Blog ifirma.pl

Kiedy może być problem z rozliczeniem ulgi dla klasy średniej?

|
|
3 minut czytania
Jesteś pracodawcą? Sprawdź, jakie mogą wystąpić problemy z rozliczeniem ulgi dla klasy średniej.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Tytułem wstępu należy wyjaśnić, że ulga dla klasy średniej, to nie jest kwota wolna od podatku, są to dwie różne kwestie i nie należy tego mylić. Rozliczanie ulgi dla klasy średniej wzbudza sporo emocji, szczególnie wśród pracodawców, którzy mogą mieć sporo problemów z właściwym jej obliczeniem w trakcie roku podatkowego. W dzisiejszej publikacji wskażemy, jakie to mogą być dylematy.

Problem z rozliczeniem ulgi dla klasy średniej – kto może go mieć?

Pracodawcy, którzy zatrudniają pracowników osiągających przychody z wynagrodzenia za pracę w przedziale od 5.701 zł do 11.141 zł, będą zobowiązani do obliczania ulgi dla klasy średniej. Nie będzie problematyczne rozliczenie ulgi, o ile pracownik będzie otrzymywał wynagrodzenie miesięczne w stałej miesięcznej wysokości, wypłacane tylko raz w miesiącu. Problem z rozliczeniem ulgi dla klasy średniej będzie wówczas, kiedy między innymi:

 1. Pracownik otrzymuje również inne, dodatkowe składniki wynagrodzenia, w tym świadczenia nieodpłatne, przykładowo:
  • premie,
  • nagrody,
  • wynagrodzenie za godziny nadliczbowe,
  • ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy,
  • inne składniki wynagrodzenia, zdefiniowane w regulaminie wynagradzania.
 2. Wypłata wynagrodzenia jest dokonywana np. w dwóch terminach w miesiącu.
 3. Jeżeli pracownik będzie osiągał przychody od różnych pracodawców i/lub z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowanej według skali podatkowej.

Jak rozliczać ulgę dla klasy średniej w trakcie roku podatkowego?

Pracodawca ma obowiązek badania wysokości kwoty przychodów pracownika w skali każdego miesiąca odrębnie. Jeżeli limit przychodów miesięcznych będzie uprawniał do obliczania ulgi pracodawca ma obowiązek jej obliczenia, chyba że pracownik złoży wniosek o niestosowanie ulgi w trakcie roku podatkowego.

Przykład 1

Pani Halina osiąga miesięczne przychody w kwocie 5.000 zł. Zgodnie z założeniami do ulgi dla klasy średniej w takim przypadku pracodawca nie ma obowiązku naliczania tej ulgi. W miesiącu marcu 2022 r. została wypłacona premia w kwocie 2.000 zł, co dało łączną kwotę przychodu 7.000 zł. Za miesiąc marzec 2022 r. pracodawca naliczy już ulgę dla klasy średniej w kwocie 512,35 zł. Jednak w przypadku pani Haliny przychód roczny wyniesie 62.000 zł, a więc nie będzie możliwości skorzystania z ulgi dla klasy średniej w zeznaniu rocznym i kwota odliczonej ulgi będzie musiała być zwrócona. Nie stanie się tak, jeśli zostanie złożony wniosek o nierozliczanie ulgi w trakcie roku.

Przykład 2

Pan Andrzej uzyskuje przychody z wynagrodzenia za pracę w wysokości 10.000 zł miesięcznie, a więc ma naliczoną ulgę dla klasy średniej. W miesiącu kwietniu 2022 r. przebywał na L4 i z tego tytułu otrzymał dodatkowo wypłatę 3.000 zł. Pomimo, że przychody pana Andrzeja w tym miesiącu wyniosły 13.000 zł, to i tak jest naliczana ulga dla klasy średniej od kwoty 10.000 zł, ponieważ zasiłku chorobowego nie sumuje się do limitu ulgi dla klasy średniej.

problem z rozliczeniem ulgi dla klasy średniej

 

Odpowiedzialność płatnika

Przepisy są tak skonstruowane, że płatnik ponosi odpowiedzialność karno-skarbową za nieprawidłowe obliczenie i odprowadzenie zaliczki na podatek dochodowy. W tym zakresie mieści się również nierozliczenie lub błędne rozliczenie ulgi dla klasy średniej. Już na tym etapie widać, jak wiele może być problemów z obliczaniem ulgi dla klasy średniej. Pojawił się przewodnik Ministra Finansów, w którym rozwiane zostały niektóre wątpliwości, ale o tym napiszemy w odrębnej publikacji.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie