Biuro Rachunkowe

od 89 zł miesięcznie

  • Obsługa JPK – bez dopłat.
  • Pełna odpowiedzialność za dokumentację.
  • Wygodne dostarczanie dokumentów.

ZLEĆ SWOJĄ KSIĘGOWOŚĆ

Porównaj ceny

Wydatki na samochód osobowy a koszty uzyskania przychodu

Samochody osobowe, wykorzystywane w działalnościach gospodarczych, podlegają ograniczeniu w odliczaniu VAT – ta zasada wynika bezpośrednio z przepisów. Czy reguła ta ma również zastosowanie w zakresie podatku dochodowego?

Ograniczenie do 50% odliczenia VAT

Samochód osobowy wykorzystywany w firmie – bez względu na to, czy jest środkiem trwałym, czy też stosuje się do niego kilometrówkę dla celów PIT – najczęściej podlega ograniczeniu w odliczeniu VAT do 50%. Zasada obejmuje zarówno samo nabycie pojazdu, jak też związane z nim wydatki – na paliwo, eksploatację, naprawy etc. Powyższe ograniczenia wynika z założenia, że samochody osobowe są wykorzystywane generalnie dla celów mieszanych – nawet jeśli są firmowe, może zdarzyć się ich wykorzystywanie dla celów poza działalnością.

Samochody osobowe w środkach trwałych

Przedsiębiorcy wykorzystujący samochody osobowe w celach mieszanych według Ustawy o VAT miewają wątpliwości co do zaliczania samochodowych wydatków do kosztów uzyskania przychodu – czy będzie to cała kwota netto, czy połowa kwoty netto? Czy wprowadzamy tam również nieodliczony VAT?

Generalną zasadą jest, że do kosztów uzyskania przychodu zalicza się wydatki, poniesione w celu uzyskania przychodu bądź utrzymania jego źródła, jeśli nie zostały wymienione w katalogu wydatków obligatoryjnie wyłączonych z kosztów. Katalog ten nie zawiera natomiast ograniczenia co do kosztów związanych z osobowym samochodem będącym środkiem trwałym.

Uwaga! Przyjęte zasady rozliczania VAT od samochodu osobowego nie ograniczają również amortyzacji samochodu osobowego – wartość początkową ustala się przede wszystkim na podstawie całej kwoty netto powiększonej o 50% nieodliczonego VAT. Tutaj warto jednak pamiętać o odrębnym ograniczeniu kwotowym do limitu 20.000 euro.

Ponadto Ustawa o PIT przewiduje, że do kosztów uzyskania przychodów możemy w większości przypadków zaliczyć podatki, w tym VAT, w części w jakiej nie przysługiwało prawo do odliczenia.

Podsumowując – ponosząc wydatki na nabycie i eksploatację samochodów osobowych-środków trwałych do kosztów uzyskania przychodów możemy zaliczać całą kwotę netto powiększoną o nieodliczone 50% VAT.

Samochody osobowe niefirmowe

W przypadku samochodów niefirmowych, wykorzystywanych w działalności na podstawie kilometrówki dla celów PIT, zasady przedstawione powyżej są co do zasady prawdziwe – przedsiębiorca ma prawo zaliczyć do kosztów wydatki w całej kwocie netto powiększonej o 50% nieodliczonego VAT.

Występuje tu jednak ograniczenie niemające nic wspólnego z częściowym odliczeniem VAT – w tym wypadku do kosztów wliczymy w danym okresie jedynie taką część wydatków, która zmieści się w limicie przejechanych kilometrów. Jeśli suma wydatków netto powiększonych o 50% VAT nie przekroczy kwoty wynikającej z limitu – cała wartość wydatków trafi do kosztów.


Czy wiesz, że ograniczeniu może podlegać także zaliczenie ubezpieczenia samochodu osobowego do kosztów? Zobacz, kiedy jest to możliwe!


Autor: Anna Kubalka – ifirma.pl


UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
W ifirma.pl
pełna obsługaJPK

Nowy rok, nowe obowiązki dla przedsiębiorców.

Poznaj zmiany podatkowe w 2018 r.:

Nie czekaj na ostatnią chwilę.

przeczytaj nasz poradnikSprawdź ofertę,
którą mamy dla Ciebie

Biuro Rachunkowe

89zł/mc

ZAREJESTRUJ SIĘ