Jak zatrzymać przy sobie klienta

jak zatrzymać klienta?

Czasem zdarza się, że firmy skupiają się na pozyskiwaniu nowych klientów, zapominając o tych, którzy już korzystają z ich usług. Tymczasem dbanie o aktualnych klientów może sprawić, że wkrótce wraz z nimi z naszych usług zaczną korzystać nowi użytkownicy: jego przyjaciele, rodzina, znajomi. Jak zatrzymać przy sobie klienta na długo?

Czasem zdarza się, że firmy skupiają się na pozyskiwaniu nowych klientów, zapominając o tych, którzy już korzystają z ich usług. Tymczasem dbanie o aktualnych klientów może sprawić, że wkrótce wraz z nimi z naszych usług zaczną korzystać nowi użytkownicy: jego przyjaciele, rodzina, znajomi. Jak zatrzymać przy sobie klienta na długo? Przedstawiamy trzy uniwersalne rady.

1. Utrzymuj kontakt

Ludzie lubią czuć się potrzebnymi i docenianymi. Czasem niewiele trzeba, aby klient poczuł, że jest ważny dla twojej firmy – wystarczy e-mail z życzeniami wszystkiego dobrego z jakiejś okazji, podziękowanie za lojalność czy pytanie o to, jak mu się korzysta z usług firmy. Dzięki temu marka w prosty sposób może powiedzieć: „Zależy mi na tobie i cieszę się, że ze mną jesteś”. Kluczem jest jednak personalizacja; tak, aby klient wiedział, że ta jedna konkretna wiadomość jest wysłana tylko do niego. Chyba nikt nie lubi być traktowany jako jeden z tysiąca.

2. Dostosuj ofertę do klienta

Opłaca się dostosowywać ofertę pod klienta. Świetnym przykładem są telepolisy: fora internetowe pękają od wypowiedzi, w których internauci żalą się, że przy przedłużaniu umowy zaproponowano im np. nielimitowane rozmowy, mimo że na co dzień nigdzie nie dzwonią. Klient nie będzie cieszył się z rzeczy, które nie są mu potrzebne. Warto więc sprawdzić w jaki sposób korzysta z naszych usług, na czym może mu najbardziej zależeć i dopiero wtedy dostosować pod to swoją ofertę.

3. Pytaj

Warto pytać klientów o zdanie – nic nie daje bowiem takiej wiedzy na temat wad i zalet usługi, jak regularny feedback od jej bezpośrednich użytkowników. Dzięki temu marka wie co należy udoskonalać a z czego dobrze byłoby zrezygnować, a także zapobiec utracie klientów (czasem naprawdę wystarczy krótka ankieta). Co prawda Henry Ford powiedział kiedyś, że gdyby zapytał klientów o to czego potrzebują, wówczas usłyszałby, że potrzebują szybszego konia, więc nie pytał nikogo o opinię i wynalazł samochód – to potwierdza, że od każdej reguły istnieją wyjątki. Nie da się jednak ukryć, że marki, które liczą się z opiniami użytkowników i biorą sobie do serca ich uwagi, mogą pochwalić się sporą liczbą zadowolonych, lojalnych klientów. Warto pielęgnować relacje z klientami. Regularny kontakt w połączeniu z dobrymi, dostosowanymi do ich potrzeb usługami może zdziałać więcej, niż niejedna reklama. Szczególnie dziś, w czasach rekomendacji. Poza tym nic nie dodaje takiej energii do prowadzenia biznesu jak świadomość tego, że nasza praca spotyka się z ciepłym, pozytywnym przyjęciem.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Wygodne
integracje i ułatwienia

Sprawdź wszystkie integracje

Program do faktur ifirma.pl w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e-commerce, jak Shoper, Shoplo czy PrestaShop.

Ifirma.pl łączy się również z urządzeniami fiskalnymi oraz pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur - wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.