Blog ifirma.pl

Zmiana rezydencji podatkowej

|
|
4 minut czytania
Rezydencja podatkowa, czyli miejsce zamieszkania dla celów podatkowych określa, w którym kraju, dana osoba powinna płacić podatki ze wszystkich dochodów. Czy można zmienić miejsce zamieszkania dla celów podatkowych, jak zgłosić zmianę rezydencji podatkowej?
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Aby zmienić rezydencję podatkową nie wystarczy sama wyprowadzka z kraju. Wraz z nią do drugiego kraju należy jeszcze przenieść tzw. ośrodek interesów życiowych.

Na czym polega zmiana rezydencji podatkowej?

O rezydencji podatkowej przesądzają poniższe czynniki:

 • długość pobytu w danym kraju dłużej niż 183 dni lub
 • posiadanie w danym państwie ośrodka interesów życiowych (osobistych lub gospodarczych).

Szczegółowe informacje na temat rezydencji podatkowej zostały przedstawione w artykule: Rezydencja podatkowa, czyli kto musi rozliczać się w Polsce?

Zmiana rezydencji podatkowej polega na przeniesieniu do drugiego państwa swojego ośrodka interesów życiowych, przy czym musi to być realne silniejsze powiązanie osobiste lub gospodarcze z drugim krajem (nie wystarczające jest np. np. samo zarejestrowanie firmy za granicą, podczas gdy działalność jest wykonywana faktycznie w kraju macierzystym, a i jest tu rodzina, dom itd podatnika).

Można powiedzieć, że zmiana rezydencji podatkowej, to “zamknięcie rozdziału” w jednym państwie, oraz otwarcie kolejnego w drugim.

Przykład 1.

Pani Barbara mieszkająca w Polsce, gdzie ma również męża, wyjechała do pracy do Czech. W maju, do pani Basi dołączył mąż, który chce otworzyć firmę w Czechach. Małżeństwo wynajęło tam również mieszkanie, w którym zamieszkali, a w Polsce sprzedali swój dom.

Pani Barbara miała polską rezydencję podatkową do maja, czyli do czasu przyjazdu do niej jej męża (ośrodek interesów osobistych). W momencie, kiedy małżeństwo osiadło razem w Czechach, czyli z tym krajem zaczęły się zacieśniać mocniejsze więzy – pani Basia zmieniła rezydencję podatkową (utraciła polską rezydencję podatkową).

Jak zmienić rezydencję podatkową?

Przeniesienie rezydencji podatkowej to utrata centrum interesów osobistych oraz gospodarczych, czyli zerwanie lub ograniczenie więzi z danym państwem. Przy czym, przy ośrodku interesów życiowych, spośród wielu czynników decydujące znaczenie ma to, gdzie jest tzw. ognisko domowe – współmałżonek oraz dzieci.

Dlatego o utracie centrum interesów osobistych przesądza przede wszystkim przeprowadzka wraz z rodziną do innego kraju z zamiarem zamieszkania tam na stałe.

Dopiero gdy podatnik nie ma rodziny, fiskus patrzy na miejsce, gdzie jest ośrodek interesów gospodarczych, czyli główne źródło zarobków.

Przy zmianie rezydencji podatkowej najistotniejsze są takie elementy, jak:

 • wyjazd wraz z małżonkiem i dziećmi do innego kraju (stworzenie tam ogniska domowego),
 • wynajęcie lub kupno domu w “nowym” państwie,
 • likwidacja lub zawieszenie działalności w “starym” kraju.

Ograniczenie związku z krajem, to np.:

 • wyrejestrowanie się z organizacji społecznych, kulturalnych, politycznych,
 • wymeldowanie się,
 • brak swobodnego dostępu do swojej nieruchomości (np. wynajęcie) – nie jest konieczna jej sprzedaż,
 • wyrejestrowanie się z opieki zdrowotnej,
 • ograniczenie polskich rachunków bankowych,
 • podawanie adresu zagranicznego w sprawach urzędowych,
 • niegromadzenie majątku,
 • ograniczenie inwestycji,
 • wyrejestrowanie samochodu.

Zmieniając rezydencję podatkową nie trzeba dokonywać wszystkich powyższych czynności. Natomiast im więcej przykładów potwierdzających osłabienie więzi z danym krajem – tym mniejsze ryzyko zakwestionowania przez urząd skarbowy faktu zmiany rezydencji.

Przykład 2.

Pan Tomasz przeniósł się wraz z żoną oraz dziećmi z Polski do Szwecji, gdzie otworzył działalność gospodarczą i zamieszkał z rodziną. Żona pana Tadeusza jest osobą niepracującą. W Polsce pan Tomasz ma sporadyczne zlecenia oraz uzyskuje przychody z wynajmu nieruchomości (w której mieszkał przed przeprowadzką do Szwecji), które trafiają na polskie konto bankowe. Pan Tomasz utracił polską rezydencję podatkową, ponieważ przeniósł ośrodek interesów życiowych (żona oraz dzieci) do innego kraju.

Należy pamiętać, że pomimo ogólnych wskazówek, kwalifikacji zmiany rezydencji podatkowej zawsze należy dokonywać w oparciu o:
 • krajowe przepisy podatkowe,
 • umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania z danym państwem,
 • indywidualną sytuację.
 • Czy pomoże certyfikat rezydencji podatkowej?

  Certyfikat rezydencji podatkowej, czyli zaświadczenie o miejscu zamieszkania dla celów podatkowych może stanowić pomocny środek dowodowy posiadania rezydencji podatkowej w określonym kraju.

  Jednak, mimo że urzędy skarbowe przyznają duże znaczenie dowodowe certyfikatowi, to nie on jest rozstrzygający o kraju rezydencji podatkowej. Decydujące znaczenie zawsze ma kraj ośrodka interesów życiowych.

  Jak zgłosić zmianę rezydencji podatkowej?

  Ministerstwo Finansów komunikuje, że osoby, które zmieniły swoją rezydencję dla celów podatkowych, powinny poinformować o tym fakcie urząd skarbowy.

  W tym celu można skontaktować się telefonicznie lub e-mailowo ze swoim urzędem skarbowym. W razie potrzeby można dostarczyć elektronicznie (e-mail, ePUAP) dokumenty poświadczające rezydencję podatkową w innym kraju niż w Polsce, np.

  • certyfikat rezydencji wydany przez drugie państwo,
  • dokumenty (zeznania podatkowe) złożone w państwie rezydencji,
  • dokumenty poświadczające zameldowanie/zamieszkanie w państwie rezydencji,
  • zgłoszenia aktualizacyjne adresu zamieszkania

  Autor ifirma.pl

  Dorota Łesak

  Księgowa i autorka tekstów. Jako księgowa w ifirma.pl każdego dnia zapewnia fachowe wsparcie swoim klientom – małym firmom usługowym i handlowym. Pomiędzy codziennymi obowiązkami dzieli się na blogu ifirma.pl swoim ośmioletnim doświadczeniem i wiedzą dotyczącą tematów księgowo-podatkowych.

  Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

  Już za 149 zł

  miesięcznie

  • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
  • Przydzielamy dedykowaną księgową
  • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
  Zleć księgowość
  Myślisz o zmianie księgowego?

  Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

   Najważniejsze pytania

   1. Na czym polega zmiana rezydencji podatkowej?

    Zmiana rezydencji podatkowej polega na przeniesieniu do drugiego państwa swojego ośrodka interesów życiowych, przy czym musi to być realne silniejsze powiązanie osobiste lub gospodarcze z drugim krajem (nie wystarczające jest np. np. samo zarejestrowanie firmy za granicą, podczas gdy działalność jest wykonywana faktycznie w kraju macierzystym, a i jest tu rodzina, dom itd podatnika).
   2. Jak zmienić rezydencję podatkową?

    Przy zmianie rezydencji podatkowej najistotniejsze są takie elementy, jak:
    • wyjazd wraz z małżonkiem i dziećmi do innego kraju (stworzenie tam ogniska domowego),
    • wynajęcie lub kupno domu w “nowym” państwie,
    • likwidacja lub zawieszenie działalności w “starym” kraju.
   Komentarze czytelników
   1. 4 września 2021 o 16:59
    Lukasz

    Potrzebny i obrazowy tekst. Czy moglbym prosic o informacje krok po kroku jakie wnioski w jakim urzedzie nalezy zlozyc aby zmienic rezydencje podatkowa?

   2. 28 października 2022 o 00:52
    stan

    Przydatny artykuł: pytanie jeszcze co do momentu kiedy zgłaszać i od kiedy się rozliczać w nowym miejscu.
    Załóżmy taką sytuację:
    W 2022 roku jestem polskim rezydentem podatkowym i prowadze dzialalnosc gospodarcza. 31 grudnia wyjeżdzam do kraju X z zamiarem pozostania na stałe (albo przynajmniej na więcej niż pół roku), koncze wynajem mieszkania oraz zamykam DG w PL, a w kraju X: wynajmuję mieszkanie, zakładam konto w banku, otwieram działalnosć gospodarczą etc…
    1) kiedy zgłaszam polskiemu US i US kraju X fakt zmiany rezydencji?
    – od razu po wyjezdzie na stale czy nalezy z tym czekac do 3 lipca az minie 183 dni?

    2) gdzie zglaszam i place podatki przez pierwsze 6 miesiecy?
    – W kraju X czy w Polsce? logiczne byloby placenie ich w kraju X – biorac pod uwage to, ze tam zalozylem i prowadze dzialalnosc

    Dzięki!

   3. 28 października 2022 o 00:58
    stan

    Swoją drogą ten przepis o ośrodku życiowym jest trochę bezsensowny.
    Jak ja mieszkam w Norwegii, a Żona w Austrii (a dzieci brak), to ja będę rezydentem podatkowym Austriackim (bo żona mieszka, więc to mój ośrodek interesów życiowych), a żona norweskim (bo ja-mąż tam mieszka, więc ośrodek jej interesów życiowych)

    Ale rozumiem, obywatel niech sobie wyjeżdża gdzie chce, byleby płacił.

   4. 12 czerwca 2024 o 20:09
    Anna

    Czy osoba, która pracowała ponad 20 lat w USA i w trakcie tej pracy zaczęła też pobierać emeryturę w Polsce (osiągnęła wiek emerytalny)- powinna się sama rozliczać, uwzględniając zarobki w USA? ZUS PITy z tej emerytury wysyłał. Jeśli powinna, to co z tym teraz zrobić? Bo już parę lat minęło…

   Dodaj komentarz

   Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

   Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

   Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

   Biuro rachunkowe - ifirma.pl

   Mobilnie. Wszędzie

   Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

   Mobilnie