Ile trwa i ile kosztuje zarejestrowanie firmy?

ile kosztuje zarejestrowanie firmy

Rejestracja firmy jest bezpłatna, a samo zakładanie działalności gospodarczej to kwestia kilku godzin. Sprawdź, co musisz zrobić, aby stać się przedsiębiorcą.

_

Aby rozpocząć własną działalność gospodarczą należy:

  1. Złożyć wniosek CEIDG-1 do dowolnego Urzędu Miasta/Gminy (drogą elektroniczną, listem poleconym lub osobiście). Wniosek CEIDG-1 jest równocześnie zgłoszeniem do urzędu skarbowego oraz wnioskiem o nadanie numeru REGON i NIP.
  2. W ciągu 7 dni od daty rozpoczęcia działalności należy udać się do ZUS celem wybrania odpowiednich składek. Przedsiębiorca zgłasza, jakie składki będzie za siebie odprowadzał na druku ZZA (tylko ubezpieczenie zdrowotne) lub ZUA (ubezpieczenie społeczne i zdrowotne)
  3. W przypadku rejestracji do VAT: najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień rozpoczęcia sprzedaży towarów lub świadczenia usług objętych VAT należy złożyć w urzędzie skarbowym wniosek VAT-R.

Większość przedsiębiorców nie musi jednak rejestrować się do VAT. Taki obowiązek dotyczy jedynie osób sprzedających określone towary (np. opodatkowane akcyzą, z wyjątkiem energii elektrycznej i wyrobów tytoniowych) lub świadczących określone usługi (prawnicze, doradcze i jubilerskie). Obowiązek rejestracji do VAT może też dotyczyć niektórych przedsiębiorców przekraczających 150 000 zł obrotu ze sprzedaży w danym roku podatkowym.

Ile kosztuje prowadzenie działalności gospodarczej?

Założenie firmy jest bezpłatne, ale samo prowadzenie już nie. Przedsiębiorcy prowadzący własną działalność gospodarczą muszą regularnie płacić składki ZUS i podatki.

Osoba, która nie prowadziła działalności gospodarczej w przeciągu 60 ostatnich miesięcy oraz nie będzie świadczyć usług na rzecz byłego pracodawcy (umowa o prace w tym samym zakresie co działalność) może skorzystać z “małego ZUS-u”.

ZUS preferencyjny przysługuje przez okres 24 miesięcy. W 2015 r. wynosił 434,02 zł (bez dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego) lub 446,88 zł (z dobrowolnym ubezpieczeniem). Duży ZUS to odpowiednio 1.037,17 zł lub 1.095,37 zł. W 2016 wysokość składek wzrośnie, ale dokładną kwotę poznamy dopiero w styczniu.

Osoba prowadząca działalność gospodarczą, która ma też umowę o pracę zawarta na co najmniej minimalne wynagrodzenie (w 2015 r. – 1750,00zł, bez względu na wielkość etatu) nie musi odprowadzać składek ZUS. Zamiast tego opłaca jedynie składkę zdrowotną w wysokości 279,41 zł.

Wysokość składek ZUS jest stała, natomiast wysokość podatków uzależniona jest od obrotów w firmie.

Dodatkowym kosztem, którego nie da się uniknąć, jest księgowość. Przedsiębiorca może wynająć księgową lub korzystać z programów do samodzielnego prowadzenia księgowości (w ifirma.pl już od 49 zł/mies.).

Na szczęście niektóre wydatki – takie jak ZUS czy księgowość – można wpisać w koszty prowadzenia działalności gospodarczej, dzięki czemu firma ma możliwość obniżenia wysokości podatku dochodowego.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Wygodne
integracje i ułatwienia

Sprawdź wszystkie integracje

Program do faktur ifirma.pl w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e-commerce, jak Shoper, Shoplo czy PrestaShop.

Ifirma.pl łączy się również z urządzeniami fiskalnymi oraz pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur - wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.