Blog ifirma.pl

Sprzedaż środka trwałego w trakcie zawieszenia a składka zdrowotna ZUS przedsiębiorcy

|
|
2 minut czytania
Zawiesiłeś działalność gospodraczą i sprzedajesz środek trwały? Sprawdź, co ze składką zdrowotną.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Osoby, które prowadzą firmę zarejestrowaną w CEIDG mogą bezterminowo zawiesić działalność. Po zmianie zasad naliczania składki zdrowotnej w Polskim Ładzie przedsiębiorcy zastanawiają się, czy będą mieli obowiązek zapłacić składkę zdrowotną w sytuacji sprzedaży środka trwałego w trakcie zawieszenia działalności. Na tę wątpliwość będziemy szukali odpowiedzi w dzisiejszej publikacji.

Rozliczenia z ZUS w okresie zawieszenia działalności gospodarczej

Przedsiębiorca, który decyduje się zawiesić działalność gospodarczą musi ten fakt oficjalnie zgłosić w CEIDG. Na tej podstawie z automatu zostaną sporządzone dokumenty w ZUS na odpowiednich formularzach:

 • ZUS ZWPA – wyrejestrowanie płatnika składek,
 • ZUS ZWUA – wyrejestrowanie z ubezpieczeń osoby prowadzącej działalność gospodarczą,
 • ZUS ZCNA – wyrejestrowanie z ubezpieczeń członków rodziny osoby ubezpieczonej.

W okresie zawieszenia działalności gospodarczej przedsiębiorca nie ma obowiązku składania deklaracji do ZUS i dokonywania płatności składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.

sprzedaż środka trwałego a składka zdrowotna infografika

Jakich czynności może dokonać przedsiębiorca w okresie zawieszenia?

W okresie zawieszenia działalności gospodarczej nie można na pewno podejmować czynności, które pozwolą na osiąganie bieżących przychodów. Jest jednak szereg czynności, które można wykonywać a należy do nich m.in. sprzedaż środka trwałego i wyposażenia firmy. W takim przypadku należy pamiętać, żeby obliczyć i odprowadzić podatek dochodowy od takiej sprzedaży. W tym miejscu rodzi się pytanie, czy od 1 stycznia 2022 roku sprzedaż środka trwałego w okresie zawieszenia firmy znajdzie się również w podstawie do naliczania składki zdrowotnej.

Sprzedaż środka trwałego w trakcie zawieszenia a składka zdrowotna przedsiębiorcy

Zgodnie z przepisami ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej do obliczania przychodów i kosztów przy naliczaniu składki zdrowotnej nie uwzględnia się tych osiągniętych w okresie zawieszenia działalności gospodarczej. Na pytanie, czy taka sprzedaż będzie uwzględniana przy rocznym ustalaniu składki zdrowotnej na stronie ZUS zamieszczono odpowiedź:

 
 

Przedsiębiorca, który dokona sprzedaży środka trwałego w okresie zawieszenia działalności gospodarczej nie będzie miał obowiązku naliczania i opłacania składki zdrowotnej od tej sprzedaży.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie