Blog ifirma.pl

Najpopularniejsze koszty uzyskania przychodów programisty

|
|
4 minut czytania
Jesteś samozatrudnionym programistą i chcesz płacić niższe podatki? Zdążyłeś już wrzucić w koszty laptopa, telefon, samochód i zastanawiasz się, co jeszcze uznać za wydatek? Poznaj najpopularniejsze koszty programisty.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Nic dziwnego, że przedsiębiorcy, w tym programiści, tak chętnie szukają kosztów, bo dzięki nim mogą zapłacić mniejszy podatek dochodowy. Muszą to być jednak wydatki z jednej strony ściśle powiązane z prowadzoną działalnością, a z drugiej odpowiednio udokumentowane, np. fakturą lub rachunkiem. O tym, jakie są różnice między wydatkiem firmowym a prywatnym, przeczytasz tutaj. Co może zatem programista wrzucić w koszty uzyskania przychodów?

1. Sprzęt i oprogramowanie

Koszty uzyskania przychodów programisty, to oprócz standardowego już laptopa czy telefonu, różnego rodzaju sprzęty i akcesoria, np.:

 • dodatkowy monitor,
 • tablet,
 • klawiaturę,
 • myszkę,
 • drukarkę,
 • słuchawki,
 • dysk twardy,
 • dysk sieciowy,
 • kable, etui na telefon itp.

Za koszty można również uznać niezbędne oprogramowanie – pakiet Office, programy (np. IDE, GitHuba, Adobe), systemy operacyjne czy chmury, takie jak: Dropbox czy OneDrive.

Aparat fotograficzny do robienia zdjęć dokumentacji, konsola do testowania gier, a nawet smartwatch. Dobrze uzasadniony wydatek programista będzie mógł wliczyć do kosztów uzyskania przychodów, a tym samym zoptymalizować swoje podatki.

2. Naprawa firmowego sprzętu

Wydatek programisty może również stanowić naprawa sprzętu, np. komputera. Jednak musi to być sprzęt zakupiony na firmę, wpisany do środków trwałych lub wskazany w wyposażeniu.

3. Pojazd w firmie

Jeżeli programista dojeżdża do biura lub na spotkania z klientami samochodem, to do kosztów uzyskania przychodów zaliczy wydatki związane z użytkowaniem pojazdu. Do końca roku można je jeszcze rozliczać na podstawie kilometrówki (pojazd osobowy prywatny) lub rozliczając 100% kosztów, jeśli jest to samochód firmowy. Jednak już od 1 stycznia w kosztach będzie można uwzględnić tylko 20% wydatków związanych z eksploatacją samochodu niefirmowego i 75% firmowego.

Jeżeli w środkach trwałych znajduje się już samochód, nic nie stoi na przeszkodzie, by do tej ewidencji lub do środków trwałych dopisać, w zależności od wartości, rower lub skuter (wykorzystywane wiosną i latem) bądź motocykl. W związku z tym wydatki związane z eksploatacją takich pojazdów programista może uwzględnić w kosztach uzyskania przychodów.

4. Opłaty

Prowadząc działalność w wynajętym biurze, czynsz i media można potraktować jako koszt. Podobnie będzie z abonamentem za biuro wirtualne. Z kolei na podstawie wyliczonej proporcji programista zaliczy w koszty czynsz i media wtedy, gdy biuro znajduje się w jego prywatnym mieszkaniu.

Kosztem programisty będzie również telefon i Internet, choć najlepiej zakładać je od razu na firmę. W przeciwnym razie za koszt będzie mogła zostać uznana tylko ta część wydatku, która jest bezpośrednio związana z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Opłaty wynikające z prowadzenia rachunku firmowego też mogą zostać wliczone do kosztów programisty. Na co zwrócić uwagę w przypadku rachunku firmowego? Więcej informacji tutaj.

5. Strona internetowa i reklama

Programiście prowadzącemu własny biznes może zależeć na reklamie – stronie internetowej, promocji w social mediach czy firmowych gadżetach. Cel takich wydatków, począwszy od domeny internetowej przez reklamę na Facebooku aż po zakup kubków z logo firmy, może być uznany za marketingowy, więc powinien zostać policzony jako koszty uzyskania przychodów.

6. Książki i szkolenia

Wpisanie w koszty uzyskania przychodów szkoleń (online/offline) często jest kwestionowane przez urzędników, którzy uznają je za korzyść osobistą, a nie firmową. Nie jest to jednak niemożliwe.

Jeśli koszt zostanie przez programistę odpowiednio uzasadniony w kontekście prowadzonej działalności, to nie powinien on zostać zakwestionowany przez urząd skarbowy. Tak powinno się stać, na przykład, w przypadku bootcampu z języka C# mającego poszerzyć kompetencje w celu świadczenia nowych usług czy też kursu językowego, jeśli programista szuka kontrahentów na obcojęzycznych portalach.

Szkolenia to nie jedyny sposób poszerzania wiedzy przez programistę. Może on poszerzać swoją wiedzę poprzez zakup specjalistycznych książek i czasopism, wrzucając je przy okazji w koszty.

koszty programisty

Przykładowe koszty uzyskania przychodów programisty

7. Księgowość

Co jeszcze programista może wrzucić w koszty? Chociażby usługi księgowe – biuro rachunkowe czy program do samodzielnego księgowania online.

8. Koszty uzyskania przychodów a składki ZUS ?

Składki na ubezpieczenie społeczne można uwzględnić w kosztach pod warunkiem, że zostały wcześniej opłacone i programista nie korzysta, np. z ulgi na start. Dotyczy to ZUS-u zarówno samego programisty, jak i ewentualnie zatrudnianego przez niego pracownika – czy to na umowę o pracę, czy też na umowę cywilnoprawną.

9. Wyposażenie

Programista może również uwzględnić w kosztach wyposażenie wynajmowanego biura – krzesło, biurko czy odkurzacz.

Chcesz wiedzieć, jak obniżyć podatek w nowym roku? Dowiedz się więcej na temat optymalizacji podatkowej!

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie

  Ułatwienia dla e‑commerce

  Wygodne integracje
  Wygodne integracje

  Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

  Sprawdź wszystkie integracje →

  Wygodne integracje
  Płatności w jednym miejscu

  ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

  Wygodne integracje
  Łatwe generowanie faktur

  Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

  allegro integracja ecommerce
  woocommerce integracja ecommerce
  shoper integracja ecommerce
  prestashop integracja ecommerce
  shoplo integracja ecommerce
  magento integracja ecommerce