Rachunek firmowy czy osobisty? Porównanie | ifirma.pl

Rachunek firmowy czy osobisty? Porównanie

konto firmowe a split payment

Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą nie ma obowiązku posiadania konta firmowego – płatności firmowych może dokonywać także z konta prywatnego. Mimo to sporo przedsiębiorców decyduje się na założenie rachunku firmowego. Czy warto prowadzić oddzielne konto firmowe i osobiste, czy wystarczy jeden rachunek? Porównajmy.

Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą nie ma obowiązku posiadania konta firmowego – płatności firmowych może dokonywać także z konta prywatnego. Mimo to sporo przedsiębiorców decyduje się na założenie rachunku firmowego. Czy warto prowadzić oddzielne konto firmowe i osobiste, czy wystarczy jeden rachunek? Porównajmy.

Konto prywatne czy firmowe – co wybrać?

Konto prywatne

Największą zaletą rachunku osobistego dla potrzeb firmowych są niskie opłaty za prowadzenie konta. Różnica między wysokością opłat za konto osobiste a konto firmowe może wynosić nawet 100 zł w skali roku na korzyść konta osobistego. Prywatny rachunek bankowy dla celów firmowych wiąże się też z wygodą. Nie trzeba kontaktować się z bankiem w celu otworzenia drugiego rachunku, zapamiętywać dodatkowych danych do logowania, ani aktualizować wpisu do CEIDG. Większości banków założenie konta firmowego jest możliwe dopiero po zarejestrowaniu działalności. Wówczas przy rejestracji do CEIDG trzeba wskazać numer konta osobistego, a potem zmienić go na numer konta firmowego. Dodatkowo nie trzeba dokumentować i rozliczać przeprowadzonych transakcji, jeśli głównymi transakcjami są przelewy do ZUS i US. Problem może pojawić się wówczas, gdy dochodzi do sprzedaży prywatnych rzeczy przedsiębiorcy i zapłaty na rachunek bankowy. W przypadku kontroli trzeba będzie udowodnić, że środki dotyczyły sprzedaży prywatnej, a nie firmowej, która powinna podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Warto też pamiętać, że od odsetek zgromadzonych na rachunku prywatnym odliczany jest tzw. podatek Belki (zryczałtowany 19-proc. podatek).

Konto firmowe

Największą zaletą prowadzenia osobnego rachunku bankowego jest oddzielenie transakcji firmowych od prywatnych, co daje większą kontrolę nad finansami, a także jest wygodniejsze w przypadku kontroli (urząd skarbowy nie będzie widział operacji dokonywanych na koncie prywatnym). Firmowy rachunek bankowy może być również przydatny wówczas, gdy firma chce zbudować godny zaufania i profesjonalny wizerunek. Rachunek firmowy jest na ogół droższy w utrzymaniu, niż rachunek osobisty, jednak koszty związane z prowadzeniem firmowego rachunku (np. za przelewy albo za prowadzenie konta) można wpisać w koszty działalności. Ponadto coraz więcej banków oferuje firmom prowadzenie konta za 0 zł. Warto pamiętać, że założenie rachunku firmowego jest korzystne w przypadku starania się o kredyt – w wielu bankach wymogiem do uzyskania kredytu jest okazanie wyciągów z konta za dany okres.  

Porównanie – konto firmowe i osobiste

Konto osobiste Konto firmowe
Prowadzenie rachunku osobistego jest na ogół tańsze Prowadzenie rachunku firmowego jest na ogół droższe
Większa wygoda Większa kontrola nad finansami
Podatek Belki Brak podatku Belki
Kłopotliwy w przypadku kontroli Większa wygoda podczas kontroli
Bank może wypowiedzieć umowę, jeśli rachunek osobisty jest używany do celów firmowych Według przepisów nie ma obowiązku posiadania oddzielnego rachunku bankowego dla celów firmowych
    Podsumowując, prowadzenie rachunku osobistego wiąże się więc z mniejszymi opłatami i większą wygodą w zakresie formalności związanych z zakładaniem konta czy aktualizowania wpisu do CEIDG. Z drugiej strony przedsiębiorcy wykorzystujący rachunek osobisty do celów firmowych muszą liczyć się z ewentualnymi trudnościami w przypadku kontroli z urzędu skarbowego oraz ze strony samych banków, które na ogół wymagają otworzenia oddzielnego rachunku firmowego. Nie ma przepisów, które nakazywałyby posiadanie oddzielnego rachunku bankowego dla celów firmowych. Konto firmowe, które jest zazwyczaj droższe w utrzymaniu, gwarantuje jednak lepszą kontrolę nad finansami oraz większą wygodę w przypadku kontroli urzędników. Wybór rodzaju rachunku bankowego jest kwestią indywidualną dla każdego przedsiębiorcy. Przed podjęciem wyboru warto dokładnie przeanalizować wszystkie wady i zalety każdego z tych rozwiązań.
  Sprawdź: Koszty i przychody z firmowego rachunku bankowego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Wygodne
integracje i ułatwienia

Sprawdź wszystkie integracje

Program do faktur ifirma.pl w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e-commerce, jak Shoper, Shoplo czy PrestaShop.

Ifirma.pl łączy się również z urządzeniami fiskalnymi oraz pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur - wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.