Blog ifirma.pl

Jak sprzedawać więcej – marketing szeptany

|
|
4 minut czytania
Ludzie chętnie rozmawiają o produktach i coraz częściej robią to w Internecie. Jeszcze chętniej sprawdzają w Sieci opinie na ich temat. To naturalne – o wiele bardziej wierzymy rekomendacjom swoich znajomych na temat produktu, niż reklamom telewizyjnym. Co ciekawe, już ponad 70 proc. klientów kupujących produkty AGD/RTV w sklepach stacjonarnych poszukiwało wcześniej informacji o nich przy pomocy Sieci (badanie TNS OBOP dla Google).
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Ludzie chętnie rozmawiają o produktach i coraz częściej robią to w Internecie. Jeszcze chętniej sprawdzają w Sieci opinie na ich temat. To naturalne – o wiele bardziej wierzymy rekomendacjom swoich znajomych na temat produktu, niż reklamom telewizyjnym. Co ciekawe, już ponad 70 proc. klientów kupujących produkty AGD/RTV w sklepach stacjonarnych poszukiwało wcześniej informacji o nich przy pomocy Sieci (badanie TNS OBOP dla Google). Marketing szeptany, nazywany czasem „marketingiem rekomendacji”, może więc okazać się bardzo skutecznym narzędziem sprzedażowym.

Marketing szeptany – co to jest?

Marketing szeptany (znany też jako buzz marketing) polega na dotarciu z przekazem do odbiorcy w sposób bezpośredni i spontaniczny oraz wywołaniu u klientów naturalnych, pozytywnych rekomendacji dotyczących produktu. To również dawanie ludziom powodów do rozmawiania o marce, produktach i firmie, wywołanie szumu medialnego i zainteresowania wokół marki. Idealnym miejscem do tego typu działań staje się obecnie Internet, a zwłaszcza fora, blogi i media społecznościowe.

Warto zaznaczyć, że marketingiem szeptanym nie jest spam, czyli zdobywanie linków pozycjonerskich z for internetowych lub blogów lub generowanie rozmów na forach przez opłacanych liderów opinii.

Marketingiem szeptanym nie jest również amplifying – pojawianie się firmy na forach branżowych jako ekspert i odpowiadanie na pytania oraz udzielanie porad potencjalnym klientom.

 

Marketing szeptany – jak to się robi?

Przykładami realizacji marketingu szeptanego są na przykład:

 • Brand blogging – współpraca z blogosferą oraz tworzenie blogów branżowych i blogów o danych produktach, na których zamieszcza się wartościowe informacje, pokazuje wykorzystanie danego produktu lub porównuje dany produkt z innymi. Przykładami blogów firmowych są: XL-ka, blog.orange.pl, a także nasz blog: blog.ifirma.pl.
 • Cause marketing – działania, które mają na celu jednocześnie promować dane produkty i wspierać jakąś ważną inicjatywę społeczną. Przykładem może być „Pomoc Mierzona Kilometrami” organizowana przez T-Mobile Polska i Endomondo. W zamian za przebiegnięcie konkretnego dystansu, T-Mobile przekazywało określoną kwotę pieniędzy na cele charytatywne. Inny przykład: akcja 1 zł dla schroniska od każdego sprzedanego opakowania karmy dla psów.
 • Community marketing – wspieranie lub tworzenie niszowych społeczności, np. fanklubów, grup użytkowników czy for internetowych zrzeszających osoby o podobnych zainteresowaniach.
 • Product seeding – zapraszanie wybranych osób do przetestowania danego produktu (próbka, demo, przedpremierowy dostęp do aplikacji). Najkorzystniejszym rozwiązaniem dla firmy jest zaproszenie wpływowych osób, którzy ze swoją pozytywną opinią dotrą do dużej grupy odbiorców.
 • Trendsetting – promowanie mody na dane produkty i marki przy pomocy znanych osób, celebrytów i liderów opinii jako wzorów do naśladowania.

Marketing szeptany w praktyce

Popularnym przykładem zastosowania marketingu szeptanego jest firma Google, która wykorzystała tę technikę do promocji Gmaila. Na początku istnienia usługi dostęp do konta pocztowego można było uzyskać tylko dzięki otrzymaniu zaproszenia od innego użytkownika. Informacja o tym bardzo szybko obiegła Internet; każdy chciał mieć dostęp do elitarnego konta na Gmailu. Podobnie było z polskim serwisem społecznościowym Grono założonym w 2004 roku. Tam również dostęp do usługi ograniczały zaproszenia – po roku działalności serwis zgromadził w ten sposób ponad 20 tys. użytkowników.

Marketing szeptany przysłużył się także firmie Apple. W połowie lat 90. firma wzbudziła spory szum medialny dzięki kolorowym obudowom komputerów. Mówili o nich wszyscy, a za sprawą pozytywnych komentarzy i rekomendacji Apple wirusowo dotarło do jeszcze większej liczby odbiorców.

Innym przykładem marketingu szeptanego jest opublikowana na YouTube seria Will it blend? promująca miksery Blendtec, w której firma blenduje najróżniejsze przedmioty: od iPada po klej Super Glue i… wiosło. Zapoczątkowana 8 lat temu seria do dziś cieszy się ogromną popularnością w Internecie. Najpopularniejszy film na kanale zgromadził już ponad 17 milionów wyświetleń. Warto wspomnieć, że przez ten czas sprzedaż detaliczna w Blandtec wzrosła o co najmniej 700 procent (socialens – dane z 2009 roku).

IKEA postanowiła natomiast na Facebooka. Firma stworzyła w serwisie fałszywe konto managera IKEI, który publikował zdjęcia pomieszczeń wyposażonych w produkty szwedzkiego producenta. Następnie uruchomiła konkurs – ten, kto pierwszy otagował daną rzecz na zdjęciu, wygrywał ją. Akcja w krótkim czasie zaangażowała 96 tysięcy osób.

Dlaczego warto inwestować w buzz marketing?

Warto dbać o to, aby o nas mówiono – a zwłaszcza o to, aby mówiono o nas pozytywnie. Tym bardziej że rekomendacjom Internautów i znajomych ufamy bardziej, niż reklamie w telewizji. Aktualnie ponad 80 proc. Polaków wierzy w informacje znalezione w Sieci, a zgodnie z raportem Return on Word of Mouth rekomendacje konsumentów online i offline generują już aż 13 proc. sprzedaży. Co więcej, taki marketing przynosi też 5 razy większą sprzedaż, niż płatne reklamy.

Nie warto jednak wynajmować osób, które – za odpowiednią opłatą – będą zamieszczały na forach pozytywne opinie na nasz temat. Większość Internautów nie ma problemu ze zidentyfikowaniem takiego spamu. Wykupione rekomendacje niejednokrotnie potrafią bowiem bardziej zaszkodzić, niż pomóc.

Czy znacie jakieś ciekawe przykłady marketingu szeptanego? Koniecznie podzielcie się nimi w komentarzu.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie

  Ułatwienia dla e‑commerce

  Wygodne integracje
  Wygodne integracje

  Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

  Sprawdź wszystkie integracje →

  Wygodne integracje
  Płatności w jednym miejscu

  ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

  Wygodne integracje
  Łatwe generowanie faktur

  Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

  allegro integracja ecommerce
  woocommerce integracja ecommerce
  shoper integracja ecommerce
  prestashop integracja ecommerce
  shoplo integracja ecommerce
  magento integracja ecommerce