Blog ifirma.pl

Dlaczego jako pracownik warto skorzystać z ulgi dla klasy średniej dopiero w zeznaniu rocznym?

|
|
3 minut czytania
Zastanawiasz się, czy skorzystać z ulgi dla klasy średniej w trakcie roku? Sprawdź, dlaczego warto to zrobić w zeznaniu rocznym.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Polski Ład wprowadza wiele nowych przepisów, które musimy znać, no i oczywiście je stosować. W przypadku niektórych zmian na dzień dzisiejszy nie znamy wszystkich odpowiedzi na rodzące się pytania. Mowa tutaj m.in. o uldze dla klasy średniej. Dzisiaj opiszemy dlaczego warto skorzystać z tej ulgi dopiero w zeznaniu rocznym.

Pamiętaj!


 

Nie musisz wiedzieć wszystkiego. Zaufaj ekspertom z ifirma.pl, którzy ze zmianami przepisów są zawsze na bieżąco.


 

Załóż darmowe konto i deleguj swoją księgowość specjalistom.


Zakładam konto
 

Co to jest ulga dla klasy średniej?

Część osób, których dochody są opodatkowane według skali podatkowej będzie mogła skorzystać z ulgi dla klasy średniej. Prawo do ulgi przysługuje dla podatników, których roczne przychody zmieszczą się w przedziale od 68.412 zł do 133.692 zł. Ulga ma zrekompensować brak możliwości odliczenia od podatku składki zdrowotnej.

Dlaczego warto skorzystać z ulgi dla klasy średniej dopiero w zeznaniu rocznym?

Rozliczenie ulgi dla klasy średniej w zeznaniu rocznym wydaje się rozsądnym wyjściem jeżeli pracownik nie będzie pewien wysokości dochodów rocznych. Jeżeli chodzi o pracodawców, to nie mają oni możliwości podjęcia takiej decyzji samodzielnie.

Jeśli więc pracownik oceni, że jego przychody nie znajdą się w ustawowych limitach, będą albo wyższe, albo niższe, powinien złożyć takie oświadczenie. W przeciwnym razie, jeżeli jednak ulga byłaby rozliczana w trakcie roku podatkowego, a roczne przychody nie znajdą się w przedziale 68.412 – 133.692 zł, to po zakończeniu roku, osoba, która skorzysta z ulgi będzie miała obowiązek ją zwrócić. Po raz pierwszy taka sytuacja będzie miała miejsce w 2023 roku po złożeniu zeznania za 2022 rok.

Rozliczanie ulgi dla klasy średniej na przykładzie pracownika

Spróbujemy na przykładzie zaprezentować, w jaki sposób będzie rozliczana ulga dla klasy średniej w trakcie roku podatkowego.

Przykład:

Pracownik otrzymuje miesięczne wynagrodzenie zasadnicze brutto w kwocie 10.000 zł. Zdarzają się jednak miesiące, w których pracodawca wypłaca dodatkowo premie i nagrody. Pracownik jest zatrudniony tylko u jednego pracodawcy i nie prowadzi działalności gospodarczej. Zobaczmy więc, jak będzie się kształtowało rozliczenie ulgi dla klasy średniej za poszczególne miesiące 2022 roku:

Miesiąc
Wynagrodzenie zasadnicze
Premie, nagrody, inne dodatkowe składniki wynagrodzenia
Miesięczne wynagrodzenie za pracę
Wyliczenie ulgi dla klasy średniej
styczeń 10.000 0 10.000 494,59
luty 10.000 0 10.000 494,59
marzec 10.000 0 10.000 494,59
kwiecień 10.000 5.000 15.000 brak
maj 10.000 2.000 12.000 brak
czerwiec 10.000 3.000 13.000 brak
lipiec 10.000 0 10.000 494,59
sierpień 10.000 0 10.000 494,59
wrzesień 10.000 0 10.000 494,59
październik 10.000 0 10.000 494,59
listopad 10.000 8.000 18.000 brak
grudzień 10.000 10.000 20.000 brak
Podsumowanie 120.000 28.000 148.000 3.462,13

W naszym przykładzie pracownik w skali całego roku przekroczył limit do skorzystania z ulgi dla klasy średniej, który wynosi 133.692 zł. W takim przypadku w składanym zeznaniu rocznym będzie zobowiązany powiększyć dochód do opodatkowania o kwotę 3.462,13 zł, a więc o wysokość odliczonej w trakcie roku podatkowego ulgi dla klasy średniej.

Podsumowanie

W dzisiejszej publikacji opisaliśmy bardzo uproszczony wariant rozliczenia ulgi dla klasy średniej, wskazując, że pracownik osiąga jedynie przychody ze stosunku pracy u jednego pracodawcy. Jednak nie można przecież wykluczać, że pracownik będzie miał zawarte umowy o pracę u więcej niż jednego pracodawcy, ponadto ma również prawo prowadzić działalność gospodarczą.

W związku z powyższym należy przemyśleć, czy skorzystać z ulgi dla klasy średniej już w trakcie roku podatkowego, czy jednak zaczekać i ją rozliczyć dopiero w zeznaniu rocznym.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Komentarze czytelników
  1. 22 grudnia 2021 o 08:43
   Piotr

   Oczywiście że skorzystać. Nawet jeśli trzeba będzie dopłacić to paromiesieczny darmowy kredyt. Lepiej iść do banku i płacić odsetki ? Wysokie podatki są źle, jak można je płacić później to należy jak najpóźniej !

  2. 30 grudnia 2021 o 22:55
   Artur

   W artykule napisano:
   “Kwota przysługującej ulgi dla klasy średniej w skali roku jest wspólna dla sumy przychodów ze stosunku pracy i z działalności gospodarczej opodatkowanej według skali podatkowej.”
   Nie znalazłem w nim odpowiedzi na pytanie co w przypadku przychodów ze stosunku pracy (rozliczanej w skali podatkowej) i z działalności gospodarczej opodatkowanej liniowo?

  3. 5 stycznia 2022 o 11:00
   Mariusz

   Wydaje mi się, że nie ma różnicy i zlicza się całą kwotę brutto z przychodu rocznego z umowy o pracy plus działalność gospodarcza bez różnicy jaką formą podatkową rozliczasz się w swojej działalności gospodarczej.

  4. 13 stycznia 2022 o 15:07
   Renata

   Tylko z działalności gospodarczej opodatkowanej według skali podatkowej, podatkiem liniowym nie

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie