Pomysł na biznes. Sklep z antykami

Pomysł na biznes - sklep z antykami

Jesteś posiadaczem unikatowych bibelotów, przedwojennych pamiątek, a może masz możliwość ich zdobycia z różnych targów, wystawek – także zagranicznych? Pasjonujesz się „starociami” i potrafisz wycenić ich wartość? Otwórz sklep z antykami. Miłośnicy starych przedmiotów i kolekcjonerzy chętnie odwiedzają takie miejsca.

Jesteś posiadaczem unikatowych bibelotów, przedwojennych pamiątek, a może masz możliwość ich zdobycia z różnych targów, wystawek – także zagranicznych? Pasjonujesz się „starociami” i potrafisz wycenić ich wartość? Otwórz sklep z antykami. Miłośnicy starych przedmiotów i kolekcjonerzy chętnie odwiedzają takie miejsca. A znaleźć w nich można naprawdę unikatowe rzeczy: piękne, stare zegary, srebrne sztućce, kunsztownie wykonane papierośnice, cukiernice, patery z herbami, ale także wspaniale rzeźbione dębowe komody i inne meble, narzędzia rolnicze. Czy sklep z antykami to dobry pomysł na biznes? Sprawdźmy.

Antyki z lat… 50. i 60. – sklep

Moim ostatnim nabytkiem jest przepiękna dębowa komoda z pocz. XX w. z wyrzeźbionymi lwami – mówi jeden z prowadzących sklep z antykami. Przywiozła mi ją rodzina, dla której był to tylko podniszczony, całkiem niemodny staroć. Odrestaurowałem ją, prezentuje się wspaniale. Otrzymałem też od spadkobierców starego niszczejącego pochodzącego z XIX w. poniemieckiego dworku drewniany zdobiony kufer posagowy, bieliźniarkę, magiel, fortepian i drewnianą toaletkę, lampki naftowe, rzeźbiony zegar. Takie poniemieckie dworki lub pożydowskie domy są skarbnicą zabytkowych rzeczy, niestety bardzo często trudno jest ustalić ich właścicieli lub należą do gmin, które z reguły się nimi nie przejmują i niszczeją zarówno domy, jak i wyposażenie.

Często też padają ofiarą bezdomnych, którzy palą zabytkowe rzeczy, aby się ogrzać. W dworku przodków moich klientów mnóstwo było jeszcze zabytkowych rzeczy, np. wialnia. Cieszę się, że chociaż przywiezione do mnie rzeczy nie pójdą w zapomnienie i będą służyć nowym właścicielom.

Skąd brać antyki?

Można jeździć po wioskach i kupować stare rzeczy, które nie są już nikomu potrzebne.

Oczywiście nie każdy chętnie sprzedaje zabytkowe rodzinne pamiątki – przyznają sprzedający antyki. Poza tym zawsze trzeba być uczciwym i nie proponować groszy za naprawdę wartościowe rzeczy. Poza tym – co cieszy – posiadacze takich skarbów na wsiach coraz częściej doceniają piękno i wartość antyków. Kolejna sprawa to fakt, że obecnie poszukiwania unikatowych rzeczy na wsiach to już piąta fala – mnóstwo ludzi przed nami dotarło do nich wcześniej. Pamiętajmy jednak, że lata mijają i mimo że o wartości danej rzeczy decyduje często przymiotnik „przedwojenny” antykami stają się przedmioty z lat 50. i 60. ubiegłego wieku. Prawo nie precyzuje, ile lat powinien mieć przedmiot, aby zyskać miano „zabytku”.

Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowa Pomysł na biznes. Sklep z antykami

Właściciele sklepów zapewniają, że coraz „modniejsze” staje się poszukiwanie przez klientów mebli właśnie z lat 50. i 60. – witrynek, prostych foteli obitych tkaniną w duże kwiaty, wzorzystych tapicerek, owalnych stolików, które cechuje solidność wykonania i ponadczasowość.

Te lata były świetnym okresem w urządzaniu wnętrz – zapewnia antykwariusz. Ostatnio sprzedałem po dobrej cenie kredens z szafą i barkiem z lat 50., z grawerowanymi szybami w motyw kwiatowy.

Pomysł na biznes – ile potrzebujesz na start?

Niektórzy eksperci z tej branży polecają kupować antyki za granicą. W Polsce pozostałe już wartościowe i stylowe „starocie” są w bardzo złym stanie. Najlepiej jest sprowadzać antyki z Belgii, Francji, Holandii, Niemiec. Są tanie, a w dobrym stanie i naprawdę piękne.

Podpowiadają też, że można skupować np. stylowe meble i inne przedmioty w komisach i odrestaurowywać je albo kupować z pobliskich targów staroci. Czasami też ludzie chcą pozbyć się rzeczy ze strychów i sami przywożą je do takiego sklepu. Innym dobrym pomysłem jest też sklep z meblami i przedmiotami importowanymi np. z Indii lub z Turcji.

W Polsce można znaleźć takie hurtownie – informuje jeden z antykwariuszy. Meble indyjskie są bardzo stylowe, orientalne, wyglądają na antyczne, posiadają eleganckie wykończenia, zrobione są z egzotycznego drewna. Meble tureckie także są bogato dekorowane, o nietypowych kształtach. Klienci pytają o egzotyczne pufy ze skóry, indyjskie skrzynie na wino, tureckie stoliki w mozaikowe wzory zdobione kamieniami, meble z motywami roślinnymi, niskie sofy pokryte tkaninami w kolorach oranżu, czerwieni. Można taką ofertę dołączyć do naszego sklepu z antykami.

▲ wróć na początek

Niezbędna wiedza

Eksperci w tej branży przyznają, że kluczem do sukcesu w handlu starociami to przede wszystkim wiedza dotycząca antyków i umiejętność stwierdzania ich autentyczności oraz wyceny.

Księgowość Internetowa – 30 dni za darmo Pomysł na biznes. Sklep z antykami

Buszując w poszukiwaniu perełek można napotkać mnóstwo falsyfikatów i podróbek, a także zapewnień ich dotychczasowych właścicieli o ich autentyczności – opowiadają antykwariusze. I tutaj potrzebna jest ogromna wiedza, jak zwyczajnie „nie dać się zrobić w balona”.

Przyszły antykwariusz musi posiadać ok. 50 000 zł na start i zakup „staroci”. Tutaj z pomocą przyjdzie unijne dofinansowanie, własne oszczędności, a nawet z czasem – inwestorzy prywatni.

Na zachodzie takie firmy całkiem dobrze prosperują – mówią eksperci w tej branży. W Polsce taki biznes sprawdzi się w mieście ok. 100 tys. Przyszły właściciel musi dobrze ocenić swój lokalny rynek. Można na początek w Niemczech zakupić za 100-200 euro jakichś przedmiotów i wystawić je na lokalnych targach. Poza tym myśląc o działaniu w takiej branży trzeba zdawać sobie sprawę, że handel antykami jest opłacalny, ale nigdy nie ma gwarancji systematyczności. Dlatego trzeba być bardzo skutecznym w dotarciu do klienta za pomocą reklamy, dobrej lokalizacji najlepiej w centrum miasta. Jednakże jak w każdym biznesie – jeśli trafi się do odpowiedniej grupy ludzi – będzie on dochodowy.

Sklep z antykami – internetowy lub komis

Sklep może także funkcjonować jako komis – wówczas unikniemy kosztów zakupu towaru. Osoba chcąca sprzedać cenny antyk może skorzystać z opcji oddania go w komis (lub innej umowy pośrednictwa w sprzedaży).

Natomiast tańsze przedmioty np. z pchlich targów kupujemy na własność, na sprzedaż– mówią eksperci.  Aby nie doszło do problemów z upłynnieniem towaru, pomocne może okazać się właśnie takie zróżnicowanie formy sprzedaży – komisu w przypadku drogocennych antyków i zakupu tych mniej wartościowych. Jeśli jednak właściciel sklepu może sobie na to pozwolić – może inwestować w antyki.

Program do faktur – Darmowe konto Pomysł na biznes. Sklep z antykami

Swój towar możemy też sprzedawać w sklepie internetowym, antykwariatach, wystawach, aukcjach internetowych. Dobrze będzie też nawiązać współpracę z firmą zajmującą się renowacją zniszczonych antyków i firmami dekorującymi wnętrza.

Właściciele sklepów ze starociami przypominają o możliwościach sprzedaży antyków w sieci. Koneserzy chętnie odwiedzają takie strony internetowe, przeglądają zdjęcia zbiorów, czytają ich opisy – mówią antykwariusze. Zdarza się, że przyjeżdżają obejrzeć dzieło, ale i tacy, którzy je po prostu zamawiają. Oczywiście każda sprzedawana przez nas rzecz posiada gwarancję autentyczności. Sprzedajemy tylko działające rzeczy. Prowadząc sklep internetowy trzeba będzie zadbać o fachowe i bezpieczne zapakowanie przesyłanej rzeczy – także barokowej komody i zaopatrzenie się różnego rodzaju folie, tektury, gąbki i odpowiednie gabarytowo auto.

▲ wróć na początek

Założenie działalności – koszty

Zakładając działalność trzeba będzie oczywiście ponieść koszty założenia działalności gospodarczej, zakupu lub wynajmu lokalu (wynajem ok. 2500 zł miesięcznie), wyremontowania go, zakup samochód, środki na zakup towaru i częste wyjazdy (także za granicę), aby go kupić. Prowadząc taką działalność z reguły trzeba posiadać fakturę, aby udokumentować pochodzenie sprzedawanego towaru – mówi jeden z antykwariuszy. Faktury nie byłyby potrzebne, jeśli otworzylibyśmy działalność o symbolu PKD 52.50. Z  będziemy rozliczać się z urzędem skarbowym w formie ryczałtu. Poza tym w przypadku sprzedaży staroci lub innych przedmiotów mających pewną wartość, na które nie mamy dowodu zakupu, warto ją udokumentować fakturą VAT MARŻA.

Autorka: Ewelina Grabowska

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość