Pomoc de minimis – komu nie przysługuje i jak można ją stracić?

pomoc de minimis

Zgodnie z Rozporządzenia Komisji (UE) Nr 1407/2013 przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą w niektórych wymienionych obszarach nie mogą skorzystać z pomocy.

Zgodnie z ustawą o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej pomoc de minimis to pomoc spełniająca przesłanki, określone we właściwych przepisach prawa Unii Europejskiej innej niż pomoc w rolnictwie i rybołówstwie. Tym aktem prawnym jest Rozporządzenie Komisji (UE) Nr 1407/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis.

Komu nie przysługuje pomoc de minims

Zgodnie z Rozporządzenia Komisji (UE) Nr 1407/2013 przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą w niżej wymienionych obszarach nie mogą skorzystać z pomocy:
  1. produkcja podstawowa produktów rolnych,
  2. przetwarzanie i wprowadzanie do obrotu produktów rolnych, której kwotę pomocy ustalono na podstawie ceny lub ilości produktów nabytych lub wprowadzonych do obrotu. Pomoc nie dotyczy również sytuacji dzielenia się beneficjenta środkami pomocy z producentami produktów rolnych.
  3. rybołówstwo i akwakultura,
  4. transport drogowy pomoc na nabycie pojazdów do przewozu towarów,
  5. tworzeniu i prowadzeniu sieci dystrybucyjnej w innych państwach członkowskich lub państwach trzecich,
  6. pierwszeństwo korzystania z produktów krajowych w stosunku do produktów przywożonych.

Kiedy można stracić pomoc de minimis

Pomoc de minimis nie może być przyznana przedsiębiorcom:
  1. którzy uzyskali pomoc de minimis wyższą niż 200 tys. euro brutto w okresie 3 ostatnich lat kalendarzowych, a w przypadku podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą w sektorze transportu drogowego towarów pomoc była wyższa niż 100 tys. euro.
  2. znajdującym się w trudnej sytuacji ekonomicznej. Przez trudną sytuację ekonomiczną należy po prostu rozumieć stan w którym nieuchronny jest upadek firmy i żadne środki finansowe już tego nie zmienią.
Również przedsiębiorcy, którzy wykorzystali pomoc nie zgodnie z przeznaczeniem lub przekroczyli ww. limit muszą się liczyć z koniecznością zwrotu tych środków wraz z odsetkami.
Ważne
Na stronach UOKiK została udostępniona baza – System Udostępniania Danych o Pomocy Publicznej. W bazie można znaleźć informacje przydatne przedsiębiorcom m.in. o wdrażanych w Polsce środkach pomocowych.
  Autor: Mariusz Łoś – ifirma.pl
 
UWAGA Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość