Zwolnienie z VAT – kiedy mogę skorzystać?

Ustawa o VAT przewiduje dwa rodzaje zwolnień z VAT – przedmiotowe oraz podmiotowe. Większość przedsiębiorców może korzystać z przynajmniej jednego z nich, choć istnieje także zakres działalności, który spod ulg będzie wyłączony.

Zwolnienie z VAT przedmiotowe

Przedmiotowe zwolnienie z VAT zależy od przedmiotu prowadzonej działalności. Towary i usługi, które nie wymagają opodatkowania VAT, zostały wymienione w:

  • art. 43 ustawy o VAT
  • art. 82 ust. 3 ustawy o VAT, który odnosi się do Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień z dnia 20.12.2013 r.

Uwaga! Korzystając ze zwolnienia na powyższej podstawie, pamiętaj o zamieszczeniu takiej informacji na swojej fakturze!

Zwolnienie przedmiotowe z VAT nie jest ograniczone czasowo ani kwotowo. Nie można z niego zrezygnować, ani korzystać dodatkowo ze zwolnienia podmiotowego.

Uwaga! W jednej działalności można sprzedawać równocześnie towary i usługi zwolnione przedmiotowo z VAT, jak i niepodlegające zwolnieniu. W takiej sytuacji te ostatnie mogą korzystać ze zwolnienia podmiotowego.

Zwolnienie z VAT podmiotowe

Towary i usługi, które nie podlegają pod zwolnienie przedmiotowe, mogą być objęte zwolnieniem podmiotowym z VAT. W tym przypadku zwolnienie zależy od podmiotu – czyli danego przedsiębiorcy.

Zwolnienie podmiotowe jest ograniczone kwotowo – można z niego korzystać, jeżeli wartość sprzedaży z poprzedniego roku podatkowego nie przekroczyła limitu 200.000 zł. Gdy dopiero zaczynamy działalność i nie mamy poprzedniego roku podatkowego, do którego można by się odnieść – należy wyliczyć limit proporcjonalny, zależny od tego, ile dni od założenia firmy zostało do końca roku.

Przykład. Działalność gospodarczą założono 1 lipca 2017 r. Do końca roku pozostało 184 dni, a zatem: 184 dni * 200.000 zł / 365 dni = 100.821,92 zł.

Do momentu, kiedy sprzedaż w trakcie pierwszego roku podatkowego nie przekroczy 100.821,92 zł, opodatkowanie jej VAT nie jest obowiązkowe.

Ze zwolnienia podmiotowego możemy korzystać do momentu przekroczenia limitu lub dobrowolnej rezygnacji.

Uwaga! Faktura podatnika korzystającego ze zwolnienia VAT podmiotowego nie musi zawierać podstawy prawnej zwolnienia, natomiast można ją dobrowolnie wskazywać – jest to art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT.

Uwaga! Zgodnie z przepisami w niektórych przypadkach skorzystanie ze zwolnienia z VAT nie jest możliwe – zatem warto przekonać się, czy przedmiot naszej działalności na to pozwala.

Jesteś podatnikiem VAT czynnym, ale chciałbyś korzystać ze zwolnienia? Możesz do niego wrócić – sprawdź jak!


Autor: Anna Kubalka – ifirma.pl


UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Biuro rachunkowe
już od 89zł/mc.

  • Pełna odpowiedzialność za prowadzoną dokumentację.
  • Wygodne formy dostarczania dokumentów (online, poczta, kurier)

dowiedz się więcej