Jakie są plusy prowadzenia działalności gospodarczej

miejsce prowadzenia działalności

Posiadanie własnej działalności było do niedawna postrzegane jako opcja dla osób bardzo przedsiębiorczych i przebojowych. Ponadto posiadających dużą determinację w załatwianiu biurokratycznych spraw związanych z założeniem firmy. W dzisiejszych czasach jest inaczej, ale czy prościej?

Posiadanie własnej działalności było do niedawna postrzegane jako opcja dla osób bardzo przedsiębiorczych i przebojowych. Ponadto posiadających dużą determinację w załatwianiu biurokratycznych spraw związanych z założeniem firmy. W dzisiejszych czasach jest inaczej, ale czy prościej? Jakie są plusy prowadzenia działalności gospodarczej?

Jak sprawa własnej działalności wygląda obecnie?

Założenie firmy

Kiedyś potencjalnych przedsiębiorców przerażały terminy oczekiwań w urzędach, konieczność prowadzenia księgowości i monitorowania często zmieniających się przepisów, widmo grożących kontroli (ZUS, US, PIP). Dzisiaj coraz więcej osób decyduje się na własną działalność. W urzędach sprawy załatwia się znacznie szybciej i milej. Chyba jesteśmy obserwatorami zmiany wizerunku urzędnika z osoby kontrolującej, wlepiającej kary na osobę pomagającą rozwiązać problem, wyjaśniającą prawne zawiłości. W niektórych miastach założenie działalności trwa do kilku dni i może odbyć się w części za pośrednictwem Internetu. Przykładowo w Poznaniu, wprowadzając zmianę w zakresie prowadzonej działalności wypełniamy w Internecie jeden formularz. Otrzymujemy  e-mail z informacją potwierdzającą zgłoszenie.  Następnie (nawet kolejnego dnia) – otrzymujemy e-mail, że dokument jest gotowy do odbioru w danym pokoju.

Księgowość i finanse

Usługi księgowe znacznie potaniały. Już nie trzeba „mieć księgowej na etacie”, żeby zrzucić obowiązki na osobę obeznaną z tematem i bieżącymi przepisami. Powstały liczne biura księgowo-rachunkowe, które świadczą usługi wysokiej jakości dla wielu firm, wreszcie (jako alternatywa) powstała możliwość korzystania z księgowości internetowej – firmy mogą prowadzić własną księgowość w oparciu o internetowe systemy rachunkowo-księgowe i, w zależności od potrzeb, wykorzystywać wiedzę wielu specjalistów, którzy są dostępni w ramach abonamentu. Na szczęście również do historii należą czasy, gdy banki w kwestiach kredytów dyskryminowały przedsiębiorców.

Przedsiębiorcy

Jakie plusy prowadzenia działalności gospodarczej Znacznie zmieniły się również grupy osób zakładające własną działalność. Dużą rolę odegrało tu rozpowszechnienie w Polsce Internetu i popularyzacja pracy zdalnej, opłacalność korzystania z usług freelancerów. Dzięki temu do grupy przedsiębiorców dołączają kobiety w ciąży oraz młode matki (ojcowie ciągle jeszcze w Polsce w mniejszym stopniu). Jak również kobiety wychowujące dzieci, niepełnosprawni, osoby posiadające umiejętności pozwalające na realizację zleceń zdalnie. Przedsiębiorcami stały się osoby, które do prowadzenia własnej działalności nie potrzebują wielkiego kapitału. Przykładowo copywriterzy, tłumacze, graficy, programiści, muzycy, księgowi, redaktorzy itp. Niektórzy po założeniu własnej działalności cały czas świadczą pracę na rzecz swojego dotychczasowego pracodawcy. W czasie wolnym realizując swoje zlecenia.

Korzyści wynikające z założenia firmy

Po pierwsze są to perspektywy. Pracując w swojej firmie, ma się szansę tak ją poprowadzić, żeby za jakiś czas stała się stabilną, liczącą się jednostką na rynku, osiągającą bardzo zadowalające wyniki finansowe. Jeżeli prowadząc własną działalność, świadczymy usługi dla wielu podmiotów – nasza sytuacja staje się bezpieczniejsza pod względem dochodów. Jeżeli jeden kontrahent zrezygnuje z naszych usług, zawsze jeszcze mamy dochody z innych źródeł, natomiast gdy stracimy pracę, to najczęściej proces znalezienia nowej trochę trwa. Własna działalność umożliwia świadczenie usług w ustalonym terminie bez określania, kiedy muszę się tymi zadaniami zajmować. Daje to większą elastyczność planowania przez siebie pracy w dogodnym czasie (np. jak dzieci pójdą spać). Często wykonywanie własnej działalności umożliwia pracę z dowolnego miejsca – w tym z domu – oszczędzamy wtedy czas i pieniądze na dojazdach. Możemy również planować własny urlop, biorąc jedynie pod uwagę siebie, a nie wpisując się w firmowy grafik. W przypadku podpisywania kontraktów z firmami jesteśmy w stanie wynegocjować więcej pieniędzy „na rękę” niż w przypadku umowy o pracę, gdyż pracodawca nie musi odprowadzać ZUS-u od takich umów i płacąc nam więcej, tak naprawdę wydaje mniej. Prowadzący działalność ma możliwość wpłat do ZUS-u minimalnych składek. Jeśli mamy chęć bardziej efektywnego zarządzania swoim ubezpieczeniem i przyszłą emeryturą niż w przypadku umowy o pracę.

Koszty

Dodatkowo kupując wiele rzeczy, możemy je odliczyć od dochodów: laptop, aparat fotograficzny, samochód + paliwo, telefon + rozmowy, środki czystości, materiały biurowe, opłaty za bilety kolejowe, opłaty za przeloty samolotem, hotele, a nawet, w niektórych przypadkach, rachunki za wystawne kolacje w restauracjach. Oczywiście zakupy tych przedmiotów lub usług muszą wynikać z potrzeb dla wykonywanej działalności i muszą korespondować z naszymi przychodami. Prowadząc własną działalność, mamy wielki wpływ na zakres i jakość świadczonych przez nas usług, Rośnie zainteresowanie firm w zakresie współpracy z innymi firmami (nawet jednoosobowymi) – w przypadku takiej formy współpracy firmy są bardziej skłonne zaryzykować i dać szansę nawet jednoosobowej firmie bez doświadczenia, niż zatrudniać tę osobę na umowę o pracę. Dodatkowo istnieje wiele programów, zarówno krajowych, jak i unijnych, wspierających młodych przedsiębiorców oraz małe i średnie przedsiębiorstwa. Na ciekawe pomysły czekają również prywatne firmy gotowe wesprzeć ciekawe projekty.. Warto wiedzieć, że: Przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu (np. ZUS, US) wniosek o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej, w jego indywidualnej sprawie. Ponadto przedsiębiorca nie może być obciążony jakimikolwiek daninami publicznymi, sankcjami finansowymi lub karami w zakresie, w jakim zastosował się do uzyskanej interpretacji. Jakie Waszym są jeszcze plusy prowadzenia działalności gospodarczej? Podzielcie się w komentarzach.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

7 komentarzy

 1. robert

  Oczywiście wszystkie wymienione wyżej powody, by założyć własną działalność są istotne i się z nimi zgadzam, ale moim zdaniem najważniejszy powód to czas, którym, gdy się jest swoim szefem, można dysponować dowolnie. A dzięki internetowi mamy go coraz więcej 🙂

 2. iza

  Dla mnie ważniejsze jest jednak to, że sama mogę zarządzać swoimi finansami 🙂

 3. krzysiek

  Nikt nie stoi Ci nad głową przez cały dzień !!!!!! Brak szefa!!!!!!!!! no i mam satysfakcje z tego co robie 🙂

 4. ciekawski

  Myślę, że zawsze warto tak zaczynać. Genialne pomysły, które wypalają od razu i nie potrzebują dużego finansowania są raczej wyjątkami. Większość ludzi musi najpierw sporo zainwestować czasu lub/i kasy.

 5. MARIUSZ

  Robie to co lubie – rozwijam się działam już trzy lata-myśle że się spełniam i to mnie cieszy,dodatkowo nieżle zarabiam,pozatymnie wszyscy są operatywni i to nas wyróżnia:-)

 6. krzysiek

  Witam wszystkich! Ludziska takie gdybanie do niczego nieprowadzi!….nie ma co gadać tylko brać sie do roboty.Fakt od kiedy założyłem DG śpie po 4-5 godz ( dodatkowo tyram na etacie) ale jaka satysfakcja jak zaczyna się wszystko powoli rozkręcać!!!!!!!!

 7. maciek

  Dowolność planowania urlopu – super! Szkoda tylko że nikt nam za niego nie zapłaci. To samo z minimalnym ZUSem – te pieniądze które odprowadzałby nasz pracodawca i tak trzeba odłożyć, żeby nie okazało się że na starość nie będziemy mieli za co kupić leków. W razie choroby też niestety zasiłek wypłacony będzie od naszej minimalnej podstawy wyliczenia składki. Warto sobie z tego zdawać sprawę. Zawsze są plusy i minusy, trzeba o tym pamiętać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość