Co to jest faktoring?

faktoring a biała lista VAT

Nieterminowo płacone przez kontrahentów faktury to bolączka wielu przedsiębiorców. Jednym ze sposobów na szybsze odzyskanie gotówki jest faktoring.

Nieterminowo płacone przez kontrahentów faktury to bolączka wielu przedsiębiorców. Jednym ze sposobów na szybsze odzyskanie gotówki jest faktoring.

Czym jest faktoring?

Faktoring to usługa finansowa, która polega na odsprzedaniu przez przedsiębiorcę nieprzeterminowanych wierzytelności z odroczonym terminem płatności. W zamian za odsprzedanie ich pośrednikowi (faktorowi), pośrednik dokonuje płatności na rzecz przedsiębiorcy. W ten sposób firma ma szansę na odzyskanie pieniędzy, na które tak długo czekała. Pośrednikami są zazwyczaj banki i wyspecjalizowane firmy faktoringowe.

Rodzaje faktoringu

Faktoring można podzielić na pełny, niepełny i mieszany.

Faktoring pełny jest najkorzystniejszy dla przedsiębiorcy – w momencie gdy dłużnik nie jest w stanie uregulować długu, pośrednik nie może domagać się pieniędzy od przedsiębiorcy, od którego kupił dany dług. Przedsiębiorca nie jest objęty ryzykiem niewypłacalności dłużnika; ryzyko związane z niewypłacalnością spada na faktora.

Faktoring niepełny polega natomiast na tym, że pośrednik (faktor) nie jest objęty ryzykiem niewypłacalności dłużnika. Jeśli więc dłużnik nie jest w stanie uregulować zaległej kwoty wobec pośrednika, musi to zrobić przedsiębiorca. Pośrednik może go także obarczyć kosztami związanymi z ewentualną zwłoką w płatności.

Faktoring mieszany to połączenie obu tych faktoringów. Usługa opiera się na tym, że faktor przejmuje ryzyko wiążące się z niewypłacalnością dłużnika wyłącznie do pewnej kwoty, a odpowiedzialność za pozostałą sumę spoczywa na przedsiębiorcy. Ryzyko jest więc rozłożone.

Faktoring odwrotny

Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest faktoring odwrotny. Polega on na tym, że to dłużnik mający fakturę do zapłacenia przekazuje ją do pośrednika (faktora). Pośrednik opłaca fakurę, a po ustalonym czasie dłużnik przelewa na jego konto kwotę przekazanej faktury.

Faktoring ma swoje plusy i minusy. Do wad zaliczyć należy prowizje pobierane przez pośredników oraz ryzyko niewypłacalności odbiorcy faktur w przypadku faktoringu niepełnego. Dużą zaletą faktoringu jest natomiast możliwość oferowania klientom dłuższych terminów płatności oraz wyeliminowania zatorów płatniczych.

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Wygodne
integracje i ułatwienia

Sprawdź wszystkie integracje

Program do faktur ifirma.pl w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e-commerce, jak Shoper, Shoplo czy PrestaShop.

Ifirma.pl łączy się również z urządzeniami fiskalnymi oraz pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur - wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.