Blog ifirma.pl

Polski Ład – emeryt a kwota zwolniona z opodatkowania

|
|
2 minut czytania
Jesteś emerytem? Sprawdź, jakie zmiany ma dla Ciebie Polski Ład.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Hasłem przewodnim Polskiego Ładu jest zwolnienie od podatku lub zdecydowane ograniczenie wysokości obciążeń podatkowych dla emerytów. Wprowadzenie wyższej kwoty wolnej od podatku ma uwolnić większość emerytów od płacenia podatku dochodowego. Niewiele się jednak wspomina, że emeryt zostaje również pozbawiony odliczenia składki zdrowotnej od podatku. W dzisiejszej publikacji sprawdzimy, jakie zmiany dla emerytów wprowadza Polski Ład.

Emerytura a kwota wolna od podatku

W momencie przejścia na emeryturę od kwoty otrzymywanego świadczenia naliczana jest zaliczka na podatek dochodowy i składka na ubezpieczenie zdrowotne. Nie ma więc już składek na ubezpieczenia społeczne. ZUS przygotowując wypłaty emerytur pomniejsza obecnie zaliczkę na podatek dochodowy o 7,75% opłaconej składki zdrowotnej. Sprawdźmy, jak będą wyglądały te wyliczenia po wejście w życie Polskiego Ładu od 2022 roku, kiedy nie będzie już można odliczać 7,75% składki zdrowotnej.

Przychód/ dochód emeryta
Podatek do zapłaty
Kwota netto emerytury
Różnica
2021 rok
2022 rok
2021 rok
2022 rok
30.000
2.250
0
25.050
27.300
+2.250
50.000
4.100
3.400
41.400
42.100
+700
70.000
4.250
5.100
49.450
48.600
-850

Założenia w tabeli:

 1. Kwota wolna od podatku 2021 rok – 525,12 zł, 2022 rok – 5.100 zł.
 2. Kwota netto emerytury jest to przychód pomniejszony o podatek i składkę zdrowotną w wysokości 9%.

Wyliczenie składki zdrowotnej:

Kwota dochodu
30.000
50.000
70.000
Składka zdrowotna 9% 2.700 4.500 6.300
składka zdrowotna 7,75% 2.325 3.875 5.425

Jak widać na powyższych przykładach dla znacznego grona emerytów Polski Ład pozostawi trochę gotówki w ich kieszeniach. Dopiero osoby, które otrzymują emerytury nieco wyższe nie zyskają na wprowadzanych zmianach.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie