Blog ifirma.pl

Wykreślenie z VAT w trakcie zawieszenia działalności – omówienie na przykładach

|
|
6 minut czytania
Zawiesiłeś działalność gospodarczą i zostałeś wykreślony z rejestru VAT? Sprawdź, w jaki sposób dokonywać rozliczenia w VAT, jeśli wystąpią takie okoliczności.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Każdy przedsiębiorca ma prawo skorzystać z instytucji zawieszenia działalności gospodarczej. Oczywiście trzeba sobie w takim przypadku zdawać sprawę, że nie można w tym okresie wykonywać czynności, które wskazywałyby na pozorność takiego zawieszenia. Dodatkowo czynny podatnik VAT powinien wiedzieć, że przy dłuższym okresie zawieszenia zostanie wykreślony z rejestru czynnych podatników VAT. Zobaczmy, w jaki sposób należy postępować w pewnych sytuacjach, które mają miejsce w okresie zawieszenia działalności, jeśli dodatkowo zostaniemy wykreśleni z rejestru podatników VAT.

Zawieszenie działalności

Działalność gospodarcza może zostać zawieszona na okres nie krótszy niż 30 dni, nie ma ograniczenia co do trwania okresu zawieszenia.

Działalność gospodarcza może być zawieszana bez konkretnego powodu, dowolną ilość razy
Okres zawieszenia działalności nie jest limitowany, nie może być jednak krótszy niż 30 dni
Zawieszenie działalności jest możliwe, o ile nie zatrudniamy pracowników, chyba że rozwiążemy z nimi umowy. Jeśli pracownicy przebywają na urlopie macierzyńskim, wychowawczym czy rodzicielskim nie ma przeciwwskazań do zawieszenia działalności
Informacja o zawieszeniu działalności gospodarczej jest przekazywana do CEIDG
W trakcie zawieszenia nie można uzyskiwać bieżących przychodów i ponosić bieżących kosztów
W okresie zawieszenia nie płacimy składek ZUS
Nie musimy również składać deklaracji VAT w przypadku czynnego podatnika VAT

Wykreślenie z VAT w trakcie zawieszenia działalności

Jak już wspomnieliśmy w okresie zawieszenia nie ma obowiązku składania deklaracji VAT za pełne okresy rozliczeniowe. Jeśli zawiesimy działalność gospodarczą w trakcie miesiąca, to i tak za ten miesiąc należy przesłać JPK_V7. Czynny podatnik VAT musi się liczyć z faktem, że jeżeli jego działalność będzie zawieszona przez okres dłuższy niż 6 miesięcy, to naczelnik urzędu skarbowego ma prawo wykreślić go z rejestru czynnych podatników VAT. Po wznowieniu działalności przedsiębiorca zostanie przywrócony do rejestru VAT z urzędu. W tym miejscu rodzi się pytanie, w jaki sposób powinien postąpić przedsiębiorca, który wykonuje czynności opodatkowane w VAT w okresie zawieszenia? Zobaczmy jakie czynności będą rodziły obowiązek rozliczenia w VAT.

Co można robić w okresie zawieszenia działalności gospodarczej?

Co do zasady w okresie zawieszenia przedsiębiorca nie może uzyskiwać bieżących przychodów. Jednak skoro firma nie została zlikwidowana, to w dalszym ciągu mogą się pojawiać różnego rodzaju sytuacje, w wyniku których wygeneruje się przychód lub powstanie zobowiązanie, które należy uregulować. Każda z tych czynności musi mieć niezaprzeczalny związek z prowadzoną działalnością gospodarczą. W ustawie Prawo przedsiębiorców zostały wymienione sytuacje, które o ile wystąpią w okresie zawieszenia działalności, to powinny być rozliczone w VAT.

W okresie zawieszenia działalności gospodarczej przedsiębiorca może:
Przyjmować należności powstałe przed datą zawieszenia
Regulować zobowiązania powstałe przed datą zawieszenia
Zbywać własne środki trwałe i wyposażenie
Wykonywać niezbędne czynności do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów

Zawieszenie działalności a obowiązek złożenia JPK_V7

Wiemy już, jakie czynności mogą być wykonywane w okresie zawieszenia, teraz przypomnimy sobie jeszcze, w jakich przypadkach przedsiębiorca ma obowiązek złożenia JPK_V7, bez względu na fakt, że działalność została zawieszona. Na ten temat wypowiada się wprost ustawa o podatku VAT.

W okresie zawieszenia działalności gospodarczej przedsiębiorca ma obowiązek złożenia JPK_V7 jeżeli będzie dokonywał:
Wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów
Importu towarów
Importu usług
Czynności podlegających opodatkowaniu
Czynności, za które jest obowiązany dokonać korekty podatku naliczonego

Zobaczmy na przykładach o jakie konkretnie przypadki chodzi.

Przykład 1

Pani Irena zawiesiła działalność gospodarczą, ale w okresie sprzed zawieszenia wzięła samochód osobowy w leasing operacyjny na firmę. W tej sytuacji musi płacić cykliczne raty leasingowe. Są to zobowiązania, które powstały przed zawieszeniem działalności gospodarczej, dlatego pani Irena może odliczyć VAT naliczony na zasadach ogólnych i wykazać tę transakcję w JPK_V7 pomimo zawieszenia.

Przykład 2

Pan Dominik w okresie zawieszenia musiał sprzedać firmowy środek trwały a więc ma obowiązek rozliczenia od tej sprzedaży podatku VAT należnego. Również w tej sytuacji rodzi to obowiązek złożenia JPK_V7.

Przykład 3

Pani Lucyna zakupiła licencję na program informatyczny, który wykorzystuje w prowadzonej działalności gospodarczej, licencja jest co kwartał przedłużana z obowiązkiem zapłaty. Czynność ta ma charakter importu usług. Pani Lucyna chce zawiesić działalność gospodarczą i nie wie na jak długo. Zaczęła się zastanawiać, czy w okresie zawieszenia również będzie miała obowiązek rozliczenia importu usług w JPK_V7. W takim przypadku jest taki obowiązek i wynika to wprost z ustawy o VAT.

Z takim podejściem można się również spotkać w wydawanych interpretacjach podatkowych. W jednej z nich nr 0111-KDIB3-2.4012.324.2021.3.AZ z dnia 23.07.2021 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że przedsiębiorca ma prawo do odliczenia VAT naliczonego od wszystkich wydatków zarówno tych, co do których prawo do odliczenia powstanie w okresie zawieszenia, jak i tych wykorzystanych do działalności przed zawieszeniem działalności, jak też niezbędnych do utrzymania tej działalności poniesionych w okresie zawieszenia. W konsekwencji przysługuje mu prawo do składania deklaracji JPK_V7 i odliczenia kosztów stałych.

Wykreślenie z rejestru VAT a obowiązek złożenia JPK_V7

Wiemy już, że w okresie zawieszenia działalności gospodarczej mogą być wykonywane czynności, które w świetle ustawy o VAT muszą być wykazane w JPK_V7, pomimo zawieszenia. Co jednak jeśli upłynął okres 6 miesięcy i zostaliśmy wykreśleni z rejestru czynnych podatników VAT? W takim przypadku nie będzie możliwości złożenia JPK_V7. Jest jednak wyjście z tej sytuacji. Można zwrócić się z wnioskiem do naczelnika urzędu skarbowego o przywrócenie do rejestru czynnych podatników VAT na okres, w którym trzeba będzie rozliczyć podatek VAT. Status czynnego podatnika VAT zostanie nadany w okresie wskazanym w zawiadomieniu.

Przykład 4

Pan Robert z uwagi na zawieszenie działalności gospodarczej został wykreślony z rejestru czynnych podatników VAT. W tym okresie zdecydował się na sprzedaż środka trwałego i musi wykazać podatek VAT należny w JPK_V7. Sprzedaż miała miejsce 20 maja, pan Robert złożył wniosek o przywrócenie do rejestru VAT w dniach 20-25 maja, żeby mógł rozliczyć tę sprzedaż i przygotować JPK_V7 z wykazaną kwotą podatku należnego od sprzedaży. Po 25 maja pan Robert znów zostanie wykreślony z rejestru czynnych podatników VAT.

Wykreślenie z VAT w trakcie zawieszenia działalności – podsumowanie

Każdy przedsiębiorca ma prawo zawiesić działalność wielokrotnie, bez podawania przyczyny. Zawieszenie działalności gospodarczej niesie określone skutki na gruncie m.in. ustawy o podatku VAT. Jeśli okres zawieszenia przekracza 6 miesięcy dojdzie do wykreślenia z rejestru VAT. Ustawodawca przewidział sytuacje, w których powstaje obowiązek rozliczania VAT w JPK_V7 o czym w szczegółach napisaliśmy w publikacji. W takich przypadkach należy zwrócić się do naczelnika urzędu skarbowego z pismem w sprawie przywrócenia do rejestru na określony czas, w którym może zostać przeprowadzona i rozliczona transakcja. Po tym czasie przedsiębiorca ponownie zostanie wykreślony z rejestru VAT. W momencie wznowienia działalności przedsiębiorca ponownie znajdzie się w rejestrze czynnych podatników VAT, bez konieczności podejmowania dodatkowych czynności.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie