Leasing zwrotny samochodu u nieVAT-owca

Na czym polega leasing zwrotny/refinansowy?

W skrócie można powiedzieć, że to taki odwrócony leasing, w którym leasingujemy własny samochód osobowy. W leasingu zwrotnym najpierw sprzedajemy firmie leasingowej samochód i otrzymujemy za niego zapłatę, następnie bierzemy go w leasing. Dzięki tej operacji odzyskujemy część gotówki z opłaconej za samochód faktury VAT i nadal możemy go użytkować.

W jakim celu jest brany leasing zwrotny/refinansowy?

Na nowe inwestycje

Rozwiązanie dedykowane jest firmom, które cały swój kapitał zainwestowały w środki trwałe o znacznej wartości, w tym w luksusowe samochody i brakuje im bieżących środków finansowych na inwestycje. Tu z pomocą przychodzi przedsiębiorcy leasing zwrotny, który umożliwia szybkie pozyskanie środków i poczynienie niezbędnych inwestycji.

Na zrefinansowanie VAT

Instytucja leasingu zwrotnego sprawdza się w refinansowaniu VAT. Pomaga ulżyć przedsiębiorcy w „bolesnym” obowiązku zapłaty całego VAT z góry, szczególnie dotkliwym dla nieVAT-owca. Dzięki zwolnieniu z VAT przedsiębiorca nie może go sobie odliczyć i pozostaje mu tylko zaliczenie VAT do KUP (kosztów uzyskania przychodu).

W leasingu zwrotnym/refinansowym firmy leasingowe refinansują konieczny do zapłacenia z góry VAT, rozkładając go na raty. Dzięki refinansowaniu VAT przedsiębiorca spłaca kwotę „pożyczoną” od firmy leasingowej na zapłatę VAT w ratach leasingowych.

Na poprawę płynności finansowej

Rozwiązanie stosowane w sytuacji, gdy firma prowadzona przez przedsiębiorcę jest w nie najlepszej kondycji finansowej. Przedsiębiorca wcześniej poczynił inwestycję w postaci zakupu samochodu i obecnie chce odzyskać zainwestowane środki, by poprawić płynność finansową swojej firmy.

Na spłatę kredytu

Za uzyskane z leasingu zwrotnego środki przedsiębiorca spłaca swoje zobowiązania z tytułu kredytu, co wpływa na poprawę kondycji firmy.

Do jakich samochodów osobowych stosuje się leasing zwrotny/refinansowy?

Firmy leasingowe najchętniej finansują samochody nowe. Nie zmienia to jednak faktu, że leasing zwrotny samochodu używanego jest możliwy, choć muszą być spełnione dodatkowe warunki:

  • najczęściej samochód nie może być używany dłużej niż 3-4 lata,
  • samochód nie może być obciążony zastawem,
  • wartość samochodu musi być znaczna, min. 20 tys. zł.

Co dodatkowo można wyleasingować zwrotnie?

Taką formę finansowania stosuje się nie tylko do samochodów osobowych. Leasing zwrotny sprawdza się również w przypadku innych aktywów trwałych przedsiębiorstwa o znacznej wartości, które podlegają amortyzacji, takich jak np.: samochody ciężarowe, ciągniki, naczepy, maszyny produkcyjne, maszyny budowlane i rolnicze oraz sprzęt informatyczny.

Jakie korzyści daje leasing zwrotny/refinansowy?

Jest to instrument umożliwiający przedsiębiorcy jednoczesne korzystanie z posiadanego już samochodu i pozyskanie dodatkowych, wolnych środków obrotowych, inwestycyjnych lub na dowolny inny cel.

Jakie skutki podatkowe wywołuje leasing zwrotny?

W leasingu zwrotnym przedsiębiorca sprzedaje pojazd firmie leasingowej na podstawie faktury. Otrzymane środki stanowią przychód firmy i generują u przedsiębiorcy obowiązek zapłaty podatku dochodowego od sprzedaży. Kosztem dla przedsiębiorcy będą płacone co miesiąc raty leasingowe razem z VAT.

Jakie dokumenty potrzebne są do uzyskania finansowania?

Leasing zwrotny może być udzielony w procedurze pełnej lub uproszczonej. Do 3 miesięcy od zakupu samochodu można go leasingować w procedurze uproszczonej/zwykłej, później obowiązuje procedura pełna.

Ocena zdolności finansowej przedsiębiorcy w procedurze pełnej wymaga okazania wielu dokumentów. Są to zarówno dokumenty finansowe, informacje o majątku i zobowiązaniach przedsiębiorcy, o jego działalności, zaświadczenia z ZUS i US o niezaleganiu z płatnościami, a także dane z dowodów osobistych oraz szczegółowe informacje o leasingowanym samochodzie, w tym faktura VAT jego zakupu wraz z potwierdzeniem zapłaty.

W procedurze uproszczonej przedsiębiorca nie musi przedstawiać dokumentów finansowych. Dodatkowo, gdy dopiero zaczyna prowadzić działalność, zobowiązany jest do przedstawienia biznesplanów i umów przedwstępnych.

Więcej o leasingu zwrotnym samochodu osobowego u podatnika VAT przeczytasz tutaj.


Autor: Marta Głuszek – ifirma.pl


UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

Darmowy e-book z poradami księgowymi