Jakie są plusy prowadzenia działalności gospodarczej

Posiadanie własnej działalności było do niedawna postrzegane jako opcja dla osób bardzo przedsiębiorczych i przebojowych. Ponadto posiadających dużą determinację w załatwianiu biurokratycznych spraw związanych z założeniem firmy. W dzisiejszych czasach jest inaczej, ale czy prościej? Jakie są plusy prowadzenia działalności gospodarczej?

Jak sprawa własnej działalności wygląda obecnie?

Założenie firmy

Kiedyś potencjalnych przedsiębiorców przerażały terminy oczekiwań w urzędach, konieczność prowadzenia księgowości i monitorowania często zmieniających się przepisów, widmo grożących kontroli (ZUS, US, PIP). Dzisiaj coraz więcej osób decyduje się na własną działalność. W urzędach sprawy załatwia się znacznie szybciej i milej. Chyba jesteśmy obserwatorami zmiany wizerunku urzędnika z osoby kontrolującej, wlepiającej kary na osobę pomagającą rozwiązać problem, wyjaśniającą prawne zawiłości. W niektórych miastach założenie działalności trwa do kilku dni i może odbyć się w części za pośrednictwem Internetu. Przykładowo w Poznaniu, wprowadzając zmianę w zakresie prowadzonej działalności wypełniamy w Internecie jeden formularz. Otrzymujemy  e-mail z informacją potwierdzającą zgłoszenie.  Następnie (nawet kolejnego dnia) – otrzymujemy e-mail, że dokument jest gotowy do odbioru w danym pokoju.

Księgowość i finanse

Usługi księgowe znacznie potaniały. Już nie trzeba „mieć księgowej na etacie”, żeby zrzucić obowiązki na osobę obeznaną z tematem i bieżącymi przepisami. Powstały liczne biura księgowo-rachunkowe, które świadczą usługi wysokiej jakości dla wielu firm, wreszcie (jako alternatywa) powstała możliwość korzystania z księgowości internetowej – firmy mogą prowadzić własną księgowość w oparciu o internetowe systemy rachunkowo-księgowe i, w zależności od potrzeb, wykorzystywać wiedzę wielu specjalistów, którzy są dostępni w ramach abonamentu. Na szczęście również do historii należą czasy, gdy banki w kwestiach kredytów dyskryminowały przedsiębiorców.

Przedsiębiorcy

Jakie plusy prowadzenia działalności gospodarczej Znacznie zmieniły się również grupy osób zakładające własną działalność. Dużą rolę odegrało tu rozpowszechnienie w Polsce Internetu i popularyzacja pracy zdalnej, opłacalność korzystania z usług freelancerów. Dzięki temu do grupy przedsiębiorców dołączają kobiety w ciąży oraz młode matki (ojcowie ciągle jeszcze w Polsce w mniejszym stopniu). Jak również kobiety wychowujące dzieci, niepełnosprawni, osoby posiadające umiejętności pozwalające na realizację zleceń zdalnie. Przedsiębiorcami stały się osoby, które do prowadzenia własnej działalności nie potrzebują wielkiego kapitału. Przykładowo copywriterzy, tłumacze, graficy, programiści, muzycy, księgowi, redaktorzy itp. Niektórzy po założeniu własnej działalności cały czas świadczą pracę na rzecz swojego dotychczasowego pracodawcy. W czasie wolnym realizując swoje zlecenia.

Korzyści wynikające z założenia firmy

Po pierwsze są to perspektywy. Pracując w swojej firmie, ma się szansę tak ją poprowadzić, żeby za jakiś czas stała się stabilną, liczącą się jednostką na rynku, osiągającą bardzo zadowalające wyniki finansowe. Jeżeli prowadząc własną działalność, świadczymy usługi dla wielu podmiotów – nasza sytuacja staje się bezpieczniejsza pod względem dochodów. Jeżeli jeden kontrahent zrezygnuje z naszych usług, zawsze jeszcze mamy dochody z innych źródeł, natomiast gdy stracimy pracę, to najczęściej proces znalezienia nowej trochę trwa. Własna działalność umożliwia świadczenie usług w ustalonym terminie bez określania, kiedy muszę się tymi zadaniami zajmować. Daje to większą elastyczność planowania przez siebie pracy w dogodnym czasie (np. jak dzieci pójdą spać). Często wykonywanie własnej działalności umożliwia pracę z dowolnego miejsca – w tym z domu – oszczędzamy wtedy czas i pieniądze na dojazdach. Możemy również planować własny urlop, biorąc jedynie pod uwagę siebie, a nie wpisując się w firmowy grafik. W przypadku podpisywania kontraktów z firmami jesteśmy w stanie wynegocjować więcej pieniędzy „na rękę” niż w przypadku umowy o pracę, gdyż pracodawca nie musi odprowadzać ZUS-u od takich umów i płacąc nam więcej, tak naprawdę wydaje mniej. Prowadzący działalność ma możliwość wpłat do ZUS-u minimalnych składek. Jeśli mamy chęć bardziej efektywnego zarządzania swoim ubezpieczeniem i przyszłą emeryturą niż w przypadku umowy o pracę.

Koszty

Dodatkowo kupując wiele rzeczy, możemy je odliczyć od dochodów: laptop, aparat fotograficzny, samochód + paliwo, telefon + rozmowy, środki czystości, materiały biurowe, opłaty za bilety kolejowe, opłaty za przeloty samolotem, hotele, a nawet, w niektórych przypadkach, rachunki za wystawne kolacje w restauracjach. Oczywiście zakupy tych przedmiotów lub usług muszą wynikać z potrzeb dla wykonywanej działalności i muszą korespondować z naszymi przychodami. Prowadząc własną działalność, mamy wielki wpływ na zakres i jakość świadczonych przez nas usług, Rośnie zainteresowanie firm w zakresie współpracy z innymi firmami (nawet jednoosobowymi) – w przypadku takiej formy współpracy firmy są bardziej skłonne zaryzykować i dać szansę nawet jednoosobowej firmie bez doświadczenia, niż zatrudniać tę osobę na umowę o pracę. Dodatkowo istnieje wiele programów, zarówno krajowych, jak i unijnych, wspierających młodych przedsiębiorców oraz małe i średnie przedsiębiorstwa. Na ciekawe pomysły czekają również prywatne firmy gotowe wesprzeć ciekawe projekty.. Warto wiedzieć, że: Przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu (np. ZUS, US) wniosek o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej, w jego indywidualnej sprawie. Ponadto przedsiębiorca nie może być obciążony jakimikolwiek daninami publicznymi, sankcjami finansowymi lub karami w zakresie, w jakim zastosował się do uzyskanej interpretacji. Jakie Waszym są jeszcze plusy prowadzenia działalności gospodarczej? Podzielcie się w komentarzach.

BezpiecznaKsiegowoscPan

Bezpieczna księgowość bez wychodzenia z domu

jesteś w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z dedykowaną księgową

*zapomnij o papierkowej robocie, wystaw faktury i zaksięguj koszty w aplikacji ifi

IFIRMA nowoczesna rzetelna księgowość #zostanwdomu

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ
Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań