Blog ifirma.pl

Ulga dla klasy średniej – przewodnik dla płatnika

|
|
4 minut czytania
Zastanawiasz się, co powinien wiedzieć płatnik na temat ulgi dla klasy średniej? Przeczytaj artykuł na ten temat.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Ulga dla klasy średniej przysparza wiele problemów szczególnie płatnikom, którzy mają obowiązek jej rozliczania. Jest wiele pytań, na które brakuje odpowiedzi, a przepisy są skonstruowane zbyt ogólnie. W dzisiejszej publikacji opiszemy informacje, jakie pojawiły się w przewodniku Ministerstwa Finansów.

Ulga dla klasy średniej – obowiązki płatnika

Jeżeli chodzi o zakres obowiązków płatnika, to musi on pamiętać przede wszystkim o sprawdzaniu limitu przychodów pracowników pod kątem zastosowania ulgi dla klasy średniej. Pracodawca musi również znać katalog przychodów, które są uwzględniane przy stosowaniu ulgi. Poza typowymi wynagrodzeniami za pracę będą to również:

 • świadczenia rzeczowe,
 • świadczenia nieodpłatne np. PPK w części pracodawcy, pakiety medyczne, dodatkowe ubezpieczenia, ryczałty samochodowe.

W podstawie przychodów nie znajdą się natomiast przychody zwolnione i zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, również jeżeli są wypłacane przez zakład pracy.
Z punktu widzenia pracodawcy najważniejsze będą przychody, jakie pracownik uzyskuje w skali miesiąca w limitach od 5.701 zł do 11.141 zł. Wówczas wyliczenie ulgi dla klasy średniej będzie się odbywało w oparciu o następujący wzór:

 
 

Pracownik może w dowolnym momencie w trakcie roku podatkowego złożyć wniosek o niestosowanie ulgi dla klasy średniej. Pracodawca przestaje stosować ulgę od następnego miesiąca po miesiącu złożenia wniosku.

Rozliczanie ulgi dla klasy średniej w praktyce

Pracodawca musi pamiętać o zasadzie sumowania przychodów w trakcie miesiąca. Może się tak okazać, że przy pierwszym przychodzi ulga nie będzie naliczana, ale już następna wypłata wygeneruje konieczność obliczenia ulgi, ale może być również sytuacja odwrotna, co zostało opisane w przykładach poniżej.

Przykład 1

Pracownik otrzymał następujące wypłaty w miesiącu:

 • pierwsza wypłata 5.000 zł – bez stosowania ulgi,
 • druga wypłata 2.000 zł – należy obliczyć ulgę.

Ulga będzie naliczana od kwoty przychodu 7.000 zł (5.000 + 2.000). Wysokość ulgi:

 • (7.000 x 6,68% – 380.50) ÷ 0,17 = 512,35 zł

Przykład 2

Pracownik otrzymał następujące wypłaty w miesiącu:

 • pierwsza wypłata 7.000 zł – należy obliczyć ulgę w kwocie 512,35 zł,
 • druga wypłata 7.000 zł.

Łączna kwota wypłat w miesiącu 14.000 zł, a więc powyżej limitu do zastosowania ulgi dla klasy średniej. Druga wypłatę należy pomniejszyć o kwotę ulgi 512,35 zł.

Pytania i odpowiedzi na problemy pracodawcy

W przewodniku MF skierowanym do pracodawców zamieszczono kilka pytań i odpowiedzi, poniżej opiszemy niektóre z nich.

 1. Czy pracodawca ma stosować ulgę dla klasy średniej pracownikowi, który prowadzi działalność gospodarczą?
 2. Tak, o ile osiąga ustawowe limity przychodów i pracownik nie złożył wniosku o niestosowanie ulgi.

 3. Czy wypłata zasiłku macierzyńskiego pozwala na stosowanie ulgi dla klasy średniej?
 4. Nie, zasiłek macierzyński zaliczany jest do przychodów z innych źródeł, które nie są objęte ulgą dla klasy średniej.

 5. Pracownik korzysta z samochodu służbowego do celów prywatnych. Czy przychody z tytułu nieodpłatnych świadczeń są ujmowane do przychodów dla celów obliczania ulgi?
 6. Tak, ponieważ jest to przychód ze stosunku pracy.

 7. Jak należy postąpić, jeżeli pracownikowi w trakcie miesiąca wypłacono wynagrodzenie chorobowego i zasiłek chorobowy?
 8. Wynagrodzenie za czas choroby będzie w przychodzie do stosowania ulgi, natomiast zasiłek choroby jest przychodem z innych źródeł i nie będzie uwzględniany w przychodzie.

 9. Jeżeli pracownik korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego do kwoty 85.528 zł (ulga dla młodych, PIT-0 dla seniora, rodzina 4+), to czy pracodawca stosuje ulgę dla klasy średniej, a jeżeli tak, to od kiedy?
 10. Do wysokości przychodów zwolnionych od podatku 85.528 zł ulga nie jest stosowana. Jeżeli pracownik osiągnie przychody powyżej 85.528 zł, to wówczas ulga będzie miała zastosowanie na zasadach ogólnych, dla przychodów od 5.701 zł do 11.141 zł.

 11. Czy przychody z ZFŚS są wliczane do limitu ulgi dla klasy średniej?
 12. Tak, jeżeli zostaną wypłacone powyżej limitów zwolnienia od podatku dochodowego.

 13. Czy jeżeli w jednym miesiącu jest wypłata wynagrodzenia i nagrody jubileuszowej należy stosować ulgę do obu wypłat?
 14. Tak, do limitu przychodów do zastosowania ulgi dla klasy średniej sumuje się obydwie wypłaty.

 15. Pracownik pobiera emeryturę. Czy należy mu naliczać ulgę dla klasy średniej?
 16. Tak, przychody z emerytury nie wykluczają stosowania ulgi dla klasy średniej.

 17. Czy jeżeli pracodawca będzie stosował ulgę dla klasy średniej w trakcie roku podatkowego a w zeznaniu rocznym okaże się, że zostały przekroczone roczne limity przychodów trzeba będzie zapłacić odsetki od dopłaty ulgi?
 18. Nie, w takim przypadku odsetki nie będą naliczane, ponieważ zastosowanie ulgi w trakcie roku nie powoduje powstanie zaległości podatkowej.

 19. Co zmieniło wejście w życie rozporządzenia z dnia 7 stycznia 2022 r. w sprawie przesunięcia terminu pobrania i naliczania zaliczki na podatek dochodowy w kontekście ulgi dla klasy średniej?
 20. W świetle rozporządzenia pracodawca ma obliczyć i odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy w 2022 roku nie większą niż ta, która obowiązywała według zasad z 2021 roku. Może się w takich sytuacjach okazać, że pomimo iż pracownik złożył wniosek o niestosowanie ulgi dla klasy średniej, to w takim przypadku i tak pracodawca będzie stosował tę ulgę. Zaliczka na podatek dochodowy nie może być wyższa od poziomu z 2021 roku.

Podsumowanie

Obliczenie ulgi dla klasy średniej jest dla pracodawców dodatkowym i bardzo czasochłonnym zajęciem. Wprowadzenie w życie rozporządzenia z 7 stycznia jeszcze dodatkowo skomplikowało całą procedurę. Na pewno w trakcie 2022 roku będą pojawiły się kolejne informacje dotyczące ulgi dla klasy średniej, a my będziemy spieszyli z informacjami na ten temat.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie