Blog ifirma.pl

Nielegalne zatrudnienie a Polski Ład

|
|
1 minut czytania
Sprawdź, jakie zmiany wprowadza Polski Ład w nielegalnym zatrudnieniu.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Wiele firm w dalszym ciągu stosuje praktykę zatrudniania “na czarno”, często również część wynagrodzenia jest wypłacane “pod stołem”. W ustawie o Polskim Ładzie znalazły się regulacje dotyczące tego wrażliwego obszaru. W dzisiejszej publikacji opiszemy, co w sprawie nielegalnego zatrudnienia zmienia Polski Ład.

Walka z szarą strefą

Nielegalne zatrudnianie pracowników znane jest od zawsze. Zgodnie z definicją jest to zatrudnienie przez pracodawcę osoby bez potwierdzenia na piśmie w wymaganym terminie rodzaju zawartej umowy i jej warunków.

Brakuje w ustawie wyjaśnienia co należy rozumieć pod pojęciem “umowa”, a to jak wiadomo może rodzić określone konsekwencje. W ocenie niektórych interpretatorów Polskiego Ładu taka konstrukcja przepisów może dotyczyć również umów zawartych w formie pisemnej, które zostały błędnie zakwalifikowane, np. umowa zlecenie zamiast umowa o pracę. Są to jednak na razie jedynie spekulacje, jeżeli pojawią się potwierdzone informacje na ten temat, to na pewno o nich poinformujemy.

Obecnie, jeszcze do końca 2021 roku, konsekwencje zatrudnienia “na czarno” ponosi zarówno pracodawca, jak i pracownik. W przypadku ujawnienia takiego procederu pracownik byłby zobowiązany do zapłaty zaległych zaliczek na podatek dochodowy i składek ZUS w części pracownika. Dlatego też tak naprawdę w interesie obu stron leżało do tej pory ukrywanie takiego bezprawnego porozumienia. Te zasady zostały zmienione w Polskim Ładzie.

Nielegalne zatrudnienie a Polski Ład

Polski Ład wprowadza nowe regulacje w zakresie podatków i składek w przypadku zatrudniania “na czarno”.

Konsekwencje nielegalnego zatrudniania zgodnie z regulacjami w Polskim Ładzie obciążać będą wyłącznie pracodawcę, a nie pracownika.

W sytuacji ujawnienia takiego procederu pracodawca będzie zobowiązany:

 • rozpoznać dodatkowy przychód w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę za każdy miesiąc nielegalnego zatrudnienia,
 • zapłacić w całości, w części pracownika i pracodawcy, składki na ubezpieczenia społeczne i składki zdrowotnej od wynagrodzeń wykonujących pracę “na czarno” lub od wypłat “pod stołem”.

Wypłacone wynagrodzenia, jak i składki ZUS nie będą mogły zostać zaliczone przez pracodawców do kosztów uzyskania przychodu.

Czy nielegalnie zatrudniony pracownik poniesie jakieś konsekwencje?

Intencją ustawodawcy było skonstruowanie nowych przepisów w taki sposób, żeby zachęcały pracowników zatrudnionych nieoficjalnie do ujawniania tego typu procederów. Wyłączona została więc jakakolwiek odpowiedzialność pracowników w tym zakresie:

 • nie zapłacą podatku od wypłaconych wynagrodzeń,
 • zostaną objęci ubezpieczeniem zdrowotnym,
 • nie zapłacą składek na ubezpieczenia społeczne od ujawnionego wynagrodzenia, ponieważ te składki będzie zobowiązany uregulować pracodawca, zarówno w części pracownika, jak i pracodawcy.

Nowe regulacje dotyczą nielegalnego zatrudnienia zaczynają obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku, a więc będą dotyczyły sytuacji powstałych po tej dacie.

Na pewno należy się spodziewać wzmożonych kontroli Państwowej Inspekcji Pracy (PIP) i ZUS w związku z wprowadzanymi zmianami przepisów.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Najważniejsze pytania

  1. Jak Polski Ład zamierza walczyć z nielegalnym zatrudnieniem?

   Zgodnie z przepisami nowego Polskiego Ładu konsekwencje nielegalnego zatrudnienia obciążać będą wyłącznie pracodawcę, a nie pracownika.
  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie