Blog ifirma.pl

Wydatki na samochód osobowy a koszty uzyskania przychodu

|
|
3 minut czytania
Odliczanie VAT od wydatków związanych z samochodami osobowymi, które są wykorzystywane w działalności gospodarczej, podlega ograniczeniu – ta zasada wynika bezpośrednio z przepisów. Czy reguła ta ma również zastosowanie w zakresie podatku dochodowego? Sprawdź!
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Odliczanie VAT od wydatków związanych z samochodami osobowymi, które są wykorzystywane w działalności gospodarczej, podlega ograniczeniu. Ta zasada wynika bezpośrednio z przepisów. Czy reguła ta ma również zastosowanie w zakresie podatku dochodowego? Sprawdźmy.

Ograniczenie do 50% odliczenia VAT

Samochód osobowy wykorzystywany w firmie – bez względu na to, czy jest środkiem trwałym, czy też stosuje się do niego kilometrówkę dla celów PIT – najczęściej podlega ograniczeniu w odliczeniu VAT do 50%. Zasada obejmuje zarówno samo nabycie pojazdu, jak też związane z nim wydatki – na paliwo, eksploatację, naprawy etc. Powyższe ograniczenia wynika z założenia, że samochody osobowe są wykorzystywane generalnie dla celów mieszanych. Nawet jeśli są firmowe, może zdarzyć się ich wykorzystywanie dla celów poza działalnością.

Samochód osobowy w środkach trwałych

Przedsiębiorcy wykorzystujący samochody osobowe w celach mieszanych według Ustawy o VAT miewają wątpliwości co do zaliczania samochodowych wydatków do kosztów uzyskania przychodu. Czy będzie to cała kwota netto, czy połowa kwoty netto? Czy wprowadzamy tam również nieodliczony VAT? Generalną zasadą jest, że do kosztów uzyskania przychodu zalicza się wydatki, poniesione w celu uzyskania przychodu bądź utrzymania jego źródła, jeśli nie zostały wymienione w katalogu wydatków obligatoryjnie wyłączonych z kosztów. Katalog ten nie zawiera natomiast ograniczenia co do kosztów związanych z osobowym samochodem będącym środkiem trwałym.

Uwaga!

Przyjęte zasady rozliczania VAT od samochodu osobowego nie ograniczają również amortyzacji samochodu osobowego – wartość początkową ustala się przede wszystkim na podstawie całej kwoty netto powiększonej o 50% nieodliczonego VAT. Tutaj warto jednak pamiętać o odrębnym ograniczeniu kwotowym do limitu 20.000 euro.

Ponadto Ustawa o PIT przewiduje, że do kosztów uzyskania przychodów możemy w większości przypadków zaliczyć podatki, w tym VAT, w części w jakiej nie przysługiwało prawo do odliczenia. Podsumowując – ponosząc wydatki na nabycie i eksploatację samochodów osobowych-środków trwałych do kosztów uzyskania przychodów możemy zaliczać całą kwotę netto powiększoną o nieodliczone 50% VAT.

Samochody osobowe niefirmowe

W przypadku samochodów niefirmowych, wykorzystywanych w działalności na podstawie kilometrówki dla celów PIT, zasady przedstawione powyżej są co do zasady prawdziwe – przedsiębiorca ma prawo zaliczyć do kosztów wydatki w całej kwocie netto powiększonej o 50% nieodliczonego VAT. Występuje tu jednak ograniczenie niemające nic wspólnego z częściowym odliczeniem VAT.  W tym wypadku do kosztów wliczymy w danym okresie jedynie taką część wydatków, która zmieści się w limicie przejechanych kilometrów. Jeśli suma wydatków netto powiększonych o 50% VAT nie przekroczy kwoty wynikającej z limitu – cała wartość wydatków trafi do kosztów.

▲ wróć na początek

Czy wiesz, że ograniczeniu może podlegać także zaliczenie ubezpieczenia samochodu osobowego do kosztów? Zobacz, kiedy jest to możliwe!

UWAGA Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie