Pracodawcy mają niełatwe życie, jeżeli chodzi o wyliczanie wynagrodzeń pracowników w 2022 roku. W momencie, jak się okazało, że wypłaty dokonywane od 1 stycznia 2022 roku są niższe od tych wypłacanych według stanu na 31.12.2021 r., podjęta została decyzja o wprowadzeniu regulacji w postaci wydania rozporządzenia w tym temacie. Sprawdźmy, jakie kolejne zmiany w tym zakresie przygotował rząd.
Wyliczanie wynagrodzeń w 2022 roku w oparciu o Rozporządzenie z 7 stycznia 2022 roku
Przedmiotowe Rozporządzenie nazywane jest potocznie zaliczkowym, zostały w nim zapisane zasady naliczania i przekazywania zaliczek na podatek dochodowy w 2022 roku.
Podniosły się głosy, że ranga Rozporządzenia w tak ważnej sprawie, jak naliczanie zaliczek na podatek dochodowy jest niewystarczająca, dlatego Minister Finansów przygotował ustawę zmieniającą m.in. ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zmiana ustawy o podatku dochodowym w zakresie wyliczania wynagrodzeń w 2022 roku
Jak wynika z przygotowanego projektu ustawy regulacje wprowadzone wspomnianym Rozporządzeniem z 7 stycznia 2022 roku zostały przeniesione wprost do ustawy o PIT. Jak można przeczytać w uzasadnieniu do projektu, zmiany wprowadzane ustawą nie wpłyną na mechanizm zastosowany lub wdrażany przez płatników na podstawie rozporządzenia zaliczkowego. Wprowadzony mechanizm wyliczania zaliczki na podatek dochodowy w 2022 roku ma zapewnić zachowanie wynagrodzenia przez podatników na wyrównanym poziomie przez większość 2022 r. Nowy przepis ustawy o PIT (art. 53a) znajdzie zastosowanie w stosunku, do tych pracowników, których miesięczne kwoty przychodów nie przekraczają 12.800,00 zł. Wprowadzana zmiana ustawy o podatku dochodowym przejmie regulacje, które zostały wprowadzone Rozporządzeniem z dnia 7 stycznia 2022 roku.
Według informacji na stronie Sejmowej dnia 28 stycznia 2022 roku ustawa została przekazana Prezydentowi i Marszałkowi Senatu.