Płaca minimalna brutto w latach 2003-2019

Płaca minimalna brutto z każdym rokiem rośnie. I chociaż wciąż nam daleko do europejskiej czołówki, to wzrost wynagrodzenia minimalnego o prawie 300% na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat wydaje się sporą różnicą. Sprawdź nasze zestawienie.

Ile wynosiła płaca minimalna?

Jak widać powyżej, płaca minimalna w 2003 roku wynosiła zaledwie 800 zł brutto. Obecnie jest to już 2250 zł brutto, czyli prawie trzykrotnie więcej.

płaca minimalna

Należy jednak podkreślić, że na wysokość płacy minimalnej mają m.in. wpływ inflacja (wartość pieniądza spada) oraz rosnące koszty życia (wzrost cen produktów i usług). W związku z tym coraz wyższe wynagrodzenie minimalne brutto staje się naturalną konsekwencją. Najbardziej wpływa to na sytuację osób najmniej zarabiających. Jednak już dla pracodawców jest to zwykle już umiarkowany powód do zadowolenia. Bo jeśli zatrudniają osoby zarabiające więcej niż wysokość pensji minimalnej brutto, to zostają poniekąd „zmuszeni” do corocznych podwyżek.

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
BezpiecznaKsiegowoscPan

Bezpieczna księgowość bez wychodzenia z domu

jesteś w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z dedykowaną księgową

*zapomnij o papierkowej robocie, wystaw faktury i zaksięguj koszty w aplikacji ifi

IFIRMA nowoczesna rzetelna księgowość #zostanwdomu

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ
Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań