Blog ifirma.pl

Leasing zwrotny a podatki – kiedy się opłaca?

|
|
3 minut czytania
Przedsiębiorca przenosi prawo własności samochodu na firmę leasingową, ale nadal to on wykorzystuje pojazd, jednocześnie uzyskując środki finansowe.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Leasing zwrotny i jego rozliczenie w świetle przepisów podatkowych. Na czy polega i z czego się składa. Nie wiesz, czy wybrać leasing zwrotny? Sprawdź, kiedy opłaca się ten wybór!

Czym jest leasing zwrotny?

Leasing zwrotny składa się z:
  1. Wprowadzenia samochodu do działalności gospodarczej
  2. Sprzedaży auta firmie leasingowej
  3. Zawarcia umowy leasingu (operacyjnego lub finansowego)
  4. Wykupu samochodu z leasingu (opcjonalnie, w zależności od umowy)
Przedsiębiorca przenosi prawo własności samochodu na firmę leasingową, ale nadal to on wykorzystuje pojazd, jednocześnie uzyskując środki finansowe.

Opłacalność leasingu zwrotnego

Samochody z każdym rokiem tracą na wartości, więc prawdopodobnie nie uda nam się uzyskać za auto takiej sumy, jaką wydaliśmy przy zakupie. Ponadto firma leasingowa może pobierać prowizje, zwiększając koszty kontraktu. Na pierwszy rzut oka leasing zwrotny nie jest zatem opłacalny – wydaje się, że można z niego korzystać w przypadku zagrożonej płynności finansowej. Może się jednak okazać, że podatkowo jest to dobry wybór.

PIT a leasing zwrotny

Na każdym etapie leasingu zwrotnego powstają inne przychody lub koszty:
  • Wprowadzenie samochodu do firmy – kosztem będą odpisy amortyzacyjne od wartości samochodu; lub cała wartość samochodu (bez ograniczenia do równowartości 20.000 euro), gdy po zakupie pojazdu zakładamy, iż będzie on używany krócej niż 1 rok (nie jest konieczne ujmowania go w ewidencji środków trwałych)
  • Sprzedaż auta firmie leasingowej – przychodem będzie wartość netto otrzymana od leasingodawcy
  • Umowa leasingu – kosztem będą odpisy amortyzacyjne plus odsetki w dacie zapłaty (l. finansowy) lub raty leasingowe (l. operacyjny)
  • Wykup samochodu – kosztem będą odpisy amortyzacyjne od wartości wykupu lub – jeśli kwota jest niższa niż 3.500 zł – cała cena wykupu
W leasingu zwrotnym powstaje sporo kosztów, a tylko w jednym przypadku odnotowujemy przychód. W związku z tym prawdopodobnie umowa leasingu zwrotnego obniży wysokość podstawy opodatkowania PIT.

VAT a leasing zwrotny

Generalnie przy samochodach osobowych firmom przysługuje prawo do odliczenia 50% VAT – zatem:
  • Wprowadzenie pojazdu – przy zakupie możemy odliczyć 50% VAT; wprowadzany z majątku prywatnego będzie neutralny dla VAT
  • Sprzedaż pojazdu – generalnie podlega opodatkowaniu stawką 23% VAT; jednocześnie (jeśli kupowaliśmy samochód z VAT) możemy skorygować część nieodliczonego VAT i odliczyć go teraz
  • Umowa leasingu – zasadniczo odliczamy 50% VAT od kosztów leasingowych
  • Wykup samochodu – możemy odliczyć 50% VAT
Analogicznie jak w PIT, także w VAT częściej mamy prawo do odliczenia, niż obowiązek naliczenia podatku. Tym samym transakcja taka może okazać się opłacalna również w zakresie VATu.
Leasing zwrotny czy kredyt? Sprawdź, jak rozliczyć kredyt w firmie i wybierz opcję dla siebie!
  Autor: Anna Kubalka – ifirma.pl
 
UWAGA Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Potrzebujesz
wystawić fakturę?

Zrób to za darmo z programem IFIRMA!

  • Wszystkie rodzaje faktur
  • Baza kontrahentów
  • Program magazynowy
  • Wsparcie techniczne BOK
Załóż darmowe konto
Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie