Inwestycje w bitcoiny. Najważniejsze informacje

inwestycje w bitcoiny

Gdzie można kupić bitcoiny? Gdzie zaś nimi płacić? Czy inwestycje w bitcoina są opłacalne, a przede wszystkim – legalne? Zapraszamy do lektury.

Bitcoin jest najpopularniejszą, a jednocześnie jedną z najstarszych kryptowalut. Rozsławił się zaś jeszcze bardziej wraz z początkiem 2021 roku, kiedy to jego wartość wzrosła wielokrotnie.

Wśród wyróżniających go cech wspomnieć można choćby o braku (co do zasady) jakichkolwiek dodatkowych opłat w związku z dokonywanymi z jego wykorzystaniem transakcjami, o ochronie prywatności wynikającej z możliwości utajnienia danych kontrahentów, o niezależności środków, których nie można zająć czy też o braku ograniczeń w zakresie czasu i miejsca czynienia z niego użytku. Wszystko to wpływa na znaczne zainteresowanie tematyką inwestycji w bitcoiny.

Co to jest bitcoin? 

Bitcoin jest cyfrową walutą, funkcjonującą w oparciu o tzw. technologię blockchain. Charakteryzują go ograniczona z góry ilość jednostek dostępnych na rynku (docelowo 21 milionów) – co umacnia jego pozycję ekonomiczną, nieograniczona ilość emitentów – co uniezależnia go od decyzji władz krajowych m.in. w zakresie dodruku pieniądza oraz rozproszony model obiegu, umożliwiający zachowanie anonimowości, zarówno w zakresie prawa własności, jak i dokonywanych transakcji.

Bitcoin pozyskiwany jest w drodze tzw. „kopania” kryptowalut, a więc wnoszenia określonej mocy obliczeniowej do sieci, celem uczestniczenia w rozwiązywaniu skomplikowanych zadań matematycznych. Potrzebny jest ku temu odpowiedni sprzęt, wyposażony m.in. w karty graficzne czy hardware typu ASIC. 

Już na wstępie warto odpowiedzieć na często powtarzające się pytanie: „czy kryptowaluty są legalne?”.  Odpowiedź brzmi: „tak” – jeżeli chodzi o polski porządek prawny, nie istnieją przepisy zakazujące emisji i korzystania z tego rodzaju środków. Tam zaś, gdzie nie ma szczególnych regulacji, zastosowanie znajdują te obowiązujące. Regulują one jednak kwestię zabezpieczenia interesów kontrahentów, nie ograniczając ich w zakresie samej możliwości czynienia użytku z waluty wirtualnej. 

Gdzie można płacić bitcoinami?

Wraz ze wzrostem świadomości społecznej odnośnie do tematyki kryptowalut powstaje coraz więcej punktów, w których akceptowana jest płatność w tej właśnie formie. Obecnie z zastosowaniem bitcoina finalizować można transakcje internetowe, stacjonarne, ale też dokonywać wymian typu „krypto-krypto”. 

Jeżeli chodzi o płatności bitcoinem w Polsce, tutaj również obecny jest wspomniany powyżej trend, choć dopiero w początkowej fazie swojego rozwoju. Najczęściej bitcoin, jako środek płatniczy, uwzględniany jest przez punkty stacjonarne zlokalizowane w dużych miastach, takich jak Warszawa, Kraków, Wrocław czy Gdańsk. 

Jednocześnie nie istnieją ograniczenia branżowe w tym zakresie. Bitcoinami płacić można zarówno za sprzęt komputerowy, jak też uiszczać opłaty za nocleg czy zamówienia w restauracji. Chcąc pozyskać konkretną wiedzę na temat podmiotów usługowych honorujących płatności kryptowalutami, warto odwiedzić stronę coinmap.org., oferującą dostęp do ich aktualnej mapy.

Jak inwestować w bitcoina?

Kupowanie bitcoina rozpocząć można w drodze rejestracji na dedykowanej platformie. Wśród tych, którym można zaufać co do poziomu bezpieczeństwa, znajdują się m.in. eToro, Binance, Bitpanda oraz Coinbase.

Po wyborze jednej z nich, na etapie zakładania konta, konieczne jest przejście przez zaawansowany proces weryfikacyjny, który może przybrać postać kwestionariusza informacyjnego, komunikacji mailowej bądź formy wideo.

Kolejnym krokiem jest aktywacja konta, po której następuje konieczność jego zasilenia bądź powiązania z kontem bankowym. Uczynić to można zazwyczaj z wykorzystaniem kart kredytowych lub PayPala. Wraz z dopełnieniem tego kroku można już poczynić swoje pierwsze decyzje na rynku kryptowalutowym. 

Czy bitcoin się opłaca?

Inwestycja w bitcoina wiąże się ze znacznymi kosztami. Zwiększanie mocy obliczeniowej, dzięki której możliwe staje się kopanie kryptowalut, dokonywane jest bowiem z zastosowaniem drogiego sprzętu i koniecznością opłacania wysokich rachunków za energię elektryczną.

Jak zatem minimalizować ryzyko związane z obecnością na rynku walut cyfrowych? Aby odpowiedzieć na to pytanie, konieczne jest przybliżenie dwóch alternatywnych modeli działań inwestycyjnych:

 • Proof-of-Stake – to tańszy i bezpieczniejszy model działania, będący jednak mniej zyskownym. Jego wdrożenie nie wymaga zakupu specjalistycznego sprzętu – wystarczy dostęp do komputera, laptopa czy telefonu. To też opcja pozwalająca zmniejszyć negatywne oddziaływanie procesu wydobywczego na środowisko – wymaga bowiem znacznie mniejszych zasobów energetycznych. Polega ona na wynagradzaniu użytkowników w zamian za określoną ilość zgromadzonych przez nich kryptowalut. 
 • Proof-of-Work – jest dużo bardziej zaawansowaną technologicznie metodą kopania kryptowalut, przez to droższą, ale też znacznie skuteczniejszą. Kopanie kryptowalut sprowadza się w tym przypadku do skomplikowanych obliczeń matematycznych. Jest to opcja dla osób dysponujących znacznymi zasobami i doświadczeniem na rynku kryptowalut.

Kurs bitcoina a rynek i giełda

Jeżeli chodzi o relacje rynku kryptowalut i rynków giełdowych – pozostają one we wzajemnej korelacji; kiedy zaś mowa o wpływie jednych na drugie – ma on charakter jednostronny – czynniki, które wpływają na rynki akcji, wywierają też wpływ na rynek kryptowalut – ale nie odwrotnie. 

Ten ostatni warunkowany jest przez zmienne takie jak popyt i podaż, podobnie jak w tradycyjnych mechanizmach. Maksymalna podaż jest przy tym z góry określona i wynosi 21 milionów, co wyklucza możliwość wystąpienia inflacji; obecny jej stan zależy z kolei od aktualnego poziomu wydobycia. Odnośnie do popytu, to atrakcyjność kryptowalut – jako formy inwestycji, przechowywania wartości czy też środka płatniczego, stanowi o jego wartości. 

Przechodząc do mocy oddziaływania, to popyt w znacznej mierze warunkuje wartość kryptowalut, a co za tym idzie, rynek ten jest znacznie bardziej podatny na spekulacje aniżeli jego tradycyjne odpowiedniki. W związku z tym ryzyko jest wpisane w działania podejmowane przez inwestorów na nim obecnych. 

Najważniejsze pytania

 1. 🔸Co to jest bitcoin?

  Bitcoin jest walutą cyfrową, funkcjonującą w technologii blockchain, niezależną od decyzji władz krajowych i umożliwiającą zachowanie anonimowości, zarówno w zakresie prawa własności, jak i dokonywanych transakcji. Pozyskiwany jest w drodze tzw. "kopania"- wnoszenia określonej mocy obliczeniowej do sieci, w celu rozwiązywania skomplikowanych zadań matematycznych.

 2. 🔸Gdzie można kupić bitcoiny?

  Służą temu celowi dedykowane platformy, takie jak eToro, Binance, Bitpanda oraz Coinbase.

 3. 🔸Gdzie można płacić bitcoinami?

  Punktów takich jest coraz więcej i nie są ograniczone co do poszczególnych branż. Znaleźć je można na coinmap.org.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość