Blog ifirma.pl

Ryczałty samochodowe – zmiany w Polskim Ładzie

|
|
2 minut czytania
Wykorzystujesz samochód swojego pracodawcy? Sprawdź, co Polski Ład zmienia w ryczałtach samochodowych.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Powszechną praktyką stosowaną przez pracodawców jest udostępnianie samochodów służbowych do celów prywatnych pracownika. Taka czynność z punktu widzenia podatkowego jest traktowana jako nieodpłatne świadczenie. Sprawdźmy, co zmienia Polski Ład w ryczałtach samochodowych.

Pamiętaj!


 

Nie musisz wiedzieć wszystkiego. Zaufaj ekspertom z ifirma.pl, którzy ze zmianami przepisów są zawsze na bieżąco.


 

Załóż darmowe konto i deleguj swoją księgowość specjalistom.


Zakładam konto
 

Przychód z tytułu wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych

Jeżeli pracodawca wyrazi zgodę, żeby pracownik wykorzystywał samochód służbowy również do celów prywatnych, to w ocenie ustawodawcy, pracownik otrzymuje przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń. W ustawie o podatku dochodowym (ustawa o PIT) zapisane zostały kwoty ryczałtu, które należy uwzględniać wraz z pozostałymi przychodami pracownika (czytaj więcej).

Ryczałty samochodowe – zmiany w Polskim Ładzie

Ustawa o Polskim Ładzie, które będzie obowiązywała od 1 stycznia 2022 roku nie wprowadza zmian wysokości kwot ryczałtu, tylko zamieszcza zmianę doprecyzowującą:

Kwota ryczałtu
2021 rok
2022 rok
250 zł miesięcznie
Dla samochodów o pojemności silnika do 1600 cm3 Dla samochodów:
 • o mocy silnika do 60 kW,
 • stanowiących pojazd elektryczny lub pojazd napędzany wodorem
400 zł miesięcznie
Dla samochodów o pojemności silnika powyżej 1600 cm3 Dla samochodów innych niż wymienionych powyżej

Wybrany został inny wskaźnik przy określaniu wysokości ryczałtu, zamiast pojemności silnika, będzie brana pod uwagę moc silnika. Należy mieć również na uwadze, że samochody hybrydowe nie są uważane za samochody elektryczne. Z początkiem 2022 roku należałoby dokonać weryfikacji dowodów rejestracyjnych pojazdów wykorzystywanych przez pracowników w celu określenia poprawnej stawki ryczałtu samochodowego.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie