Featured snippets i rich snippets – jak zająć więcej miejsca w wynikach wyszukiwania Google?

Gwiazdki ocen, lista pytań, miniatura grafik – jeśli chcesz wzbogacić swoją stronę w SERPach powyższymi elementami – przeczytaj poniższe wskazówki.

Dane strukturalne Google – czym są i czemu służą?

To oznaczenia, które umożliwiają oznaczenie wybranych elementów kodu źródłowego strony. Mowa o wskazanych frazach i innych elementach, które pozwalają wyróżnić stronę w ramach wyników wyszukiwania.

Dzięki nim Google „wie” czym jest oznaczony ciąg znaków, niejako „rozumie” kod, co pozwala mu dostarczyć dodatkowe wyróżniki w SERPach.

Zastosowanie danych strukturalnych nie przyczyni się do osiągnięcia wyższych pozycji strony, za to uatrakcyjni jej widoczność w Google, a ostatecznie zwiększy liczbę kliknięć przez użytkowników.

Featured snippets i rich snippets – co oznaczają dla Ciebie i Twojej witryny?

Oba rodzaje stanowią przykład wyników rozszerzonych. Czym są?

Rich snippets to definicja tradycyjnych wyników, które charakteryzują się dłuższym tekstem opisu wraz z miniaturą zdjęcia lub oceny użytkowników.

Od jakiegoś czasu wpisując w Google zapytania sformułowanie „co to jest + wyszukiwana fraza” – w ramach odpowiedzi otrzymujemy zwięzły tekst, który dostarcza podstawowych informacji na Twoje pytanie. Jest to fragment treści zaczerpnięty z pierwszej strony w ramach organicznych wyników wyszukiwania. Tekst z wyjaśnieniem pojawia się nad pozostałymi wynikami w Google. I tym właśnie są featured snippets, określane też jako pozycja 0. Dzięki nim można poznać odpowiedź na zadane pytanie bez konieczności przechodzenia do jakiejkolwiek witryny w ramach uzyskanych wyników.

Jak dzielą się featured snippets?

Najczęściej spotykane rodzaje wyników rozszerzonych to akapit, grafika lub zdjęcie, lista, tabela, wideo czy mapa.

Spośród wymienionych opcji paragrafy stanowią ok. 3/4 przypadków. Spory odsetek danych jest pobierany z Wikipedii i wzbogacony o zdjęcie (niekoniecznie z tego samego źródła).

Finalnie użytkownik otrzymuje skondensowaną odpowiedź na pytanie zamieszczone w Google bez konieczności przechodzenia na jakąkolwiek witrynę.

Jak zapracować na akapit w ramach featured snippets?

Jeśli zależy Ci na uzyskaniu takiego efektu należy zamieścić krótką odpowiedź na zadane pytanie w postaci tekstu znajdującego się pod nagłówkiem opracowywanego artykułu.

Co ważne – odpowiedź nie może przekraczać 300 znaków – w przeciwnym razie Google skróci treść. Dobrą praktyką jest też pisanie wg schematu:

Co to jest + fraza?

Fraza to …

Taka encyklopedyczna struktura i zastosowanie słowa kluczowego na początku wyjaśnienia powinno stać się nawykiem przy opracowywaniu treści do internetu.

Obrazy i zdjęcia w postaci wyników rozszerzonych

Dane strukturalne Google to również elementy graficzne, a te są pożądane zwłaszcza w przypadku e-commerce.

Taki sposób prezentowania wyników to skuteczny sposób na przyciągnięcie klientów do sklepu internetowego. W tym przypadku niezbędna jest prawidłowa optymalizacja grafik na stronie – mowa o konsekwentnym uzupełnianiu atrybutów „alt” i „title”.

Filmy z Youtube – trafny tutorial rozwiązujący problem użytkownika

Jeśli Google „uzna”, że to własnie film będzie stanowił wyczerpującą odpowiedź na pytanie użytkownika – wówczas wyświetli go nad pozostałymi, organicznymi wynikami wyszukiwania. Z punktu widzenia właściciela kanału – aby to uzyskać, konieczna jest optymalizacja zarówno tytułów, jak i filmów wideo. To pozwoli wygenerować dodatkowy ruch spoza platformy Youtube.

Jak uatrakcyjnić wyniki w SERPach? Od czego zacząć?

Konieczne jest zastosowanie schematu danych w ramach wybranej metody.

Jeżeli strona jest postawiona na WordPressie – tu zadanie jest oczywiście ułatwione, dzięki możliwości zastosowania jednej z dostępnych wtyczek, które pozwalają na proste wdrożenie stosownej struktury bez zaawansowanej znajomości kodu HTML. Inne CMSy są także wspierane w postaci szeregu różnych narzędzi, z którymi przeprowadzenie tego działania odbędzie się bezproblemowo.

Podsumowując, dane strukturalne Google to ciekawsza prezentacja wyników wyszukiwania, co pozwala poprawić wskaźniki behawioralne i przekłada się na wyższe CTR-y. Nie pozostaje zatem nic innego, jak opracować strategię optymalizacji strony i pracy nad wyróżnieniem się na tle konkurencji.

▲ wróć na początek

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.

BezpiecznaKsiegowoscPan

Bezpieczna księgowość bez wychodzenia z domu

jesteś w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z dedykowaną księgową

*zapomnij o papierkowej robocie, wystaw faktury i zaksięguj koszty w aplikacji ifi

IFIRMA nowoczesna rzetelna księgowość #zostanwdomu

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ

Szukasz księgowości?
wybierz ifirma.pl

✅ dedykowana księgowa,


✅ program do faktur,


✅ gotowe rozliczenia i zero zmartwień.

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ

Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań