Narzędzia freelancera. 5 darmowych wtyczek do WordPressa

WordPress oferuje wiele fantastycznych funkcji przydatnych do prowadzenia własnej strony, czasem jednak zdarza się, że są one niewystarczające, aby dopasować witrynę do naszych potrzeb. Warto wówczas skorzystać z rozwiązania jakim są darmowe wtyczki. Dla WordPressa wtyczek (pluginów), które rozszerzają możliwości strony jest naprawdę wiele.

Popularne darmowe wtyczki

O popularności wykorzystania darmowych wtyczek świadczą chociażby statystyki. W repozytorium WordPress.org znajduje się aktualnie ponad 35 206 wtyczek, które pobrano łącznie aż 812 milionów razy. Jedną z najpopularniejszych z nich jest wtyczka All in One SEO Pack z 20 milionami pobrań. Prezentujemy więc 5 darmowych wtyczek, które z pewnością przydadzą się freelancerom, grafikom, programistom, informatykom, firmom i innym prowadzącym swoje strony internetowe w systemie WordPress.

Jetpack

Jetpack to bardzo przydatna wtyczka i absolutny must have dla większości stron www. jetpack To darmowa wtyczka, która umożliwia m.in.:
 • śledzenie różnych danych statystycznych dotyczących strony,
 • publikowanie wpisów przy pomocy wiadomości e-mail wysyłanych na specjalny adres,
 • zainstalowanie na stronie formularza kontaktowego,
 • publikowanie informacji o nowych wpisach na Facebooku, Twitterze czy w Google+,
 • przysyła powiadomienia dotyczące nowych komentarzy lub awarii,
 • informuje dzięki którym słowom kluczowym Internauci wchodzą na stronę, w jakie linki klikają,
 • umieszcza pod każdym wpisem przyciski social media,
 • przyśpiesza ładowanie się strony.
Pomimo tylu modułów i możliwości wtyczka nie spowalnia działania strony internetowej. Jest też bardzo prosta w użyciu. Do dzisiaj ściągnięto ją ponad 13 milionów razy, dzięki czemu Jetpack znajduje się na liście najczęściej pobieranych pluginów dla WordPressa. Wtyczkę można pobrać tutaj.

Broken Link Checker

Niezwykle użyteczna wtyczka, która filtruje wpisy, komentarze i inne miejsca na stronie pod kątem nieprawidłowych linków, błędnych przekierowań (na strony zwracające status 404) i brakujących zdjęć, a następnie wysyła informację o nich za pośrednictwem Kokpitu lub przez e-mail. Link-Checker Nieprawidłowo działające linki i zdjęcia można szybko edytować za pośrednictwem wtyczki, bez konieczności ręcznego aktualizowania każdego postu. Plugin jest prosty w obsłudze i oferuje kilkadziesiąt opcji konfiguracji, m.in. takich jak:
 • częstotliwość sprawdzania linków na stronie,
 • powiadomienia na maila,
 • gdzie wtyczka ma szukać błędnych linków (komentarze, pozycje z Blogrolla, strony, wpisy, inne),
 • jakie typy linków sprawdzać (linki HTML, obrazki HTML, URLe w czystym tekście, załączone filmiki YouTube i inne),
 • jak długo monitor linków ma działać (obciążenie serwera).
Wtyczkę można pobrać tutaj.

W3 Total Cache

Plugin, który został zaprojektowany po to, aby przyśpieszyć działanie stron internetowych. Wtyczka zwiększa wydajność serwera, zmniejszając czas pobierania i zapewniając wysoką dostępność treści dzięki systemowi CDN (Content delivery network). W3 Total Cache co najmniej dziesięciokrotnie zwiększa wydajność witryny, jednocześnie zmniejszając zużycie serwera, dzięki czemu chroni właściciela strony przed koniecznością zakupienia większego pakietu hostingowego – i pozwala oszczędzać pieniądze.

Lab Secrets

Dlaczego jeszcze warto sięgnąć po tę wtyczkę? Wolno wczytujące się witryny nie cieszą się zainteresowaniem Internautów, którzy nierzadko opuszczają je jeszcze przed ich pełnym załadowaniem. Prędkość wczytywania się witryny ma również wpływ na jej pozycję w Google. Przyspieszenie działania strony opłaca się nie tylko jej właścicielowi, ale także wszystkim użytkownikom Internetu. Z wtyczki korzystają serwisy takie jak Mashable czy Smashing Magazine. Można ją ściągnąć za darmo tutaj.

Akismet

Kolejna popularna wtyczka dla WordPressa autorstwa grupy Automattic. Aksimet to podstawa przy walce ze spamem na stronie internetowej. Plugin sprawdza komentarze i filtruje niechciane wiadomości, oszczędzając tym samym miejsce na dysku i przyspieszając działanie strony internetowej. Każdy wychwycony komentarz można później sprawdzić w Kokpicie i, w razie potrzeby, usunąć ze spamu. Akismet jest darmowy, jednak, aby móc z niego skorzystać, potrzebny jest klucz WordPress.com API Key. Otrzymuje się go mailem po założeniu konta na wordpress.com. Następnie otrzymany klucz należy wprowadzić w panelu logowania Akismeta w folderze z wtyczkami, który znajduje się w Kokpicie. Cała procedura jest naprawdę szybka i bardzo łatwa. Wtyczkę można ściągnąć tutaj.

Google XML Sitemaps

Przydatny i bardzo ważny plugin, który oferuje możliwość wygenerowania mapy strony w formacie XML Taka sitemapa jest bardzo ważna ze względu na SEO: zawiera strukturę linków, kategorie, tagi, posty i inne ważne informacje. Za każdym razem, gdy na stronie pojawa się nowy post lub zmienia się post istniejący, wtyczka tworzy nową sitemapę i powiadamia o tym wyszukiwarki: Google, Bing, YAHOO czy ASK.com. Plugin informuje też, jak często na stronie pojawiają się aktualizacje, a także dostarcza danych o linkach (dofollow, nofollow). sitemap Dzięki wtyczce Google XML Sitemaps roboty indeksujące mogą o wiele szybciej znaleźć i efektywniej przeanalizować witrynę. Plugin umożliwia zatem szybsze trafienie do wyników wyszukiwania – a także osiągnięcie wyższej pozycji w Google i przyciągnięcie nowych użytkowników. Wtyczkę można pobrać tutaj.

Czy warto instalować darmowe wtyczki?

Niekiedy można spotkać się z opiniami, że nie warto instalować wtyczek, bo obciążają one stronę internetową. Rzeczywiście, zainstalowanie zbyt dużej ilości pluginów może spowolnić ładowanie się WordPressa. Nie znaczy to jednak, że nie powinno się z nich korzystać. Sensownie dobrane wtyczki są bardzo pomocne – ułatwiają pracę i pomagają dopasować stronę do naszych potrzeb, oferując wiele możliwości. Przed zainstalowaniem nowych warto po prostu zastanowić się, czy inne, już zainstalowane, nie oferują podobnych funkcjonalności. Znacie jakieś przydatne wtyczki dla WordPressa? A może znacie lepsze zamienniki dla tych wymienionych powyżej? Podzielcie się nimi w komentarzu.
BezpiecznaKsiegowoscPan

Bezpieczna księgowość bez wychodzenia z domu

jesteś w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z dedykowaną księgową

*zapomnij o papierkowej robocie, wystaw faktury i zaksięguj koszty w aplikacji ifi

IFIRMA nowoczesna rzetelna księgowość #zostanwdomu

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ

Szukasz księgowości?
wybierz ifirma.pl

✅ dedykowana księgowa,


✅ program do faktur,


✅ gotowe rozliczenia i zero zmartwień.

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ

Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań