Mała księgowość – ryczałt ewidencjonowany

Ryczałt ewidencjonowany to uproszczona forma opłacania podatku, która nie wymaga prowadzenia KPiR. Sprawdź, kto może wybrać ryczałt i jak prowadzić księgowość na ryczałcie.

Dla kogo ryczałt?

Ryczałt ewidencjonowany to forma opodatkowania, którą mogą wybrać jednoosobowe działalności gospodarcze oraz działalności prowadzone w formie spółek cywilnych, jawnych i partnerskich. Wybierając ryczałt, przedsiębiorca płaci podatek jako procent od przychodów: 2%, 3%, 5,5% 8,5%, 17% lub 20%, w zależności od rodzaju prowadzonej działalności. Przykładowo, w przypadku handlu stawka podatkowa wynosi 3%, a w przypadku wolnych zawodów 20%. Jednak przedsiębiorca, który chciałby wybrać ryczałt, powinien sprawdzić, czy nie jest z niego wyłączony m.in. ze względu na:
  • limit przychodów (150 tys. euro w poprzednim roku podatkowym),
  • typ działalności (istnieje lista usług powodujących wyłączenie z ryczałtu),
  • opłacanie podatku w formie karty podatkowej,
  • w przypadku samozatrudnienia: świadczenie usług na rzecz byłego pracodawcy (takich samych, jakie świadczono na umowę o pracę), w pierwszym roku prowadzenia działalności.
Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowa arrow6 Podstawą opodatkowania jest przychód pomniejszony o zapłacone składki społeczne. Nie ma możliwości odliczenia kosztów, dlatego ryczałt to korzystna forma opodatkowania dla podatników, którzy osiągają wysokie przychody i jednocześnie ponoszą niskie koszty działalności. Taka forma opodatkowania może być więc nieopłacalna dla podatników dopiero rozpoczynających działalność i ponoszących wysokie koszty uruchomienia – w takim przypadku lepszym rozwiązaniem może być początkowy wybór opodatkowania na zasadach ogólnych i zmiana opodatkowania na ryczałt ewidencjonowany w późniejszym etapie działalności. Warto również wziąć pod uwagę, że ryczałt uniemożliwia wspólne opodatkowanie zarobków z małżonkiem, a także rozliczanie się na zasadach przewidzianych dla osób samotnie wychowujących dzieci. Księgowość Internetowa – 3 miesiące za darmo arrow6

Jak prowadzić księgowość na ryczałcie ewidencjonowanym?

Sporą zaletą ryczałtu jest uproszczona księgowość. Ryczałtowcy nie muszą prowadzić Książki Przychodów i Rozchodów, zamiast tego prowadzą Ewidencję przychodów. Na jej podstawie wyliczają podatek, który wpłacają do urzędu. Ewidencję należy prowadzić oddzielnie dla każdego roku i z podziałem na miesiące. Wszystkie zapisy w ewidencji muszą być odpowiednio udoku­mentowane (np. fakturą lub dowodem wewnętrznym). Przedsiębiorca korzystający z opodatkowania w formie ryczałtu jest też zobowiązany prowadzić:
  • Ewidencję wyposażenia,
  • Wykaz środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,
  • karty przychodów pracowników (jeśli zatrudnia pracowników),
a także pamiętać o składaniu zeznania rocznego oraz o przechowywaniu dokumentacji firmowej, w tym dowodów zakupu towarów.

Wszystkie ewidencje i dokumenty należy przechowywać przez co najmniej 5 lat od końca roku, w którym złożono zeznanie roczne za dany rok podatkowy (na formularzu CEIDG-1 należy wskazać adres, pod którym będzie przechowywana dokumentacja rachunkowa firmy, a także dane podmiotu prowadzącego tę dokumentację). Program do faktur – Darmowe konto arrow6 Przedsiębiorca rozliczający się w formie ryczałtu ewidencjonowanego może prowadzić księgowość samodzielnie, korzystając z programu do rachunków, lub wynająć biuro rachunkowe. Program do księgowości to dobre rozwiązanie dla tych, którzy chcą obniżyć koszty działalności. Z kolei biuro rachunkowe to większa oszczędność czasu – wszystkimi rozliczeniami zajmuje się osobisty księgowy, który bierze na siebie wszelkie obowiązki związane z prowadzoną dokumentacją. To, które rozwiązanie wybrać, zależy od specyfiki danej firmy i preferencji jej właściciela.

Zobacz: Biuro rachunkowe czy księgowość internetowa

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

kawaDzielimy się wiedzą nie tylko na bloguksiazka

Ponad 30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOKI