Wycofanie samochodu do majątku prywatnego a brak obowiązku naliczenia VAT

W sytuacji gdy podatnik, wykorzystujący samochód w działalności gospodarczej jako środek trwały, chciałby go wycofać do majątku prywatnego, warto aby zwrócił uwagę na przepisy Ustawy o VAT. Mimo iż takie wycofanie jest co do zasady traktowane na równi ze sprzedażą, w określonych przypadkach naliczanie VAT należnego dla urzędu skarbowego nie będzie konieczne.

Samochód bez prawa do odliczenia VAT

Zgodnie z art. 7 ust. 2 Ustawy o VAT, za dostawę towarów rozumie się również m.in. przekazanie towarów na cele osobiste podatnika – pod warunkiem, że podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych. W związku z tym, również wycofanie na cele prywatne firmowego dotychczas samochodu będzie skutkowało koniecznością naliczenia VAT – chyba że samochód został nabyty bez prawa do odliczenia VAT.

Za nabycie bez prawa do odliczenia VAT rozumiemy przede wszystkim:

  • Wprowadzenie samochodu z majątku prywatnego do firmowego,
  • Nabycie pojazdu od osoby fizycznej na podstawie umowy kupna-sprzedaży,
  • Nabycie na podstawie faktury od podatnika korzystającego ze zwolnienia VAT,
  • Nabycie na podstawie faktury VAT-marża.

W związku z faktem, że tego typu nabycie nie pozwala podatnikowi na odliczenie VAT naliczonego, nie będzie również konieczne naliczenie VAT jeśli chodzi o wycofanie samochodu do majątku prywatnego.

Remont i ulepszenie samochodu firmowego a VAT przy wycofaniu

Wskazane powyżej przypadki co do zasady nie będą obligowały podatnika do zapłacenia VAT przy wycofaniu. Pod warunkiem jednak, że w pojeździe nie zostały zamontowane części składowe, przy których prawo do odliczenia VAT przysługiwało. W praktyce oznacza to, że gdyby w samochodzie zamontowano części, które znacząco zwiększają jego wartość lub wprowadzają do niego dodatkowe ulepszenia, to prawo do odliczenia VAT od takich części może skutkować koniecznością naliczenia VAT przy wycofaniu samochodu. W takim przypadku podstawą obliczenia VAT będzie wartość rynkowa samochodu w momencie jego wycofania – jak wskazuje również w swojej interpretacji Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Gdyby natomiast części zamontowane w pojeździe służyły jego bieżącej eksploatacji i nie zwiększały jego wartości, co do zasady nie powinny wpłynąć na obowiązek naliczenia VAT przy wycofaniu. Przykładem takich części są np. nowe opony bądź klocki hamulcowe, czyli elementy wymagające wymiany wskutek normalnej eksploatacji.

 

Nieodpłatne otrzymanie w firmie? Sprawdź, kiedy będziesz musiał zapłacić podatek!

  Autor: Anna Kubalka – ifirma.pl  

Popularne posty:

UWAGA Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

kawaDzielimy się wiedzą nie tylko na bloguksiazka

Ponad 30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOKI