Pomysł na własny biznes: operator drona

Filmy ślubne, obsługa imprez, monitoring terenu… pomysłów na biznes z dronem w roli głównej nie brakuje. Sprawdź, ile kosztuje uruchomienie takiego biznesu i jakie warunki musi spełnić operator drona aby móc legalnie zarabiać na komercyjnych lotach dronami. Czy praca z dronem to dobry pomysł własny na biznes?

Pomysł na własny biznes z wykorzystaniem drona

Choć drony wykorzystywane są komercyjnie głównie podczas wesel i koncertów, klientów można znaleźć także w innych branżach: od branży filmowej po reklamową i turystyczną, a nawet wśród firm ochroniarskich czy detektywistycznych. Ostatnio coraz więcej mówi się też o wykorzystaniu dronów w transporcie i logistyce, a także w bezpieczeństwie i medycynie.

Pomysłów i możliwości nie brakuje, również na innowacyjne startupy – drony to ciągle nisza, za którą stoją duże pieniądze. Ciekawym przykładem może być na przykład dron Ryptide, wykorzystywany jako pomocnik ratowników, którego zadaniem jest ratowanie życia nad wodą i zrzucanie tonącym kół ratunkowych, startup QuiQui wykorzystujący drony do dostarczania apteczek na miejsca wypadków, czy dron BioCarbon służący do sadzenia drzew.

Niezależnie jednak od pomysłu, przed założeniem własnej działalności gospodarczej warto dokładnie sprawdzić konkurencję i zapotrzebowanie na rynku, a także oszacować swoje możliwości finansowe. Sam zakup profesjonalnego drona i spełnienie wszelkich potrzebnych formalności to wydatek nawet 10 000 zł. Dobrze jest więc wcześniej sprawdzić, czy potencjalni klienci byliby zainteresowani skorzystaniem z naszych usług.

Drony a przepisy prawa

Według polskich przepisów, wszystkie loty inne niż rekreacyjne lub sportowe związane np. ze świadczeniem usług takich jak zdjęcia, wideo, fotogrametria, różnego rodzaju pomiary czy monitoring z powietrza, loty badawcze itp. wymagają od osoby pilotującej posiadania świadectwa kwalifikacji (źródło), wydawanego przez Urząd Lotnictwa Cywilnego po zdaniu egzaminu państwowego. Egzamin jest płatny i składa się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej.

Dodatkowo, poza świadectwem kwalifikacji, konieczne jest posiadanie OC i dokumentu potwierdzającego badania lotniczo-lekarskie. Zarówno badania, jak i uzyskanie orzeczenia, są płatne.

Warto też pamiętać, że na wykonywanie niektórych lotów potrzebne jest specjalne pozwolenie. Dotyczy to m.in. lotów w strefach kontrolowanych lotnisk czy lotów nad budynkami rządowymi w Warszawie.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć bezpośrednio na stronie ULC.

Rozpoczęcie działalności krok po kroku

Samo zarejestrowanie działalności gospodarczej jest proste, bezpłatne i w praktyce sprowadza się do dwóch kroków. Aby założyć firmę należy:

 1. Wypełnić wniosek o wpis do CEIDG, czyli formularz CEIDG-1, a następnie złożyć go w dowolnym urzędzie miasta lub gminy (osobiście, listem poleconym lub drogą elektroniczną – m.in. na stronie naszego serwisu).
 2. W ciągu 7 dni od daty rozpoczęcia działalności należy złożyć w ZUS druk ZUA (jeśli przedsiębiorca będzie opłacał składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne) lub ZZA (tylko ubezpieczenie zdrowotne).

Dodatkowo:

 • jeśli przedsiębiorca zamierza zatrudnić pracowników, to w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy powinien zgłosić ich do ZUS,
 • w przypadku rejestracji do VAT: najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień rozpoczęcia świadczenia usług objętych VAT należy złożyć w Urzędzie Skarbowym formularz VAT-R,
 • założenie konta firmowego w banku i wyrobienie pieczątki nie są wymagane przez prawo, ale mogą się przydać.

Założenie firmy jest bezpłatne, ale z chwilą założenia działalności przedsiębiorca staje się zobligowany do odprowadzania składek ZUS (albo jedynie składki na ubezpieczenie zdrowotne, w przypadku jeśli przedsiębiorca jest dodatkowo zatrudniony na pełen etat) i opłacania podatków. Do tego należy też doliczyć koszty związane z księgowością (można zlecić prowadzenie księgowości biuru rachunkowemu lub korzystać z programu do samodzielnego prowadzenia księgowości), marketingiem, mediami, wynajmem ewentualnego lokalu, a przede wszystkim wspomnianym wcześniej uzyskaniem kwalifikacji i zakupem sprzętu.

Przykładowe koszty prowadzenia działalności gospodarczej

Przykładowe koszty dla jednoosobowej działalności gospodarczej związanej ze świadczeniem usług z wykorzystaniem drona, ujęte w kwotach brutto:

 • egzamin państwowy i otrzymanie licencji: 200 zł,
 • badania i orzeczenie lotniczo-lekarskie: 500 zł,
 • zakup drona: 7 000 zł,
 • OC: 500 zł,
 • laptop: 2 000 zł,
 • program do obróbki filmów: 100 zł/mies.,
 • strona internetowa: 600 zł,
 • księgowość w ifirma: 46 zł/mies.,
 • abonament telefoniczny + internet: 100 zł/mies.,
 • materiały biurowe: 30 zł/mies.,
 • media: 150 zł/mies.,
 • paliwo: 500 zł/mies.,
 • reklama w Google AdWords: 400 zł/mies.,

oraz comiesięczne składki ZUS (stawki w 2016 r.):

 • 288,95 zł – w przypadku jeśli przedsiębiorca jest dodatkowo zatrudniony na pełen etat,
 • 451,68 zł – mały ZUS bez dobrowolnej składki na ubezpieczenie chorobowe,
 • 465,28 zł – mały ZUS ze składką na ubezpieczenie chorobowe,
 • 1061,91 zł – duży ZUS bez dobrowolnej składki na ubezpieczenie chorobowe,
 • 1121,52 zł – duży ZUS ze składką na ubezpieczenie chorobowe.

Na uruchomienie takiego biznesu potrzeba ponad 12 000 zł, zakładając, że przedsiębiorcy przysługuje prawo do małego ZUS-u, nie będzie inwestował w wynajem lokalu, prowadząc firmę we własnym mieszkaniu, i dodatkowo posiada własny samochód. Większą część tej kwoty stanowi koszt zakupu drona (warto jednak wiedzieć, że najbardziej zaawansowane modele dronów, konieczne np. przy współpracy z agencjami reklamowymi, kosztują nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych). Po odjęciu kosztów początkowych, przykładowe koszty stałe związane z prowadzeniem działalności gospodarczej wynoszą ok. 1 800 zł miesięcznie.

Operator drona: ile można zarobić?

Operator drona to ciekawy i wciąż jeszcze niszowy pomysł na biznes, który – jeśli tylko znajdzie się klientów – może zagwarantować duże zarobki. Według różnych źródeł i cenników, stawki za dzień zdjęciowy oparatora drona wahają się od 400 zł do nawet 4 000 zł. Próg wejścia nie jest wysoki, wystarczy kupić niezbędny sprzęt i zdać egzamin. Jeśli ma się umiejętności, zaplecze finansowe i wiedzę o danej branży, to zdecydowanie warto spróbować.

Jeśli marzy Ci się wielka agencja obsługująca eventy, lecz nie masz wystarczającego kapitału na zatrudnienie kilku pracowników, to spróbuj w ramach alternatywy odezwać się do lokalnych firm marketingowych z propozycją współpracy. W ten sposób zdobędziesz niezbędne doświadczenie, umiejętności i kontakty, a także zweryfikujesz, czy taka forma biznesu jest tym, co naprawdę chciałbyś robić w przyszłości.

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

ifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2xDzielimy się wiedzą nie tylko na bloguifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2x

30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOK