Ile trwa i ile kosztuje zarejestrowanie firmy?

Rejestracja firmy jest bezpłatna, a samo zakładanie działalności gospodarczej to kwestia kilku godzin. Sprawdź, co musisz zrobić, aby stać się przedsiębiorcą.

Aby rozpocząć własną działalność gospodarczą należy:

  1. Złożyć wniosek CEIDG-1 do dowolnego Urzędu Miasta/Gminy (drogą elektroniczną, listem poleconym lub osobiście). Wniosek CEIDG-1 jest równocześnie zgłoszeniem do urzędu skarbowego oraz wnioskiem o nadanie numeru REGON i NIP.
  2. W ciągu 7 dni od daty rozpoczęcia działalności należy udać się do ZUS celem wybrania odpowiednich składek. Przedsiębiorca zgłasza, jakie składki będzie za siebie odprowadzał na druku ZZA (tylko ubezpieczenie zdrowotne) lub ZUA (ubezpieczenie społeczne i zdrowotne)
  3. W przypadku rejestracji do VAT: najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień rozpoczęcia sprzedaży towarów lub świadczenia usług objętych VAT należy złożyć w urzędzie skarbowym wniosek VAT-R.
Większość przedsiębiorców nie musi jednak rejestrować się do VAT. Taki obowiązek dotyczy jedynie osób sprzedających określone towary (np. opodatkowane akcyzą, z wyjątkiem energii elektrycznej i wyrobów tytoniowych) lub świadczących określone usługi (prawnicze, doradcze i jubilerskie). Obowiązek rejestracji do VAT może też dotyczyć niektórych przedsiębiorców przekraczających 150 000 zł obrotu ze sprzedaży w danym roku podatkowym.

Ile kosztuje prowadzenie działalności gospodarczej?

Założenie firmy jest bezpłatne, ale samo prowadzenie już nie. Przedsiębiorcy prowadzący własną działalność gospodarczą muszą regularnie płacić składki ZUS i podatki. Osoba, która nie prowadziła działalności gospodarczej w przeciągu 60 ostatnich miesięcy oraz nie będzie świadczyć usług na rzecz byłego pracodawcy (umowa o prace w tym samym zakresie co działalność) może skorzystać z “małego ZUS-u”. ZUS preferencyjny przysługuje przez okres 24 miesięcy. W 2015 r. wynosił 434,02 zł (bez dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego) lub 446,88 zł (z dobrowolnym ubezpieczeniem). Duży ZUS to odpowiednio 1.037,17 zł lub 1.095,37 zł. W 2016 wysokość składek wzrośnie, ale dokładną kwotę poznamy dopiero w styczniu. Osoba prowadząca działalność gospodarczą która ma też umowę o pracę zawarta na co najmniej minimalne wynagrodzenie (w 2015 r. – 1750,00zł, bez względu na wielkość etatu) nie musi odprowadzać składek ZUS. Zamiast tego opłaca jedynie składkę zdrowotną w wysokości 279,41 zł. Wysokość składek ZUS jest stała, natomiast wysokość podatków uzależniona jest od obrotów w firmie. Dodatkowym kosztem, którego nie da się uniknąć, jest księgowość. Przedsiębiorca może wynająć księgową (89 zł/mies.) lub korzystać z programów do samodzielnego prowadzenia księgowości (w ifirma.pl już od 37,50 zł/mies.). Na szczęście niektóre wydatki – takie jak ZUS czy księgowość – można wpisać w koszty prowadzenia działalności gospodarczej, dzięki czemu firma ma możliwość obniżenia wysokości podatku dochodowego.
BezpiecznaKsiegowoscPan

Bezpieczna księgowość bez wychodzenia z domu

jesteś w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z dedykowaną księgową

*zapomnij o papierkowej robocie, wystaw faktury i zaksięguj koszty w aplikacji ifi

IFIRMA nowoczesna rzetelna księgowość #zostanwdomu

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ
Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań