowe w 2018 r.:

Nie czekaj na ostatnią chwilę.

przeczytaj nasz poradnik


 • Łukasz

  Witam, czyli jeżeli zostałem zarejestrowany jako podatnik VAT w dniu 28.08.2016, mogę rozliczać się kwartalnie przy założeniu, że posiadam status małego podatnika?

  • Tak, może Pan się rozliczać kwartalnie w roku 2017, jeśli oczywiście spełniony jest również warunek dotyczący dostawy towarów z załącznika 13 do ustawy ( z pkt. 2).

 • przedsiębiorca

  Witam, firme mam od 01.08.2016, rozliczam się kwartalnie i jestem zwolniony z podatku VAT. Moje zarobki w roku 2016 przekroczyły 100 000zł i otrzymałem taka informację, że jeśli przekroczy taką kwotę to nie mogę rozliczać się kwartalnie tylko miesięcznie. Czy jest to prawda?

  • Jeśli jest Pan zwolniony z podatku VAT, to nie składa Pan deklaracji VAT-7 w US.

 • Darek

  Czy w związku z zakończeniem możliwości rozliczania VAT-UE kwartalnie trzeba składać do US jakieś pismo czy przejście z rozliczeń kwartalnych na miesięczne dzieje się niejako “automatycznie”? Pozdrawiam

  • Nie trzeba informować o tym fakcie US.

 • Tak, może Pani rozliczać się kwartalnie w roku 2017 pod warunkiem, że:
  – jest Pani małym podatnikiem,
  – jest Pani zarejestrowana jako vatowiec czynny od wskazanej daty (II kwartał 2015),
  – spełniony jest również warunek dotyczący dostawy towarów z załącznika 13 do ustawy ( z pkt. 2).

 • Magda

  Witam, mam pytanko czy jeżeli w spółce z oo posiadam przychody z tyt. odsetek od udzielonych pożyczek ( mam wpisane w umowie spółki, że mogę udzielać pożyczek) ale nie jestem ani bankiem ani parabankiem to czy te usługi są traktowane jako o podobnym charakterze do limitu 45 tyś Euro i czy nadal jestem małym podatnikiem (oczywiście pozostałe warunki spełniam) czy może już muszę rozliczać się miesięcznie?

  • Nie dokonujemy interpretacji przepisów oraz definicji, szczególnie jeśli nie ma ich w przepisach podatkowych. Proszę wystąpić o interpretacje indywidualną lub skontaktować się z krajową informacją podatkową.

 • Na indywidualne pytania użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon. Dane do kontaktu podane są na stronie: https://www.ifirma.pl/kontakt

 • Adam

  Witam. Działalność zarejestrowałem we wrześniu 2016 roku, podatek Vat rozliczałem kwartalnie. Zgodnie z powyższym, od początku tego roku, muszę rozliczać eis miesięcznie. Gdzie w ustawieniach programu muszę zmienić formę rozliczania, żeby Vat był naliczany miesięcznie. Pozdrawiam

  • Pana pytanie zostało przekazane do Biura Obsługi Klienta serwisu ifirma.pl. Odpowiedź otrzyma Pan mailowo.

 • Grzegorz Bogusz

  Założyłem działalność od dnia 1 grudnia 2016. Jednoosobowe usługi informatyczne z kwota przychodu nie przekraczającą 15 000. Czy mogę zVAT rozliczać się kwartalnie, czy muszę miesięcznie? Za poprzedni rok zdeklarowałem rozliczenia kwartalne

  • Mali podatnicy zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni po 30-09-2016 r. od nowego roku nie mogą się rozliczać kwartalnie.

   • Yodus

    Co mam zrobić w przypadku gdy dowiedziałem się teraz o tym przepisie, a zarejestrowałem się w grudniu 2016 roku?
    W takim razie w lutym nie złożyłem deklaracji VAT-7.

    • Na pytanie z zakresu księgowości aktywnych użytkowników serwisu odpowiadamy poprzez e-mail, czat, telefon. Jeżeli nie jest Pan użytkownikiem serwisu zalecam kontakt ze swoim urzędem skarbowym celem wyjaśniania sprawy.

 • Maciej Paca

  Prowadzę działalność od 01.04.2016, Rozliczam VAT kwartalnie ale i składam co kwartał zerowe VAT-UE bo mam zamiar dokonywać wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów (jeszcze tego nie robiłem). Czy mam dalej prawo do rozliczania się z VAT kwartalnie?

  • W artykule zostały zawarte wykluczenie kto nie może się rozliczać kwartalnie, jeżeli dane Pana nie dotyczą to nie ma u Pana zmiany. Jeżeli jest Pan użytkownikiem serwisu ifirma.pl z pytaniami zapraszamy przez e-mail, czat lub telefon. Dane do kontaktu podane są na stronie: https://www.ifirma.pl/kontakt

  • Tereska Co ma Pieska

   Nie było potrzeby składania zerowych deklaracji VAT-UE…

 • BB L.W.

  Dzień dobry, mam pytanie dotyczące VAT kwartalny :
  lekarz prowadzący badania kliniczne zarejestrował się jako podatnik VAT czynny w lipcu 2016r., osiągnął w trzecim kwartale przychód ze sprzedaży opodatkowanej w kwocie 47 000 zł. Czy w 2017r. powinien składać deklaracje VAT-7 miesięcznie?

  • W artykule zostały zawarte wykluczenie kto nie może się rozliczać kwartalnie, jeżeli dane Pana nie dotyczą to nie ma u Pana zmiany. Jeżeli jest Pan użytkownikiem serwisu ifirma.pl z pytaniami zapraszamy przez e-mail, czat lub telefon.


Sprawdź ofertę,
którą mamy dla Ciebie

Biuro Rachunkowe

89zł/mc

ZAREJESTRUJ SIĘ