Powrót

Wycofanie samochodu do majątku prywatnego a brak obowiązku naliczenia VAT

samochody a odliczanie podatku VAT

W przypadku, gdy przy nabyciu samochodu firmowego podatnikowi nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT, co do zasady przy wycofaniu go do majątku prywatnego również nie będzie obowiązku dokonywania naliczenia. Warto jednak zwrócić uwagę na części składowe, które mogą nałożyć na podatnika obowiązek naliczenia VAT.

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

W sytuacji gdy podatnik, wykorzystujący samochód w działalności gospodarczej jako środek trwały, chciałby go wycofać do majątku prywatnego, warto aby zwrócił uwagę na przepisy Ustawy o VAT. Mimo iż takie wycofanie jest co do zasady traktowane na równi ze sprzedażą, w określonych przypadkach naliczanie VAT należnego dla urzędu skarbowego nie będzie konieczne.

Samochód bez prawa do odliczenia VAT

Zgodnie z art. 7 ust. 2 Ustawy o VAT, za dostawę towarów rozumie się również m.in. przekazanie towarów na cele osobiste podatnika – pod warunkiem, że podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych. W związku z tym, również wycofanie na cele prywatne firmowego dotychczas samochodu będzie skutkowało koniecznością naliczenia VAT – chyba że samochód został nabyty bez prawa do odliczenia VAT.

Za nabycie bez prawa do odliczenia VAT rozumiemy przede wszystkim:

  • Wprowadzenie samochodu z majątku prywatnego do firmowego,
  • Nabycie pojazdu od osoby fizycznej na podstawie umowy kupna-sprzedaży,
  • Nabycie na podstawie faktury od podatnika korzystającego ze zwolnienia VAT,
  • Nabycie na podstawie faktury VAT-marża.

W związku z faktem, że tego typu nabycie nie pozwala podatnikowi na odliczenie VAT naliczonego, nie będzie również konieczne naliczenie VAT jeśli chodzi o wycofanie samochodu do majątku prywatnego.

Remont i ulepszenie samochodu firmowego a VAT przy wycofaniu

Wskazane powyżej przypadki co do zasady nie będą obligowały podatnika do zapłacenia VAT przy wycofaniu. Pod warunkiem jednak, że w pojeździe nie zostały zamontowane części składowe, przy których prawo do odliczenia VAT przysługiwało. W praktyce oznacza to, że gdyby w samochodzie zamontowano części, które znacząco zwiększają jego wartość lub wprowadzają do niego dodatkowe ulepszenia, to prawo do odliczenia VAT od takich części może skutkować koniecznością naliczenia VAT przy wycofaniu samochodu. W takim przypadku podstawą obliczenia VAT będzie wartość rynkowa samochodu w momencie jego wycofania – jak wskazuje również w swojej interpretacji Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Gdyby natomiast części zamontowane w pojeździe służyły jego bieżącej eksploatacji i nie zwiększały jego wartości, co do zasady nie powinny wpłynąć na obowiązek naliczenia VAT przy wycofaniu. Przykładem takich części są np. nowe opony bądź klocki hamulcowe, czyli elementy wymagające wymiany wskutek normalnej eksploatacji.

Nieodpłatne otrzymanie w firmie? Sprawdź, kiedy będziesz musiał zapłacić podatek!

▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość