Księgowość na zasadach ogólnych

Zasady ogólne to podstawowa i najczęściej wybierana przez przedsiębiorców forma opodatkowania działalności gospodarczej. Sprawdź, komu opłaca się taka forma opodatkowania i jak prowadzić księgowość na zasadach ogólnych.

Dla kogo księgowość na zasadach ogólnych?

Zasady ogólne (czyli in. skala podatkowa) to forma opodatkowania dostępna dla jednoosobowych działalności gospodarczych oraz działalności prowadzonych w formie spółki cywilnej, jawnej lub partnerskiej.

Wybierając prowadzenie księgowości na zasadach ogólnych przedsiębiorca płaci podatek jako procent od dochodu, czyli różnicy między przychodem (wpływami od klientów) a kosztami prowadzenia działalności. Im większe koszty, tym mniejszy podatek do zapłaty.

W przypadku zasad ogólnych obowiązują dwie stawki podatkowe:

 • 18% – jeśli przedsiębiorca osiąga nie więcej niż 85 528,00 zł do­chodu rocznie (uwaga: 85 528 zł to podstawa do opodatkowania, więc w praktyce dochodu może być nieco więcej),
 • 32% – dla dochodów powyżej 85 528 zł.

Kwota podatku do zapłaty może być też obniżona o różne dodatkowe odliczenia podatkowe. Opodatkowanie według zasad ogólnych umożliwia bowiem korzystanie z ulg podatkowych, rozliczanie się wspólnie z małżonkiem lub na zasadach przewidzianych dla osób samotnie wychowujących dziecko.

Z tych względów prowadzenie księgowości na zasadach ogólnych jest szczególnie opłacalne dla podatników, którzy:

 • ponoszą wysokie koszty uzyskania przychodu,
 • dopiero rozpoczynają działalność i ponoszą wysokie koszty uruchomienia firmy,
 • posiadają korzyści z powodu rozliczenia z małżonkiem lub wspólnie z dzieckiem jako samotnie wychowujący rodzic,
 • będą musieli pozyskiwać klientów, w związku z czym mają niepewny przychód (podatek płaci się tylko wtedy, gdy jest przychód),
 • lub też mają pewny przychód (np. samozatrudnienie) i wiedzą, że nie przekroczą II progu.

Jak prowadzić księgowość na zasadach ogólnych?

Przedsiębiorcy korzystający z zasad ogólnych mają obowiązek prowadzenia Księgi przychodów i rozchodów, w skrócie zwanej KPiR. Jest to prosta i wymagająca stosunkowo niewiele czasu ewidencja, w której księguje się sprzedaż i firmowe wydatki. Zapisów w ewidencji dokonuje się na podstawie dowodów księgowych, czyli przede wszystkim faktur i rachunków.

Mali przedsiębiorcy korzystający z opodatkowania w formie zasad ogólnych są zobligowani dodatkowo do prowadzenia:

 • ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (obejmuje zakupy o wartości 3,5 tys. złotych),
 • ewidencji wyposażenia (obejmuje wyposażenie o wartości powyżej 1,5 tys. zł),
 • ewidencji sprzedaży (jeśli nie rejestrują obrotu za pomocą kasy fiskalnej),
 • rejestrów VAT (w przypadku rejestracji do VAT),
 • ewidencji przebiegu pojazdu (jeśli wykorzystują prywatny samochód w firmie),

a także do wypełniania i składania deklaracji podatkowych.

Wszystkie ewidencje i dokumenty należy przechowywać przez co najmniej 5 lat od końca roku, w którym złożono zeznanie roczne za dany rok podatkowy.

Przedsiębiorca korzystający z opodatkowania w formie zasad ogólnych może prowadzić księgowość samodzielnie, korzystając z programu do KPiR, lub wynająć biuro rachunkowe i tam przechowywać firmową dokumentację. To, które rozwiązanie wybrać, zależy od specyfiki danej firmy i preferencji jej właściciela.

Warto przy tym pamiętać, że wydatki na księgowość można wpisać w koszty prowadzenia działalności gospodarczej, dzięki czemu firma ma możliwość obniżenia wysokości podatku dochodowego.

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

ifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2xDzielimy się wiedzą nie tylko na bloguifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2x

30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOK