Rachunek firmowy czy osobisty? Porównanie

Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą nie ma obowiązku posiadania konta firmowego – płatności firmowych może dokonywać także z konta prywatnego. Mimo to sporo przedsiębiorców decyduje się na założenie rachunku firmowego. Czy warto prowadzić oddzielne konto firmowe i osobiste, czy wystarczy jeden rachunek? Porównajmy.

Konto prywatne czy firmowe – co wybrać?

Konto prywatne

Największą zaletą rachunku osobistego dla potrzeb firmowych są niskie opłaty za prowadzenie konta. Różnica między wysokością opłat za konto osobiste a konto firmowe może wynosić nawet 100 zł w skali roku na korzyść konta osobistego. Prywatny rachunek bankowy dla celów firmowych wiąże się też z wygodą. Nie trzeba kontaktować się z bankiem w celu otworzenia drugiego rachunku, zapamiętywać dodatkowych danych do logowania, ani aktualizować wpisu do CEIDG. Większości banków założenie konta firmowego jest możliwe dopiero po zarejestrowaniu działalności. Wówczas przy rejestracji do CEIDG trzeba wskazać numer konta osobistego, a potem zmienić go na numer konta firmowego. Dodatkowo nie trzeba dokumentować i rozliczać przeprowadzonych transakcji, jeśli głównymi transakcjami są przelewy do ZUS i US. Problem może pojawić się wówczas, gdy dochodzi do sprzedaży prywatnych rzeczy przedsiębiorcy i zapłaty na rachunek bankowy. W przypadku kontroli trzeba będzie udowodnić, że środki dotyczyły sprzedaży prywatnej, a nie firmowej, która powinna podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Warto też pamiętać, że od odsetek zgromadzonych na rachunku prywatnym odliczany jest tzw. podatek Belki (zryczałtowany 19-proc. podatek).

Konto firmowe

Największą zaletą prowadzenia osobnego rachunku bankowego jest oddzielenie transakcji firmowych od prywatnych, co daje większą kontrolę nad finansami, a także jest wygodniejsze w przypadku kontroli (urząd skarbowy nie będzie widział operacji dokonywanych na koncie prywatnym). Firmowy rachunek bankowy może być również przydatny wówczas, gdy firma chce zbudować godny zaufania i profesjonalny wizerunek. Rachunek firmowy jest na ogół droższy w utrzymaniu, niż rachunek osobisty, jednak koszty związane z prowadzeniem firmowego rachunku (np. za przelewy albo za prowadzenie konta) można wpisać w koszty działalności. Ponadto coraz więcej banków oferuje firmom prowadzenie konta za 0 zł. Warto pamiętać, że założenie rachunku firmowego jest korzystne w przypadku starania się o kredyt – w wielu bankach wymogiem do uzyskania kredytu jest okazanie wyciągów z konta za dany okres.  

Porównanie – konto firmowe i osobiste

Konto osobiste Konto firmowe
Prowadzenie rachunku osobistego jest na ogół tańsze Prowadzenie rachunku firmowego jest na ogół droższe
Większa wygoda Większa kontrola nad finansami
Podatek Belki Brak podatku Belki
Kłopotliwy w przypadku kontroli Większa wygoda podczas kontroli
Bank może wypowiedzieć umowę, jeśli rachunek osobisty jest używany do celów firmowych Według przepisów nie ma obowiązku posiadania oddzielnego rachunku bankowego dla celów firmowych
    Podsumowując, prowadzenie rachunku osobistego wiąże się więc z mniejszymi opłatami i większą wygodą w zakresie formalności związanych z zakładaniem konta czy aktualizowania wpisu do CEIDG. Z drugiej strony przedsiębiorcy wykorzystujący rachunek osobisty do celów firmowych muszą liczyć się z ewentualnymi trudnościami w przypadku kontroli z urzędu skarbowego oraz ze strony samych banków, które na ogół wymagają otworzenia oddzielnego rachunku firmowego. Nie ma przepisów, które nakazywałyby posiadanie oddzielnego rachunku bankowego dla celów firmowych. Konto firmowe, które jest zazwyczaj droższe w utrzymaniu, gwarantuje jednak lepszą kontrolę nad finansami oraz większą wygodę w przypadku kontroli urzędników. Wybór rodzaju rachunku bankowego jest kwestią indywidualną dla każdego przedsiębiorcy. Przed podjęciem wyboru warto dokładnie przeanalizować wszystkie wady i zalety każdego z tych rozwiązań.
  Sprawdź: Koszty i przychody z firmowego rachunku bankowego
BezpiecznaKsiegowoscPan

Bezpieczna księgowość bez wychodzenia z domu

jesteś w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z dedykowaną księgową

*zapomnij o papierkowej robocie, wystaw faktury i zaksięguj koszty w aplikacji ifi

IFIRMA nowoczesna rzetelna księgowość #zostanwdomu

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ
Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań