Blog ifirma.pl

Najem w 2022 czy tylko na ryczałcie?

|
|
2 minut czytania
Wynajmujesz nieruchomość? Sprawdź, czy już w 2022 roku musisz płacić ryczałt od najmu.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Najem stanowi bardzo często ważne źródło dochodów, czy to najem prywatny, czy w działalności gospodarczej. Do końca 2021 roku można było wybierać formę opodatkowania najmu. Ta zasada uległa jednak znacznym zmianom przez wprowadzenie w życie przepisów dotyczących Polskiego Ładu. W dzisiejszej publikacji odpowiemy na pytanie, czy najem w 2022 roku może być opodatkowany tylko ryczałtem.

Najem nieruchomości a Polski Ład – jakie zmiany?

Najbardziej medialne zmiany w najmie nieruchomości dotyczą dwóch kwestii:

 1. Najem prywatny może być opodatkowany jedynie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
 2. Nieruchomości mieszkalne nie mogą być amortyzowane.

Osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy bardzo często wybierali zasady ogólne opodatkowania najmu, właśnie z tego powodu, że można było ujmować odpisy amortyzacyjne w kosztach. Polski Ład we wprowadzonych zmianach zabrania ujmowania w kosztach amortyzacji od nieruchomości mieszkalnych, definitywnie od 2023 roku.

Czy najem w 2022 roku może być tylko na ryczałcie?

Na początku roku po wprowadzeniu przepisu temat budził dużo wątpliwości i można było uzyskać sprzeczne odpowiedzi. Obecnie wiemy już, że odpowiedź jest twierdząca. Najem według skali w 2022 może wybrać każdy podatnik.

Przykład 1

Pan Krzysztof wynajmuje prywatnie nieruchomość od 2020 roku, najem rozlicza na zasadach ogólnych. Obecnie rozpoczął jej remont i w związku z tym postanowił, że jeszcze w 2022 roku będzie rozliczał najem na zasadach ogólnych, ponieważ koszty związane z remontem będą znaczne. Pan Krzysztof będzie miał jeszcze takie prawo, ale od 2023 roku będzie już musiał opłacać zryczałtowany podatek dochodowy.

Przykład 2

Pani Ania posiada nieruchomość prywatną, którą zamierza wynajmować od 2022 roku. W takim przypadku ma możliwość wyboru opodatkowania najmu na zasadach ogólnych, podatkiem według skali lub zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Komentarze czytelników
  1. 23 lutego 2022 o 18:50
   Paweł

   A jak jest w przypadku najmu instytucjonalnego?

  2. 6 kwietnia 2022 o 15:08
   sdgrsdrg

   Przykład 2 wynika z błędnej interpretacji, po wyjaśnieniach MF można korzystać z każdej formy dostępnej na dzień 31.12.2020 a nie tylko tej wybranej.

  3. 15 kwietnia 2022 o 09:17
   Ifirma

   Dziękujemy za uwagi, obecnie zawarliśmy już w tekście bieżące stanowisko MF.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie