Samofakturowanie. Wystawianie faktur w imieniu sprzedawcy

Opóźnienia w wystawianiu faktur, pomyłki na fakturach oraz długie oczekiwanie na korekty lub duplikaty to bolączka niejednego przedsiębiorcy kupującego towary i usługi od różnych dostawców. Wystawianie faktur samemu sobie zmniejsza ryzyko opóźnień w rozliczeniach oraz występowania ewentualnych błędów, a także usprawnia przepływ dokumentów między kontrahentami. Samofakturowanie to wciąż mało popularna procedura dokumentowania transakcji. Do końca 2012 roku regulujące ją przepisy były dość rygorystyczne, w związku z czym niewielu przedsiębiorców decydowało się na takie rozwiązanie. Nawet jeśli było ono dla nich bardzo korzystne. Ponieważ jednak od 2013 roku procedura samofakturowania została uproszczona, coraz więcej firm się do niej przekonuje.

Samofakturowanie – dla kogo i kiedy?

Z procedury samofakturownia mogą skorzystać przedsiębiorcy zarejestrowani jako czynni podatnicy VAT. Nabywca może wystawić fakturę w imieniu sprzedawcy w sytuacji, gdy dochodzi do:
  • otrzymania należności (zaliczki, przedpłaty, raty) przed wydaniem towaru lub usługi,
  • sprzedaży towarów i usług na terenie Polski,
  • wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.
Warto pamiętać, że jeśli zakup towarów lub usług ma się odbyć na terenie Unii Europejskiej, poza granicami Polski, wówczas niezbędny jest status podatnika VAT-UE. Aby można było zastosować samofakturowanie obie strony transakcji muszą zawrzeć porozumienie na ten temat i ustalić procedury zatwierdzania faktur przez sprzedawcę. Jednak szczegóły porozumienia i to w jaki sposób faktury będą akceptowane zależy od ich woli – zarówno sprzedawca jak i nabywca nie muszą bowiem informować naczelnika urzędu skarbowego o zawartych umowach. Faktura wystawiona przez nabywcę w imieniu sprzedawcy nie wymaga umieszczania na niej informacji na temat tego, kto w kogo imieniu ją wystawił, podobnie jak nie wymaga zamieszczania na niej pieczątek i podpisów. Ważne, aby na takiej fakturze zawarto frazę „samofakturowanie”. Bardzo wygodnym rozwiązaniem, o którym warto wiedzieć, jest możliwość wystawiania faktur w imieniu nabywcy przez osoby posiadające jego pełnomocnictwo.

Samofaktura a odliczanie podatku VAT

Mimo że stroną wystawiającą fakturę jest nabywca, to na sprzedawcy spoczywa obowiązek wykazania w deklaracji podatkowej wartości podatku VAT od sprzedaży oraz osiągniętego przychodu. Zanim jednak nabywca będzie mógł odliczyć VAT, musi najpierw otrzymać akceptację faktury od sprzedawcy – podatek VAT odliczy więc za okres, w którym faktura została zaakceptowana. Sprzedawca musi też zarejestrować tę fakturę w systemie, aby móc traktować ją później jako dokument sprzedaży. W przypadku rozliczania przychodu, rozlicza się go zgodnie z datą sprzedaży towaru lub wykonania usługi.
BezpiecznaKsiegowoscPan

Bezpieczna księgowość bez wychodzenia z domu

jesteś w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z dedykowaną księgową

*zapomnij o papierkowej robocie, wystaw faktury i zaksięguj koszty w aplikacji ifi

IFIRMA nowoczesna rzetelna księgowość #zostanwdomu

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ
Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań