Podpisywanie JPK_V7

podpisywanie jpk

Zastanawiasz się jak będziesz podpisywał nowe pliki JPK? Zaraz wszystko będzie jasne.

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Zostały już wdrożone nowe pliki JPK. Zmiana przepisów, jak to zawsze bywa na początku, niesie mnóstwo pytań i wątpliwości. Jest to kolejne wyzwanie dla przedsiębiorców i księgowych. Wiele zagadnień rozstrzyganych jest na razie na płaszczyźnie teoretycznej, ale już od 1 października 2020 roku trzeba się będzie z nimi zmierzyć praktycznie. W tej publikacji opiszemy, jak będzie odbywać się podpisywanie JPK – autoryzacja nowych plików.

Podpisywanie JPK_V7

Podpisanie i przesłanie wcześniej przygotowanego pliku JPK_V7 kończy proces przekazywania pliku do organu podatkowego. Jeżeli przedsiębiorca zleca prowadzenie księgowości do biura rachunkowego, wówczas to właściciel biura ma obowiązek przygotowania i przesłania plików JPK w ramach posiadanych uprawnień.

W procesie wysyłki nowego pliku JPK_VAT przedsiębiorca będzie mógł skorzystać z następujących metod autoryzacyjnych:

  1. Profilu Zaufanego

    jest to bezpłatny podpis elektroniczny, który osoba fizyczna może założyć niemal w każdym urzędzie, jak również za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Do skutecznego złożenia podpisu niezbędny jest kod autoryzacyjny, który jest wysyłany na wskazany kanał autoryzacji.

  2. Kwalifikowanego podpisu elektronicznego

    to płatny elektroniczny podpis służący do podpisywania dokumentów, który należy zakupić u jednego z certyfikowanych dostawców.

  3. Danych autoryzujących

    jest to bezpłatna metoda, w której do autoryzacji służą dane ewidencyjne: NIP lub PESEL, imię, nazwisko, data urodzenia oraz odpowiednia kwota przychodu osiągniętego w 2018 roku (w plikach składanych w 2020 roku).

Autoryzacja za pomocą danych autoryzujących jest przeznaczona tylko dla przedsiębiorców będących osobami fizycznymi. Podmioty, które prowadzą działalność gospodarczą np. w formie spółki cywilnej nie będą mogły w ten sposób autoryzować nowego pliku JPK.

Podpis profilem zaufanym został udostępniony przede wszystkim dla jednoosobowych działalności gospodarczych. Z opcji tej skorzystać mogą także inne podmioty jak np. spółka cywilna. Wymagane jest jednak w takim przypadku dodatkowo złożenie upoważnienia UPL-1 dla osoby, która będzie podpisywała deklarację spółki swoim profilem zaufanym może to być np. wspólnik spółki.

Przedsiębiorca może również skorzystać z usług pełnomocnika, który posiada elektroniczny podpis kwalifikowany. W takiej sytuacji musi także złożyć do właściwego miejscowo urzędu skarbowego pełnomocnictwo na formularzu UPL-1.

Ostatnim etapem zamykającym proces przesyłania plików JPK po złożeniu i podpisaniu poprawnego JPK_VAT z deklaracją jest pobranie Urzędowego Poświadczenia Odbioru (UPO).

Ministerstwo Finansów udostępnia narzędzia do nowego JPK_V7 – przeczytaj.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość