|
|
2 minut czytania

Zmiany 2019 – uregulowanie obrotu kryptowalutami

Dotychczas brak jest jednoznacznych regulacji związanych z obrotem kryptowalutami, co powoduje wiele wątpliwości w zakresie rozliczania takich transakcji. Sytuacja ta ma się zmienić od 1 stycznia 2019 roku na mocy ustawy o podatkach dochodowych i kilku innych aktów prawnych, której projekt przedstawiło Ministerstwo Finansów.

rozliczanie kryptowalut

Jak rozliczać działalność związaną z kryptowalutami od 2019 roku?

Dotychczas brak jest jednoznacznych regulacji związanych z obrotem kryptowalutami, co powoduje wiele wątpliwości w zakresie rozliczania takich transakcji. Sytuacja ta ma się zmienić od 1 stycznia 2019 roku na mocy ustawy o podatkach dochodowych i kilku innych aktów prawnych, której projekt przedstawiło Ministerstwo Finansów. Jak od nowego roku ma wyglądać handel kryptowalutami oraz kwestia jego opodatkowania?

Podatek dochodowy od kryptowalut

Zgodnie z nowelizacją, przychody z obrotu walutami wirtualnymi będą zaliczane do źródła „kapitały pieniężne” (art. 17 ustawy o PIT) lub do „zysków kapitałowych” (art. 7b ustawy o CIT). Co to dokładnie oznacza? Przede wszystkim, przychody te nie będą mogły być łączone z innymi źródłami przychodów (czyli nawet jeśli handel kryptowalutami stanowi przedmiot działalności gospodarczej, przedsiębiorca nie może wykazać tak osiągniętych dochodów jako dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej).

Rozliczenie dokonywane będzie raz w roku, po zakończeniu roku podatkowego, do dnia 30 kwietnia. Będzie do tego służył formularz PIT-38. W przypadku tego źródła przychodu podatek płacony jest od dochodu, czyli przychodu pomniejszonego o koszty jego uzyskania, a stawka podatku wynosi 19%.

Kryptowaluta – co to takiego?

Kryptowaluty, czyli waluty wirtualne, zostały zdefiniowane w ustawie z dnia 1 marca 2018 roku o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Zgodnie z jej art. 2 ust. 2. Dokładną definicję znajdziesz tutaj.

Handel kryptowalutami – przychody i koszty

Do przychodów z obrotu kryptowalutami będą zaliczane przychody z ich sprzedaży na giełdzie lub w kantorze, lub też na innym rynku (czyli z wymiany waluty wirtualnej na środek płatniczy). Do kosztów pomniejszających dochód będzie można natomiast zaliczyć wydatki bezpośrednio związane z obrotem kryptowalutami.

Ważne!

Do przychodu z obrotu kryptowalutami zaliczana ma być ich sprzedaż oraz kupiona za nie usługa lub produkt, a także regulowanie nią innych zobowiązań.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Cała firma
w jednym miejscu?

Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!

  • Osobista księgowa
  • Fakturowanie
  • Dokumenty
  • Rozliczenia
  • E-commerce
  • Raporty
już od 149zł/mies.
Zleć księgowość

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie