Działania wojenne na Ukrainie spowodowały, że wiele osób i firm zaczęło przekazywać towary i świadczyć usługi na rzecz ofiar wojny. Konstrukcja ustawy o podatku VAT nie pozwala na przekazywanie darowizn bez opodatkowania. W związku z zaistniałą sytuacją nadzwyczajną rząd polski obniżył stawkę podatku VAT do wysokości 0% na dostawy towarów i usług na cele związane z pomocą ofiarom skutków działań wojennych na terytorium Ukrainy.
Jaki jest zakres stosowania 0% stawki VAT?
Zakres przedmiotowy wprowadzonej preferencji jest szeroki. Dotyczy wszelkich darowizna towarów i usług, które mają związek z niesieniem pomocy obywatelom Ukrainy. W rozporządzeniu nie zostały wprowadzone żadne założenia progowe co do rodzaju niesionego wsparcia.
Dla kogo mogą być realizowane dostawy?
Zgodnie z rozporządzeniem obniżoną stawkę podatku VAT można stosować wyłącznie do dostaw towarów i świadczenia usług na rzecz:
- Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.
- Podmiotów leczniczych w rozumieniu ustawy o działalności leczniczej.
- Jednostek samorządu terytorialnego.
Są to podmioty, które w ocenie Ministerstwa Finansów pełnią rolę kluczowych pośredników przy udzielaniu pomocy.
Dokumentacja umożliwiająca zastosowanie 0% stawki VAT
W rozporządzeniu zostały również określone warunki, jakie muszą zostać spełnione przez przedsiębiorcę, żeby mógł zastosować 0% stawkę VAT:
- zawarcie pisemnej umowy pomiędzy dostawcą towarów lub świadczącym usługę a podmiotem na rzecz, którego realizowana jest pomoc,
- dostarczone towary i świadczone usługi muszą być przeznaczone na cele związane z pomocą ofiarom skutków działań wojennych na terytorium Ukrainy.
Z uwagi na charakter niesionej pomocy – forma darowizny przygotowana dokumenetacja powinna w sposób jednoznaczny potwierdzać, że oświadczenie woli zostało złożone przez obydwie strony umowy. Na umowie powinny być złożone podpisy przez darczyńcę i obdarowanego.
Pomoc dla Ukrainy – okres obowiązywania stawki 0%
Rozporządzenia weszło w życie z dniem 5 marca 2022 roku. Stawka 0% VAT na działania związane z pomocą dla Ukrainy obowiązuje od 24 lutego 2022 roku do 30 czerwca 2022 roku. Ministerstwo Finansów nie wyklucza możliwości przedłużenia okresu obowiązywania przedmiotowej preferencji.